hydrauliset levytjarrut

ewrgthdfds

miksi uudessa pyörässäni hydrailiset levy jarrut vinkuvat?avid juicy 3.en usko että seon märästä,koska ajoin aika kuivalla.

6

994

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfghtgrsa

      pitäisikö vaihtaa paremmat levyjarrupalat.loppuuko vinkuminen sitten.minlälaiset palat noihin avid juicy 3 käy?ja miten ne laitetaan?

      • Pyöräpyörä

        Miksi laittaisit uusiin jarruihin uudet palat? Varmaan pyöräliikkeessä osattaisiin neuvoa palojen mallissa, mutta väittäisin silti ettei kannata. Kostealla kelillä ne vinkuvat eikä tarvitse olla edes kovin märkää. Kun palat kuivuvat, vinkuna loppuu. Kokeile kuivattaa jarrut kunnolla sisällä ja jarruttele reilusti kun lähdet ajamaan - aja vaikka hiukan jarruja laahaten polkiessasi. Itselläni on samanlaiset jarrut ja välillä ne vain vinkuvat, sille ei mahda mitään. Hyvät jarrut ne ovat.


    • mehukolmonen

      Eiköhän se vinkuna lopu kun ajat jarrut sisään, eli vetelet alamäkeen muutamia kunnon kiihdytyksiä ja kovia jarrutuksia.

      • Pomppukeppi

        Jarrupaloja on koostumukseltaan erilaisia ja siksi niillä on erilaisia ominaisuuksia. Toiset pitävät paremmin kuivalla, toisissa on taas parempi kostean kelin pito. Ja samalla tavalla toiset vinkuvat helpommin kostealla. Kätännössä ei selviä kuin kokeilemalla minkälaiset palat käyttäytyvät mitenkin. Minulla alkuperäiset jarrupalani olivat normaaliajossa aina hiljaiset mutta märällä vinkuivat kammottavasti. Nykyiset (ei merkkiset ja erilaiset) taas vinkuvat vähän melkein aina mutta märälläkään eivät häiritsevästi.


    • Uusi levyjarru vinkuu kuin pieni possu monta viikkoa ja tuntumakin on hyvin epämääräinen. Kun palat ja levyt sitten pikkuhiljaa sulautuu yhteen, niin vinkuminen lakkaa. Samoin se lopullinen tuntuma saavutetaan: renkaan lukkiutumisen raja on helppo löytää kahvaa painettaessa.

    • puhdistaminen

      Itselläni levyjarrut metelöivät ajoittain jarrutettaessa.
      Metelöintiä oli esimerkiksi ennen kuin vein pyöräni ensihuoltoon. Huollon jälkeen jarrut olivat hiljaiset.

      Viimeksi epäilin palojen alkavan olla lopussa kun alkoivat pitää kirkumista. Paloissa oli kuitenkin vielä kulutuspintaa jäljellä, joten yksinkertaisesti pyyhin vain jarrupalat ja levyt kuivalla trasselilla puhtaiksi. Metelöinti loppui siihen.

      Voisi kokeilla alkuun auttaisiko pelkkä jarrulevyjen puhdistaminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      13
      2656
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      122
      1267
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1195
    4. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      244
      1026
    5. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      1023
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      934
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      826
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      84
      796
    9. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      41
      732
    10. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      719
    Aihe