Imatra 2009

Tämän palstan seuraajat ovat tunnetusti huonomuistista väkeä, sillä konserteista ei yleensä muisteta jälkikäteen mitään. Yritän nyt olla poikkeus ja koetan muistella kuukauden takaista Imatran Big Band Festivaalien päätöskonserttia, joka oli tietenkin hieno.

Ensimmäiseksi esiintyi muistaakseni (!) Eternal Erection, jonka näyttävä show veti väen tanssilattialle. Vauhdista vastasi tietenkin solisti Rick Lover. Biisit olivat hänen mukaansa enimmäkseen uutta tuotantoa. Parhaalta kuulosti kuitenkin James Brownin Soul Power, kun siinä oli eniten rytmikitaran räminää ja vauhtia.

Kun Incognito saapui vuoroon, kiinnittyi huomio pieneen, harmaantuneeseen mieheen lavan taaimmaisessa nurkassa: Bluey Maunickin kitarointi oli mahtavan kuuloista. Myös yhtyeen uudet naissolistit olivat oikein päteviä. Incogniton kohdalla nämä nykyiset konsrttivolyymit pistivät pännimään, sillä yhtyeen musiikki on samalla groovaavaa, mutta sointuvaa ja nimenomaan tuo soinnikkuus tahtoi jäädä metelin alle. Paljon tuttuja hittejä kuultiin illan aikana, mm. Always there, Don´t you worry ´bout a thing ja Nights over Egypt.

Lopuksi Defunkt tuli esittämään rajua ja välillä kakofonista funkkiaan. Yhtyeen solistina oli Incognitossakin laulanut muhkeaääninen Kelli Sae.

Tänä kesänä kiertämieni telttafestivaalien jäljiltä päätin kuitenkin, että jos ei ole välttämätöntä nähdä esiintyjää, kuuntelen musiikin jatkossa viereisessä puistossa, jossa volyymi on sopiva.

1

1997

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • funk-heppu

      Imatran Big Band Festivaaleilla pidettiin jälleen funk-lippua yllä perjantain 9.7. konsertissa. Lämppärinä toiminut Miss Saana & the Missionaries esitti pieteetillä tehtyä 60-luvun soulia. Kotimaiseen yrittäjään saikin suhtautua aivan kunnioituksella, sillä esikuvia oli kuunneltu tarkkaan ja ohjelmistoon oli etsitty uusia biisejä eikä loppuunkaluttuja covereita.

      Manu Dibangon yhtyeellä oli rytmi tukevasti hyppysissä. "Tämä on helppoa musiikkia" kuului yleisön joukosta. Näin oli: yksinkertaista ja tosi svengaavaa. Afrikkalainen kitara soi todella kauniisti.

      Illan kruunasi Brand New Heavies, joka oli yleisöystävällisesti ottanut esitettäväkseen vain laulettuja hittibiisejään. N´Dea Davenportin ilmestyminen takaisin soololaulajaksi on hieno juttu, sillä hän on todella taitava ja tyylitajuinen laulajatar. Tämänkin yhtyeen musiikki on pohjimmiltaan melko yksinkertaista ja ehkä sen vuoksi soundit olivat mallikkaassa balanssissa. Biiseissähän piisaa svengiä, melodiaa ja kauneutta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      296
      8601
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      73
      5223
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      290
      4607
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      64
      3205
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      2
      2657
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2032
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      6
      1933
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      112
      1912
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1813
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1780
    Aihe