Parhaillaan menossa olevassa ohjelmassa hoidetaan sairaita koiria huippukalliilla kustannuksilla. Näyttää siltä, että homma on karannut käsistä pahemman kerran. Eikö se järki enää sano milloin on aika luopua koirastaan, kun esimerkiksi sen liikkuminen ei enää onnistu normaalisti ja iloisesti. Tietystihän eläinlääkärit tekevät rahasta mitä tahansa toimenpiteitä, mutta onko se enää järkevää koiran luontaisen elämän laadun kannalta? Ja onko koirasta mitään iloa omistajalleen enää kun se ei pysty normaaliin koiran elämään?
Vastaukset 9
- dsfsdffsdfsdf
Jos joku vika pystytään eläinlääkinnällä hoitamaan, niin kyllähän siitä perheenjäsenen takia voi siitä vähän maksaakin. Ei ne koirat sentään mitään käyttöesineitä ole, ainakaan useammille koiranomistajille.
- Tosi on
No tietysti pystytään, mutta on sitä koiralla oltava iloa elämästään ja liikkumakyky tallella. Eivät ole käyttöesineitä, vaan perheenjäseniä ei kai kukaan halua perheenjäsenensä olevan " Rullatuolissa " lopun elämäänsä. Eläin ei pysty itsemurhaa tekemään joten ihmisen on se päästettävä ajoissa tuskistaan.
On itsekästä pitää koiraa tai muuta lemmikkiä hengissä ja kehua miten kalliiksi hoito tulee.
- oikeassa olet
Olen kissaihmisiä, mutta samaa mieltä kerrankin kanssasi.
- Tosi on
Oli minulla kissakin, mutta allergian vuoksi se oli annettava pois hyvään uuteen kotiin. Mukavaa, että joku on samaa mieltä asioista edes kerran.
- Komppaan
Yritin katsoa silloin, kun sarja alkoi, mutten voinut. Siinä tuntui olevan se amerikkalaisille sopiva meininki, että eläin osaisi olla kiitollinen siitä, että se on otettu viikkokausiksi eläinsairaalaan kärsimään lisää. Monella paikatulla ja adoptoidulla koiralla on lisää kärsimystä tiedossa siinä vaiheessa, kun kolmella jalalla ei enää voi kulkea tai halvaantuneen takapään vetäminen kärryissä ei enää onnistu, kun muut nivelet alkavat rapistua. En usko, että omistajilla on silloinkaan järkeä päässä ajatella asiaa sen eläimen kannalta.
Pahin muistamani esimerkki tällaisista ohjelmista taisi kyllä olla brittien tekemä. Siinä tuotiin leikattavaksi muutaman viikon ikäinen kissanrääpäle, jolla oli pahasti epämuodostunut, aivan litteäksi painunut rintakehä. Kissa leikeltiin ja sille soviteltii jonkinlainen kehonulkoinen kehikko, jonka oli tarkoitus saada luut luutumaan uuteen muotoon. Lopputeksteissä kerrottiin, että pentu "ei valitettavasti jaksanut taistella". Vieläkin pistää vihaksi.- Tosi on
Juuri tuota tarkoitan tuolla " Rullatuoli " elämällä. Eläin suojelussa on paljon tehtävää vielä ja rangaistukset pitää saada tuntuviksi ja kalliiksi noille eläinten kiduttajille. On myös paljon vanhoja ihmisiä jotka eivät enää tajua, että se oma lemmikki kärsii jo paljon. Nuorempien olisi syytä huomauttaa siitä kohteliaasti tai kääntyä eläinsuojelun puoleen.
- kissojen ystävä
Jenkeissä on tapana (en tiedä kuinka yleisenä) "poistattaa" kissoilta kynnet =
amputoida varpaista ensimmäiset nivelet. Toivottavasti yksikään suomalainen
eläinlääri ei moiseen suostu.
Suomessakin on pystytetty pilvin pimein pieneläinklinikoita, joissa pystytään tekemään lemmikeille kaikkia mahdollisia erikoistutkimuksia ja hoitoja. Vaikka eläin olisi tervekin, rutiiniin kuuluvat rokotukset, hammashoidot jne., ja näyttelyissä käytettävillä eläimillä rutiinikäyntejä on vielä paljon enemmän. Yksityisillä eläinlääkäriasemilla maksetaan "kalleimman jälkeen", jollei ole vakuutuksia.
Tuntuu, että sellaisia kissojen ja koirien omistajia suorastaan syyllistetään, jotka antavat lopettaa hankalista kroonisista taudeista kärsivän lemmikkinsä, ilman että suostuvat ihan kaikkiin mahdollisiin tutkimuksiin, leikkauksiin, piikityksiin ja lääkityksiin, joita olisi mahdollista kokeilla. Tällaisen päätöksen tekeminen on kuitenkin raskas; kyse ei ole siitä, etteikö ehkä olisi varaa lisäkokeiluihin. Eläin ei ymmärrä toivoa tilaansa parannusta, toisin kuin ihminen, jolle ehdotetaan hoitoja. Se kärsii "tässä ja nyt". Ihmisen kärsimys on sekä eläimen kärsimyksen näkeminen että eläimestä luopuminen. Olen tämän kokenut.
Lemmikkieläinten hienot "korjaamot" ovat menestyvä bisnes.- Tosi on
Noita eläinsuojelulakeja pitäisi koventaa ja vaatia eläinlääkäreitä ajoissa ehdottamaan armokuolemaa lemmikille, jos omistaja ei tajua sitä itse ehdottaa.
Ainostaan terveestä ja iloisesta lemmikista on iloa omistajalleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1491083
- 109967
Rakastamisesi tarkoitus
Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki52691Tämä meidän välinen tilanne
Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen34669- 65591
Mitä Kärnässä tapahtui?
Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.5571- 62543
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää44533Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä
Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle23531- 59518