Nykyinen "häviäjien hallitus" -koalitio siis romahtaa omaan mahdottomuuteensa: rotat jättää uppovan laivan.
Kaikessa hiljaisuudesa tehdyt gallupkyselyt lupaavat roimaa laskua päähallituspuolueille. Niinpä Kokoomuksen johto on tehnyt omia suunnitelmiaan avainhenkilöiden tulevaisuuden turvaamikseksi äänestäjien raivolta. Katainen havittelee komissaarin virkaa. Asiasta raportoi ensimmäisenä Suomen Kuvalehti ja siitä kertoo YLE-Uutiset:
"Suomen Kuvalehti kertoi tänään, että kokoomuksen puheenjohtaja Jyrki Katainen olisi keskustelemassa lähimpiensä kanssa puolueen puheenjohtajan ja pääministerin vaihdoksesta. Artikkelissa Kataisen arvioidaan lähtevän EU-komissaariksi."
Hallituksen tuleva hajoaminen lienee syynä ettei SOTE tai Kuntauudistus on edennyt - kukaan ei halua tehdä enää päätöksiä kun aiemmatkin ovat epäonnistuneet. Suomi on siis nyt kummallisessa väliaikatilanteessa, jossa talous jatkaa laskemistaan ja työttömyys pahenemistää ministerien riidellessä keskenään ja pyrkiessään järjestemään henkilökohtaist tulevaisuuttaan kuntoon ennen uutisten vahvistumista todeksi.
Hajoamista vauhdittaa aiempien huonjen galluplukujen jälkeen tulleet huono uutiset Suomen talouden tilasta: teollisuustuonta on rajussa laskussa lähes kaikilla sektoreilla. Syksyllä siis irtisanotaan paljon.
Eipä ole kovin miellyttävä työ seuraavalla hallituksella ryhtyä selvittämään sitä valtavaa sotkua ja virheiden kirjoa minkä häntä-koipien-välissä oleva poistuva lusmuri hallitus jättää taakseen, kuin haisevan kokkareen tienreunaan.
Kestämistä siis Sipilälle - tulevalle pääministerille.
Siivotkaa isolla luudalla hallintoa ja täikammalla kaikki lutikat ja muut punaiset pois viroistaan. Suomi ei tarvitse Katais/Urpilais -eurososialismisotkua.
Katainen on siis karkaamassa eur-virkaan? Kyllä väärinkäytökset ja korruptio on sitä luokkaa, että pitäisi siltä ottaa passi pois ja selvittää mitä likaa sillä ja hallituksen muilla ministereillä on kynsiensä alla.
Hallitus kaatuu lomien jälkeen
25
185
Vastaukset 25
- jeps.
Terkut ex-pomolle joka suosittelin kokkareita äänestämään, en äänestänyt.
- terkkuja vaan
Joka kannattaa porvaria p*skantaa omalle leivälleen.
- erotkaa heti
Eipä tämän hallituksen kesto kovin pitkäksi uumoiltukaan: kaikki meni siltä pieleen ja raskaasti. Hirveät vahinkoa vaan saatu aikaan. Linnaan joutaisivat.
- harjaa vastakarvaa
VASTAKARVA kirjoitti:
No ainakin yksi lusmu joutui jo linnaan.
Kuka joutui? Olenko ollut uutispimenossa?
- karva luistimessa
harjaa vastakarvaa kirjoitti:
Kuka joutui? Olenko ollut uutispimenossa?
jep, jep, ihan pimiässä oot ollu
- kyrsää riittää
Hakee ne lomiltapaluurahan ja sitten sopeutumiseläkkeelle
- pysyy kasassa
Kyllähän toivoa sopii mutta en usko että kaatuu.
- Niin ja
Mikä sun pointtis oli kultaseni? Ei tää ollut ees uutinen, vaan Kataisen aikomukset on olleet selvät ihan siitä asti kun se vaalivilppas ittes johtoon.
