Kertakirjautumistili

Uusiatuuliajuulia

8

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • snap-vakoilu

      Canonical on ottanut käyttöön uuden vakoilusysteemin, snap.

    • Snap sovellus ona canonicalin ubuntuun kehittämä paketointitapa.
      Tuohon käy Ubuntu onen salasana jos joskus olet sellaisen tehnyt tai teet uudet.
      Vlc:n voit asentaa: Sudo apt install vlc

    • tri-win-puoli-mieli

      Kumma käyttis kun VLC ei ole valmiina.

      • joopa-joo1

        Windowsissa ei ole mukana mitään kolmannen osapuolen tekemää ohjelmaa, se vasta on kumma käyttis.


      • Vlc

        Eivät kaikki tarvitse VLC:tä. Monia muitakin mediasoittia on tarjolla.


    • s24_paskasaitti

      Keskustelu24 Tiede ja teknologia Tietotekniikka Käyttöjärjestelmät Linux Ubuntu Kertakirjautumistili

      Kertakirjautumistili

      Uusiatuuliajuulia

      30.12.2016 13:20
      VLC asennusyritys läväytti tämmöisen:
      http://oi63.tinypic.com/2v8n41u.jpg

      Mikä on Snap -sovellus ja miksi pitää luoda jokin tili. Ubuntusalasanaani tuo ei huoli.
      Ilmianna
      Jaa
      5 Vastausta
      Luetuimpia

      Linuks Tubutin jakelu

      Onko mitään linuks tubutinta joka ei lagittaisi ja muutenkin jumittelisi usb tikulta käyttäessä? Ehdotuksia saa antaa lagaamattomasta tubuttimesta jota voisin kokeilla.

      Miksi ette kertoneet tätä:

      http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/se-tulee-linuxille-sittenkin-mutta-on-oma-lukunsa-onko-se-hyva-vai-huono-juttu-6608868 Kysyin ammoin monta kertaa tälläkin palstalla, miksi eri videosivuilla tuli pelkkä musta ruutu vastaan, mutta kukaan ei koskaan sitä kertonut, että flashtuki on linuksiin kehno tai olematon. Vaikka varmasti tiesitte sen!

      Keltainen varoituskolmio

      Ylhäällä on huutomekillinen varoituskomio jota klikkaamalla näkyy viesti joka ilmoittaa jonkun repositorin puuttumisesta ja siksi update pitää tarkistaa manuaalisesti. Miten saisi automaattipäivityksen taas toimimaan?

      Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.

      Tuossa oli jo täydentävä vastaus, mutta kummasti poistui, joten paska suomi24 antaa vastata pelkkää paskaa. Toki tuo tyyli sopii winloosereille. Nyt sataa totuudellista paskaa toisille palstoille ala windows...

    • Itselläni ei ole VLC asennettuna. On niitä muitakin soittimia. Flashtuki on saanut jatkoa, vaikka on tekniikkana väistyvä. Uusi versio ilmestyi vähän aikaa sitten. Lisenssisyistä flash-tuki ei ole asennusmedialla vaan pitää asentaa erikseen. Itselleni flashtuki on riittävä. VLC asentuu normaalisti paketinhallinnan kautta. DVD levyjen salauksen purku ja joitain kodekkeja voi joutua asentamaan erikseen.

    • hgkgfifk

      Terminaali auki ja

      sudo apt-get install vlc

      Helppoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      52
      10425
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      137
      6427
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      74
      4608
    4. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      14
      3497
    5. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      143
      3260
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      283
      3075
    7. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      151
      2843
    8. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      67
      2786
    9. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      5
      2232
    10. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      34
      2164
    Aihe