HS: "En tiedä ketä vastaan puolustaudumme, mutta Suomesta vihollinen ei varmasti tule", sanoo arktisen prikaatin sopimussotilas Anatoli, 20v.
Ei Alakurtti ole maantieteellisesti millään tavalla tärkeä alueena jos sitä ajatellaan Arktisen alueen puolustamista. Johan sen jo järkikin sanoo, kuten tuo sotilaskin toteaa.
MUTTA! Katsokaa kuinka hienosti Alakurtista käsin valloitetaan koko Suomen Lappi yhdessä Murmanskin osaston kanssa ja saadaan haltuu suuri maa-alue Naton joukkoja vastaan, kuten se tunnettu maatutkan kantama 400km säteellä Muoniosta, jolla torjutaan Grönlannin ydinohjukset. Murmanskin kautta tätä tutkan kantamaa ei saada. Katso Google Earth kun käännät maapallon siihen asentoon, niin hämmästyt.
Alakurtin joukko-osasto
22
162
Vastaukset
- Amen
Nyt tuli faktaa meille suomalaisille kommareillekin.
- Faktaa
Lukekaa hyvät ihmiset.
- isänkädessä
Ehtiiköhän tuleva Soklin rata avuksi kuljetushommissa?
- Tästäselähtee
Pienet Mainilat.
Interfax raportoi Niinistön kannanotoista Munchenin turvallisuuskokouksessa otsikolla: Suomen presidentti ehdotti Venäjän "täydellistä eristämistä."
Ei se mennyt niin.
Iltalehden toimittaja oli paikan päällä lauantaina kuuntelemassa Sauli Niinistön puhetta, joka päättyi nimenomaan vetoomukseen sen puolesta, että Venäjää ei eristettäisi maailmasta.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015020819163142_ul.shtml - Keminmaa
Jos joku Nato hihhuli tarvii rauhoittavia apua on likellä.
- Novasuri
Mikä apu ja kenelle?
Ajatelkaas nuoren miehen kommenttia "en tiedä ketä vastaan puolustaudumme"
Tämä lausunto herättää kyllä ajatuksia, tosiaan, he eivät tiedä miksi ovat Alakurtissa.- KTSEiKirj
Kannatamme Natoliittoa Islamin ykköstykin Turkin kanssa ja kiitämme pokaten! Hyvä!
- Huom
Olemme täällä kristittyjä. Emme muslimeita.
- KTSEiKirj
Laitetaan sutkin sitten Naton miinanpolkijaksi. Hyvä!
- Eikyllää
Sinä et laita mitään kristityssä maassa. Supo hoitelee sinut.
Teititteleekö kaikki muslimit itseään? - OnTarkkailussa
Kyllä Supo hoitaa just tuollaisia muslimeja.
- KTSEiKirj
Laitetaan sutkin sitten Naton miinanpolkijaksi.
Hyvä!
Tänään kuuntelin Suomen kriisikeskuksen arviota aiheesta "mitä jos sota syttyy". Alkuun tämä joku aisantuntija toisteli kuvaavasti toistelemisensa perään ettei sota ole syttymässä ja jos se syttyisi, niin se ei olisi Suomelle mitenkään suoraan kohdistuva uhka jne. Mutta kumminkin kun asiaa pikkusenkaan katsoo syvemmälle, kuten tämäkin myöhemmässä vaiheessa totesi että Suomen kaltaiset kehittyneet maat, jotka ovat täysin riippuvaisia mm. sähköntuotannosta, voidaan lamauttaa nopealla täsmäiskulla. Mutta kukaan ei tunnu muistavan millä tavalla talvisota syttyi, Mainilan valheen tekosyyn seuraamuksena pommeja tonnikaupalla yhtäkkiä yhtenä yönä Helsinkiin. Älkäämme luulko että Venäjä on milään muotoa ystävämme, kuten eräs profeettamme täällä hehkuttaa.
Jarmo sanoi :
Mutta kukaan ei tunnu muistavan millä tavalla talvisota syttyi, Mainilan valheen tekosyyn seuraamuksena pommeja tonnikaupalla yhtäkkiä yhtenä yönä Helsinkiin. Älkäämme luulko että Venäjä on milään muotoa ystävämme, kuten eräs profeettamme täällä hehkuttaa.
_________________
Se vanha vainooja ,,,,,,,,,,,,,,,!
- KTSEiKirj
Kannatamme Natoliittoa Islamin ykköstykin Turkin kanssa ja kiitämme pokaten!
HYVÄ!- Suomalaiset
Meillä suomessa ei ihmiset teitittele itseään.
KTS 22.5.2014 15:400 SULJE
"Onko ihan pakko kaikkeen soopaan kansan suostua.
Just noin me__ iranilaiset__ on aateltu ameriiikkalaisista !
Vihon viimen mennee kaaliin tääl Pohjolaskii...:o Suomalaiset kirjoitti:
Meillä suomessa ei ihmiset teitittele itseään.
KTS 22.5.2014 15:400 SULJE
"Onko ihan pakko kaikkeen soopaan kansan suostua.
Just noin me__ iranilaiset__ on aateltu ameriiikkalaisista !
Vihon viimen mennee kaaliin tääl Pohjolaskii...:oHeh, toiset puhuttelevat itseään jopa kuninkaallisesti kolmannessa persoonassa. Arvaatte kai keneen viittaan?
- 654564654
JarmoEklund kirjoitti:
Heh, toiset puhuttelevat itseään jopa kuninkaallisesti kolmannessa persoonassa. Arvaatte kai keneen viittaan?
Epäilemättä tähän palstan hurlumhei-copypastePatmosuskovaiseen?
- Korostuuröyhkeys
venäjä on goog ja röyhkeät kasvot Venäjän asperger(?)diktaattorilla.
" Ja heidän valtansa lopulla, kun luopiot ovat täyttäneet syntiensä mitan, nousee kuningas, kasvoilta röyhkeä ja juonissa taitava.Ja väkevä on hänen voimansa, vaikka ei tosin hänen omasta voimastaan, ja ihmeellisen paljon hän saa aikaan hävitystä; ja hän menestyy siinä, mitä hän tekee, ja hän tuottaa turmion väkeville ja pyhien kansalle.Ja hänen oveluutensa tähden onnistuu petos hänen kädessään. Hän hautoo suuria sydämessään, ja keskellä rauhaa hän tuottaa turmion monille. Ruhtinasten ruhtinastakin vastaan hän nousee, mutta ilman ihmiskättä hänet muserretaan. "
Daniel 8: 23-25 - ulti-ukko
Olen alueellani keskustellut tavalliste ihmisten kanssa kahdenkeskeisiä keskusteluja,ja olen aivan ällikällä lyöty kun löytyy paljon sellaisia, jotka olisivat valmiita hyökkäämään venäjälle, heti kun käsky käypi, jopa 7-80 vuotiaitakin
HE OVAT MIELESSÄÄN KANTANEET VUOSIKYMMENIÄ ryssä vihaa, ja nhyt ukrainan tilanteen takia se alkaa purkautua,koston haluisuutena.
Talvisodan hengen jatkuvalla esiintuomisella tuota vihaa vain vahvistetaan, liekkö sitten se tarkoituskin sen jatkuvalla julisuudessa pitämisellä.
OLEN SITÄ MIELTÄ, ETTÄ JOKAISESSA MAASSA isänmaallisuuden, hengen lietsominen on johtanut viime kädessä sotaan, sillä isänmaallisuus on kollektiivista itsekkyyttä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1866236Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa614723Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu574482Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa714308Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa702709En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.622225Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1321681odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391614- 541548
- 351358
