Adventistismiopin tulkinta

millä lihaksilla?

Adventismiopissa ilmoitetaan että SDA Kirkko on lopunajan jäännösseurakunta mutta pitääkö moinen rehvastelu paikkaansa?
Mikä mahtaa adventismiopin mukaan ollaa pedonmerkki?

8

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suurinkvisiittori

      Ei pidä. Adventtikirkko on harhaoppinen käärmeensikiöiden pesä, joka elää muiden tietämättömyydellä ja hyväuskoisuudella. Sellaiset lahkot kuolevat tai ne pitää hävittää täältä joka onnistuu ihmisiä sivistämällä.

      • 1234567890+

        SInut se leivättömän pöydän ääreen pitää laittaa, kun tuollaisia höpiset.


    • kerro lihaksesi.

      Miksi kierrät kehää ja aina uusit kysymyksesi toistoihin ajan kanssa.

      Mieti Jaakobin uni, kuinka hän näki taivaan avoinna ja siihen rakennettiin Betel.
      Mieti, kun Salomonin kuoleman jälkeen Jerobeam I kuninkas rakennutti kultaisen vasikka-alttareiden perustuksen ja harhautti Israelin pois Herran tieltä.

      Lue ja tule kertomaan, niin lähdetään sitten tarkastelemaan sen opetuksen kautta sitä, missä seurakunnan pitäisi oppinsa ammentaa Kristuksessa.

      vihjeenä, tuo esille se, kuinka kultaisen vasikan oppi, joka on pukeutunut Aaronin pappeuden tapaiseen pukuun, siis esimerkki meidän ajallemme, on tullut eri kirkkoihin sisälle.

      Niin, palataan sitten asiaan, .. lähden piipahtamaan tässä kaupungissa, vien puoliskoni kampaajalle.

      Siinä pitää asia olla ja liikkua, että huulesi pitää tulisen hiilenkautta saada puhtaus, kun palaat, koska Pyhän Jumalan edessä kirjoitat, kirjoitat sanoja, joista tehdään tili.

      Jaa, laitanpa pisteen tähän, etten johdattele enempiä, katson mitä vastaat.

      Mutta mitä lihaksiin tulee, niin Kristuksen runneltu ruumis, sijaisuhri, ylösnoussut Mestari, Ylimmäinen pappi, joka viimeisenä päivänä pasunasoitossa tulee herättämään kuolleet, se on ne meidän lihakset, ylösnousemusruumiissa.

    • pyh!

      Millä lihaksilla? Jeesuksen.

    • Jäännöksestä ei tiedä pirukaa, mutta Adventtikirkko kyllä täyttää lopun ajan seurakunnalle asetettavat vaatimukset.

      Raamattu itse kertoo minkälainen on "lopun ajan pyhä ihminen"

      Ilm 14:12.

      A-kirkko perustaa uskonsa yksin Jeesukseen ja Jumalan laki on pyhä ja tiedetään sen opettavan ajan loppuun saakka synnin. Nuo kaksi eivät koskaan poistu siis tuossa merkityksessä kirkon opetuksesta.

      Luuk 16:17. Joh 5 1:3, Jaak 2:8-13, Ilm 12:17, Hebr 12:14.

      Ykskakkaakaksakkaajamuutaeisittetarvitakkaa. Yksinkertaista, kätevää ja siistiä.

      yst. t. jari

    • ;Korjaus

      1 Joh 5:3 ei Joh 5:3.

      Pedonmerkki merkitsee Ilm 13 juuri sitä mistä mainitsen.

      Jeesus pelastuksena korvataan jollakin muulla, ja samoin Jumalan lain tilalle asetetaan jotakin muuta.
      Palvontaa ja uskollisuutta siis pyritään siirtämään. Siitä on kyse pedon merkissä ja aina näyttää miten ?

      Tulevista aikaansa odottavista raamatun ennustuksista ei sinänsä voi ketään syyttää ja tuomita jos kun ei asiasta ymmärrä tietysti mitään, sitten kun tapahtuu asia on aktuelli ja jokainen maajussi jokaisella porkkanapellolla tajuaa että nyt on maailmankirjat sekaisin ja tekee ratkaisunsa millä puolella seisoo. Siis sitte, ei nyt.

      Ajan saatossa myöhemmin kristikunta jakaantuu vuohiin ja lampaisiin eikä tuo jako ole kahtia noin vaan vaan uskollisia on vain kourallinen.

      Tänä aikana vilpittömiä uskovaisia on eri raamattua lukevissa piireissä yksilöinä Jumalan lapsia.

