Onko Telegram viestintä turvallista?

r55r

10

926

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • win_wakoilee

      Tuohan on pitkään ollut tunnettu ns. vaaralliseksi. Eipä taida oikein turvallista olla olemassa, ellet käsin salaa ja lähetä niitä viestejä esimerkiksi turvallisella ubuntulla.

    • siperian-lakeus

      Kyseisessä paikassa ei mikään ole ikinä ollut turvallista.

    • pgpgppgggkgb

      Ei sen turvallisempaa kuin minkään muunkaan palvelut ellet salaa viesrtejäsi.

      • winvakoileekaiken

        Windowsilla ei mikään ole turvallista, se kun lukee siinä sopimuksessa jonka hyväksyt.


    • Debianisti

      Telegramissa on muutama heikkous mikä tekee siitä vähemmän suositeltavan viestimen. Signal on siinä suhteessa parempi ja Whatappin käyttäjienkin olisi syytä siirtyä siihen.

      FSB jupakka osoittaa Venäjän olevan avoimempi yhteiskunta kuin Yhdysvallat. Amerikassa NSA voi vaatia pääsyä kaikkiin verkkoihin ja palvelimiin eikä palvelun tarjoaja joutuu pitämään asian täysin salassa.

    • Sensuuria on harjoitettu aina. Myös paperikirjeiden aikana. Sota-aikana suurin osa kirjeistä höyrytettiin auki. Myös Ruotsissa vaikka siellä ei sodittu. Toiminta oli tietysti salaista. Voi vain arvailla paljonko sitä on nykyään.

      • Suomessa oli sodan ajan sensuuri ja kirjeiden availu aivan julkista. Kirjeiden availua ei edes yritelty peitellä, sallittua toimintaahan se sodan ajan oloissa ja laissa olikin.


      • ukkolumessa

        Tullit availevat kirjeitä yms lähetyksiä ihan sujuvasti.
        Viimeksi vuodenvaihteessa kiinanpoika oli hakenut pikkuruisesta mainoslehdykästä kiellettyä materiaalia puolitoista kuukautta.


      • lllllll1llllll
        ukkolumessa kirjoitti:

        Tullit availevat kirjeitä yms lähetyksiä ihan sujuvasti.
        Viimeksi vuodenvaihteessa kiinanpoika oli hakenut pikkuruisesta mainoslehdykästä kiellettyä materiaalia puolitoista kuukautta.

        Kiinan systeemejä nyt ei edes kannata täällä mainita saatikka vertailla,pöljä!


    • Itsellä ei nyt mitään salattavaa ole. FB:tä en käytä ja sen viestintä kun kaikki luetaan. Viestin valitaan myös sen mukaan mitä toinen osapuoli käyttää. Whatsapp taitaa olla yleisin. Itse käytän sitä jonkin verran.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1278
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      95
      932
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      924
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      877
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      293
      770
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      646
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      131
      568
    Aihe