Missä on se lanka? Samoin Urpilainen on pedannut itselleen Eu huippuvirkaa hän haluaa olla koko euroopan täti-tuhti..Eiku tiukka. Että se on muuten lihonnut 5 vuodes löysin Urpilaisen kuvan vuodelta 2008 =D- Ne perkeleet!
Eikä tämä saamaton kansa pysty edes mieltään osoittamaan, kunnon mellakoinnista puhumattakaan. Jossain toisessa maassa olisi jo VALLANKUMOUS tässä tilanteessa. Miksi nöyrä ja tyhmä suomalainen antaa sikojen kävellä ylitseen?
- toivossa on hyvä elä
Nyt kysymys onkin mitkä puolueet muodostavat seuraavan hallitukset. En mielellään näkisi näistä "vastuullisista" puolueista yhtään. Ei ainakaan vihreitä ja Urpilaista.
- kohtituhoa,,,
Kukahan sen hallituksen kaataa, ei siihen kykene kuin hallitus itse,
joten "toiveet on toiveita",,,
Toivokaamma että liittovaltiokehitystä pystytään jarruttamaan yli seuraavien eduskuntavaalien.
Ehkä äänestäjät siihen mennessä tajuavat missä mennään, mutta
vaikeaa se on medioitten valehtelun vuoksi. - annetaan ronttosta
Sipilä (kesk) on vapaamuurari, ja kukas siellä eu talouskomissaarina häärääkään?
Kepuliloinen rehn tottakai... annetaanko kenkää? - eläkepommi
Meillä on siis "pystyyn kuollut" hallitus: päätöksiä ei tehdä toimenpiteistä puhumattakaan. Kaikki odotavat vain seuraavia galluppia ja romahdusta.
Tälläinen asioiden "hallinto" vain pahentaa asioita. - ...................
"Kestämistä siis Sipilälle - tulevalle pääministerille."
Samaa EU-myönteistä sakkia se on, mikään ei muutu jos tuo vaihdos toteutuu. - 59799000
Mut tekeehän ne uusia lakeja niiden narsistien eteen jotka valittavat kaikkein suurimmalla äänellä, et kui noi kun mä en haluu et toisil on. Kansaa lietsotaan sotimaan keskenään yhteisöllisyyttä polkemalla ja valivalit kokevat itsensä staroiksi prinsessasyndroomissaan.
Ja Hitler elää ja kaasuttaa edelleen ilmatilaamme pakokaasuilla aiheuttaen syöpää, koska se vaan on niin hyvä bisnes joillekuille jotka voivat sitten kuskata vaikka rahansa ulkomaille josta vielä löytyy tuhlattavia luonnonvaroja tehdäksensä huonokuntoista roinaa. - waler
On muuten tohon aloitukseen pakko kommentoida?
Mikä on poliittinen vastuu,"kun olet "syytänyt miljardeja hukkaan
suomalaiselta veronmaksajalta.
Tavan tyyppi olisi jo" pienemmästäkin" summasta linnassa,
mutta näille tarjotaan hyvinpalkattua suojatyöpaikkaa brysselistä?
Mutta suomalaisen pakolaispoliitikan tuntien,myös pakopaikka
ainakin tälle kaksikolle suotakoon,tai sitten ei? - Tri.Sorbusnappo
Jo on saatana aikakin! Savon pinokkiosta voisi tehdä paskapaperirullatelineen.
- 1+14
Ei kun patsas hanke vireille .
Muistatteko vielä , hallittu rakennemuutos Holkerin .
http://fi.wikipedia.org/wiki/Holkerin_hallitus
- valehtelevatvallassa
http://www.anttipesonen.fi/2013/07/eurosta-voi-erota-eduskunnan-paatoksella.html
Tähän myönteiseen kehitykseen nähden oli pettymys nähdä lehdessä yksi riman alitus. Ilkan pienempi pääkirjoitus väitti 1.7., että "Avioliittoa euroon ei voi purkaa". Voidaan toki väittää, että Suomen eroaminen eurosta olisi huono ratkaisu. Tuollainen väite kaipaa perusteluja, joiden tulee olla jotain muuta kuin pelottelua tyyliin "eurosta eroamisen poliittinen hinta olisi hirveä". Ilkka kirjoitti, että "Euroa ei voi perua. Se on avioliitto, joka voidaan solmia, muttei purkaa". Tuo on kauniisti sanottuna paikkansa pitämätön väite.