      Joskus tulevaisuudessa on kenties vaikka " Kylän tylppäaisaisten Jumalan lain ja Jeesuksen pitävä yhdistys ry" olemassa ja muitakin ko. pyhien liikkeitä ?

      Ei kellään evankeliumiin yksinoikeuksia ole.

      yst. t. jari

      • valaise meitä

        Kerro lisää mikä on adventtikirkon "iankaikkinen evankeliumi" koska sellaista ei ole ollenkaan muilla kristityillä.


      • jarlau
        valaise meitä kirjoitti:

        Kerro lisää mikä on adventtikirkon "iankaikkinen evankeliumi" koska sellaista ei ole ollenkaan muilla kristityillä.

        Jarisetä valaisee Teitä; -Var god;

        - Jos nyt ajatellaan että kyse on "iankaikkisuudesta" niin ensin haluan huomauttaa että sana raamatussa käytetty "ikuisesti" ei ole sitä aina mitä se suomalaisessa kielenkäytössä mieleen tuo. Kyseessä on kreikan "aioon, ainoonios" joka tarkoittaa elinikää ja aikakautta pääasiassa.

        Nyt kuitenkin tässä asiayhteydessä on kyse Jeesuksesta. Siinä on jo pikkasen sellaista makua että kyse on jostakin kestävästä, kertoohan Raamattu Jeesuksen olleen jo aikojen alkua ja luoneen maailmankin.

        Saatat mielessäsi täällä tässä asiayhteydessä olla Ilmesyskirjan 14 luvun jakeesta 6 eteenpäin sanoissa ja varsinkin jakeessa kuusi.
        - Lue mitä siellä lukee jakeeseen 13 saakka.

        Jarisetä valaisee ja valistaa edelleen;
        - Kyseessä on raamatun totuus jossa evankeliumin leviämistä pimeän aikakauden n. 1300 vuotta jälkeen levitetään. Tuli uskonpuhdistus ja kirjapainotaito ja kansa löysi raamatun. Polttoroviot paloivat ja kokonaisia perheitä paloi rovioilla ja inkvisiossa siitä syystä että omistivat raamatun.
        Raamattua kun sai selittää vain papit ja latinaksi. Meillä suomessakin on kivikirkkoja 1300-1400 luvulta jossa talonpojat seisoivat lämmittämättömissä kivikirkoissa neljän tunnin latinankielisiä saarnoja kuunnellen Kyröössäkin.
        Minun kansaisä on lähtenyt nuijasotaan Kyrön kirkolta ja tapettiin Kyrön kirkon viereen sitten kun talonpojilla tuli paskat housuun ja pettivät päällkkönsä.

        Amerikassa sikisi hengellisiä liikkeitä ja sinne paettiin uskonvainoja koska se oli 1800 luvulla ainoa uskontovapaa maa pallonpuoliskolla. Uskonpuhdistajia oli monia, Amerikassa ja englannissa, ja Luther piileksi Euroopassa.
        Kun sitten joku löysi uutta raamatusta hänen ympärille kertyi iso joukko kuulijoita jotka sitten kasvoivat ns protestanttisiksi kirkoiksi joista monet vaikuttavat meilläkin.

        Evankeliumin leviämiseen 1800 lähtien ensimmäisen enkelin sanomaan kuuluu antaa kunnia Jumalalle ja ikuiselle evankelumille. Toinen enkeli julistaa langennutta babylonia, mitäs muuta maan kuoren päällä oli tapahtunut 1300 vuotta ? "Papulonia" ei ole kukistunut vielä kuitenkaan. Merkitys voidaan kääntää paremminkin langennut eikä kukistunut. Kolmas enkeli julistaa sitten nk lukee pedon merkkejä joissa on kyse sitten Jumalan lain ja Jeesuksen korvaamisesta jollakin muulla konstilla ja keinolla ja ovat raamatullisia totuuksia Ilm 13, Ilm 12:17, Ilm 12:14 nekin.
        Pedon merkit näkyvät sitten kun toteutuu, osa raamatun kirjoituksista on toteutunut, osa koko ajan ja osa odottaa aikaansa. Ei voi mätkiä sellaisesta ketään mitä ei tapahdu käytännössä, mutta kyse on koko pelastushistorian ollut aina Ilm 12:14 tapahtumista, ei mistään tuon kummemmasta.


        yst. jari


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      40
      3011
    2. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      35
      2238
    3. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      48
      2149
    4. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      79
      2009
    5. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      54
      1737
    6. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      57
      1469
    7. Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.

      Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä
      Kiuruvesi
      16
      1462
    8. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      45
      1279
    9. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      113
      1196
    10. Puuma Martina iski nuoren miehen

      Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      925
    Aihe