Sonera on ilmoittanut nostavansa Ylä-Savossa kuluttajien laajakaista-liittymien hintoja 1.8. lähtien usealla kymmenellä eurolla. Mitä *lvettiä!!! Samanaikaisesti laskee Helsingissä valokuituyhteyksien hintaa!!! PRKLE!!!! Ruotsalaiset ahneet *skiaiset. HYVÄSTI!!!
Sonera nostaa haja-alueen hintoja
4
358
Vastaukset
- kokoomustuhoaasuomen
Kaikenlaisia paskayhtiötä sitä päästetään valtaan ja annetaan monopoli. Kokoomuksen taannoinen viestintäministeri aiheutti tämän toiminnallaan myymällä soneran Ruotsiin ja seuraukset näkyy nyt.
- TnkU2MojG2
Sonera osti aikoinaan Saksasta ilmaa summalla, jolla olisi rakentanut valokuituyhteyden jokaiseen Suomen talouteen kahteen kertaan. Lopulta rapaköyhä yhtiö kelpasi ruotsalaisille kun valtio antoi mukana ison läjän rahaa. Suuresta osasta Suomea ei yhteydet katkenneet kerralla vaan hitaammassa tahdissa. On siis totuteltava siihen että tulevaisuudessa on suuria alueita missä ei nettiyhteyksiä ole.
- Eebo
TnkU2MojG2 kirjoitti:
Sonera osti aikoinaan Saksasta ilmaa summalla, jolla olisi rakentanut valokuituyhteyden jokaiseen Suomen talouteen kahteen kertaan. Lopulta rapaköyhä yhtiö kelpasi ruotsalaisille kun valtio antoi mukana ison läjän rahaa. Suuresta osasta Suomea ei yhteydet katkenneet kerralla vaan hitaammassa tahdissa. On siis totuteltava siihen että tulevaisuudessa on suuria alueita missä ei nettiyhteyksiä ole.
Pahimmat töppäykset Sonera teki entisen pääjohtajansa Relanderin aikana jolloin se ajautui konkurssin partaalle idioottimaisten kauppojen seurauksena. Tämän johdosta Relander sai vauhdikkaasti kenkää. Tästä ajasta on tehty kirjakin "Mihin katosivat Soneran miljardit" tai jotain sinne päin. Vaikka kyseessä onkin liioittelevaan ja jälkiviisaaseen sävyyn kirjoitettu teos kannattaa se lukea, se on viihdyttävä. Oikea oppikirja strategiseen liiketoimintaan kuinka ei pidä toimia.
Ei Sonera olisi rakentanut niillä miljardeilla valokuituverkkoa ilman ostamisen sijasta. Sehän olisi hölmöä rakentaa infraa rahoilla joilla voi pelata uhkapeliä! Kellään ei tainnut olla muuta kuin höyryävää sahajauhoa päässään jotka olivat asioista päättämässä tuohon aikaan telefirmoissa. Rahaa poltettiin joka suunnalla älyttömiin hankkeisiin, mutta kukaan ei rakentanut mitään konkreettisia asioita kuten verkkoinfrastruktuureja tai muuta. Osteltiin vaan oikeuksia rakentaa niitä. Hemmetin pässit. Nyt sitten Suomi on jälkijunassa verrattuna mihin tahansa länsimaahan. Esimerkiksi Portugalissa, joka on köyhä kehitysmaa ja tulotaso on murto-osa Suomesta, toimii erinomainen 3G verkko.
> [nostaa] laajakaista-liittymien hintoja 1.8. lähtien usealla kymmenellä eurolla
onpas rajua ... Saunalahti eräille taajama-alueelle tarjoaa kesäkuun ajan 10/1 ja 30/1 kiinteitä laajakaistoja eka vuosi kympillä, seuraavat kaksikymppiä. Soneran Onnenpekka -kampanjassa joillain ruuhka-alueilla vähän sama tyyli, joku väitti suorastaan valokuidun tulevan.
3G ei sinulle tai lähistölle yllä? Niin että saisi suunta-antennilla tai satelliittilautasella poimituksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4085984- 815323
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484344- 523931
- 523719
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1653429Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1073188Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky533173- 432279
- 492205