oon menos tnää tallille siis ku käyn kurssilla niinn eiks sen hevosen suitsi pidä kiinnittää sieltä leuan alta niin tiukalle et kaikki sormet kuitenki mahtuu siitä alta ja sit se turvan kohalta niin et mahtuu kaks sormee vai ? ja sit jos on turvas viel se toinen pienempi remmi niin tiukalle ko saa : 0 ?
hevosen suitsen kiinnityksistä varmisuksia
3
114
Vastaukset
- ratsastajavlfdplvked
ööm turparemmi (on kai se mitä tarkotat...) se laitetaan yleensä niin että väliin jää kaks sormea, ei sen tarvii olla kovin tiukalla ku ei sillä oikeesti oo mitää virkaa paitsi ulkonäkö (on myös suitsia missä sitä ei oo ollenkaan...)
mä paan aina turparemmin niin tiukall et sinne menee jotenki 2 sormee ja se yks pitempi remmi (en muista mikäs se nyt oli viralliselta nimeltään vaik oon kohta 3 vuotta ratsastanu) yleensö silleen et sinne menee nyrkki.
Leukahihna kannattaa jättää sen verran löysälle että nyrkki mahtuu leukahihnan ja hevosen kurkun väliin. Jos sen laittaa niin että pelkät sormet mahtuvat väliin, hihna kiristää jos hevonen pyrkii kuolaimelle tai muusta syystä taivuttaa niskaansa. Joissakin suitsissa on kaksi turpahihnaa, joissakin vain yksi. Tämä varsinainen turparemmi on se joka jää kuolaimen ja poskuluun väliin. Toista hihnaa turvalla sanotaan ryöstöremmiksi (ainakin meillä päin) ja se jää kuolaimen "ulkopuolelle" eli kuolaimen ja sieraimen väliin. Molemmat hihnat kannattaa laittaa niin että kaksi sormea mahtuu väliin. Tosin joillakin hevosilla täytyy laittaa vähän kireemmälle ja toisilla jättää löysemmälle, mutta tuo kaksi sormea on nyrkkisääntö.
Jos turpahihnoja on vain yksi ja se on kuolaimen "ulkopuolella", sitä sanotaan muistaakseni englantilaiseksi turpahihnaksi. Jälleen kaksi sormea välissä on hyvä kireys.
Jos turpahihnan jättää niin löysälle että sinne mahtuu nyrkki väliin, se on liian löysä eikä sillä ole enää mitään merkitystä. Turpahihnan tarkoitushan on estää hevosta avaamasta suutaan niin ettei se pääse puremaan kuolaimeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901965
- 1131053
- 1141046
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20757- 52704
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä32643ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42608Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175557Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528- 9482