hydrauliset levytjarrut

ewrgthdfds

miksi uudessa pyörässäni hydrailiset levy jarrut vinkuvat?avid juicy 3.en usko että seon märästä,koska ajoin aika kuivalla.

6

1016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfghtgrsa

      pitäisikö vaihtaa paremmat levyjarrupalat.loppuuko vinkuminen sitten.minlälaiset palat noihin avid juicy 3 käy?ja miten ne laitetaan?

      • Pyöräpyörä

        Miksi laittaisit uusiin jarruihin uudet palat? Varmaan pyöräliikkeessä osattaisiin neuvoa palojen mallissa, mutta väittäisin silti ettei kannata. Kostealla kelillä ne vinkuvat eikä tarvitse olla edes kovin märkää. Kun palat kuivuvat, vinkuna loppuu. Kokeile kuivattaa jarrut kunnolla sisällä ja jarruttele reilusti kun lähdet ajamaan - aja vaikka hiukan jarruja laahaten polkiessasi. Itselläni on samanlaiset jarrut ja välillä ne vain vinkuvat, sille ei mahda mitään. Hyvät jarrut ne ovat.


    • mehukolmonen

      Eiköhän se vinkuna lopu kun ajat jarrut sisään, eli vetelet alamäkeen muutamia kunnon kiihdytyksiä ja kovia jarrutuksia.

      • Pomppukeppi

        Jarrupaloja on koostumukseltaan erilaisia ja siksi niillä on erilaisia ominaisuuksia. Toiset pitävät paremmin kuivalla, toisissa on taas parempi kostean kelin pito. Ja samalla tavalla toiset vinkuvat helpommin kostealla. Kätännössä ei selviä kuin kokeilemalla minkälaiset palat käyttäytyvät mitenkin. Minulla alkuperäiset jarrupalani olivat normaaliajossa aina hiljaiset mutta märällä vinkuivat kammottavasti. Nykyiset (ei merkkiset ja erilaiset) taas vinkuvat vähän melkein aina mutta märälläkään eivät häiritsevästi.


    • Uusi levyjarru vinkuu kuin pieni possu monta viikkoa ja tuntumakin on hyvin epämääräinen. Kun palat ja levyt sitten pikkuhiljaa sulautuu yhteen, niin vinkuminen lakkaa. Samoin se lopullinen tuntuma saavutetaan: renkaan lukkiutumisen raja on helppo löytää kahvaa painettaessa.

    • puhdistaminen

      Itselläni levyjarrut metelöivät ajoittain jarrutettaessa.
      Metelöintiä oli esimerkiksi ennen kuin vein pyöräni ensihuoltoon. Huollon jälkeen jarrut olivat hiljaiset.

      Viimeksi epäilin palojen alkavan olla lopussa kun alkoivat pitää kirkumista. Paloissa oli kuitenkin vielä kulutuspintaa jäljellä, joten yksinkertaisesti pyyhin vain jarrupalat ja levyt kuivalla trasselilla puhtaiksi. Metelöinti loppui siihen.

      Voisi kokeilla alkuun auttaisiko pelkkä jarrulevyjen puhdistaminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      127
      1306
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      99
      987
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      934
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      907
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      297
      789
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      758
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      591
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      589
    Aihe