Kun jokin asia...

tNäihän se on

...on kretulle liian vaikea käsittää (kuten edes evoluution perusteet) tai se on jopa tieteellekin arvoitus vastaa kretu aina samoin: Jumala teki sen.

Onneksi ihmiskunta ei juuttunut tähän ajatukseen, jos olisi juuttunut olisi maa edelleen litteä, sairaudet Jumalan rangaistus ym. yhtä älytöntä ja ainainen maailman lopun odotus ainoa tapa tappaa aikaa. Ja mitäänhän jonka Jumala on asettanut ei olisi tarpeen edes tutkia.

Tai mahdollisesti olisimme juuttuneet jo kivikauteen.

3

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiköhän Euroopassa tultu ainakin valistusaikaan, ehkä teollisen ajan kynnykselle asti pääasiassa teistien johdolla?
      En toki tiedä kaikkien vaikuttajien uskonnollista vakaumusta, mutta oman historiantietoni pohjalta tuntuisi vaikealta uskoa sitäkään, että kehityksen pääroolissa olisivat siihen asti olleet ateistit.

      Se, että uskonnonvapautta ei ollut, ei aiheuttane automaattisesti sitä, että kaikki kehitys olisi ollut sala-ateistien tuotosta.

      Myöhemmin painopiste on varmaan kääntynyt toisinpäin, eli että nykyään tieteen kehityksessä dominoi ateistit.

      • Olet aivan oikeassa kaarne siinä että kirkko aluksi edisti tieteen tekemistä (vaikket sitä suoraan niin kirjoittanutkaan). Tarkoitus oli etsiä todisteita Jumalan ihmeistä ja vahvistusta Raamatun kertomuksille.

        Siinä vaiheessa kun tulokset ja havainnot eivät enää tukeneetkaan käsitystä Jumalasta, tai eivät kulkeneet käsikynkässä Raamatun tekstien kanssa, iski sensuuri ja alkoi tiedon luokittelu "hyvään" ja "pahaan". Arvatenkin kaikki sellainen tieto joka ei ollut kirkonmiehille mieliksi, oli perkeleestä.

        Tuo täysjarrutuksen ja noituudella pelottelun vaihe kesti käsittämättömät 600 vuotta, mutta samanlainen tiedon blokkaaminen jatkuu tietyllä tasolla tänäkin päivänä (kantasolututkimuksen vastustaminen, evoluution opetuksen vastustaminen, ym.).


      • zyrt

        "Eiköhän Euroopassa tultu ainakin valistusaikaan, ehkä teollisen ajan kynnykselle asti pääasiassa teistien johdolla?"

        - Ehkäpä, mutta muista toki, että jos päänsä halusi pitää, niin piti ainakin teeskennellä uskovaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1404
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      53
      1334
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1095
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      120
      1046
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      65
      687
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      671
    7. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      562
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      538
    9. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      505
    10. Valehtelu

      Oletko valehdellut kaivatullesi?
      Ikävä
      71
      493
    Aihe