On päivän selvää, että eurosta voidaan erota. Suomi voi sen tehdä eduskunnan päätöksellä. Mitään sakkomaksuja ei EU:lle tarvitse maksaa. Kaikki tämä pätee myös koko unionista eroamiseen.
----------------------------------------------------------------------------------
Käykäähän lukemassa, lukekaa samantien ne muutkin, sarja
"kohti tasapainoa" on täynnä tietoa, se pitäisi saada levitykseen,
mediat ei näitä kerro.
Suomen kohtalo on kansan kädessä,jos vain haluamme. - Ei kaadu.
Ei kaadu. Käteinen antaa paikkansa puoluejohtajana seuraavalle ketkulle ja sama homma jatkuu. Yksikään ministeri ei luovu audikyydistään, ja hampaat irvessä kasataan itselle massia ja varmistellaan suojatyöpaikkoja vaalikauden loppuun saakka. Työn jäljellä ja valtakunnan ja kansalaisten edulla ei ole mitään painoa, kun tähtäimessä on komissaarin paikka tai eläkevirka valtion laitoksessa ja vieläkin vähemmällä saa kivat lisätulot hallitusammatt...harrastelijana.
Pääministeri on vastuuton kansakunnan edessä, jollei tunnusta, etteivät suunnitelmat ole toimivia, ettei yhteishenkeä hallituspuolueiden välillä ole, etteivät kansalaiset ja veronmaksajat tunne luottamusta, ettei ole muuta vaihtoehtoa kuin istua jääräpäisesti neljä vuotta vaikka housut palaisivat.
- hallitus kaatuu
Vaalikampanja onko jo alkanut. Hallituksen kaatumisesta kertoo se , että julkisuuteen tuodaan hallituspuolueiden ristiriidat. Nehän on aiemmin pidetty visusti piilossa, mutta koska vaalit tulevat todennäköisesti loppuvuodesta on pisteiden keruu ja vaalikampanja on alkanut.
Tästä kertoo mm. julkituodut Päivi Räsäsen arvostelut sisänsä harmittomasta "jumalan laki ennen avltion lakia" puheet, jotka muuten olisi kerännyt kommentoitua. Ensin SDP:n ministeri erosi päivälehdistön valokeilassa. Nyt tänään Kokoomuksen kansanedustajat hyökkää Räsästä vastaan:
"Sisäministeri Päivi Räsäsen (kd.) pitäisi luopua kirkkoministerin vastuista, katsovat kokoomuksen kansanedustaja Lasse Männistö ja puoluevaltuuston puheenjohtaja Laura Räty."
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/509941/Kansanedustaja Mannisto vaatii kirkkoasioita pois Rasaselta
Tämä kaikki on tietysti osa vaalikampanjaa.
Seuraavaksi alkaa Urpialinen ja Arhinmäki arvostela talouspolitiikka jne. ja vihreät "tehdä pesäeroa". - Älkää päästäkö sitä!
"Kyllä väärinkäytökset ja korruptio on sitä luokkaa, että pitäisi siltä ottaa passi pois ja selvittää mitä likaa sillä ja hallituksen muilla ministereillä on kynsiensä alla."
Katainen ja Urpilainen VALTAKUNNANOIKEUDEN eteen ja TOTUUSKOMISSIO selvittämään hallituksen isänmaalle aiheuttamia korvaamattomia vahinkoja. - Anonyymi
BIlejuhliat ja jauhon kupittajat sai jauhoallergian ja pyllystä pääsi pilvipieru
lmaplr..örör
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.1541246- 881174
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti2051080- 65882
- 57632
- 32548
- 52543
Muiden vaikutus
Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?79499No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä
Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.29474- 45467