Myydä autoja

Dlemn

jos henkilöä on yksityinen kun hän myydä vuodessa 10 auto oma nimillä tuliko ylimääräinen vero

3

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysyjällä on jonkun verran puutteellinen kielitaito, mutta mikäli ymmärrän kysyjää oikein,
      hän tarkoittaa, että saako hän yksityishenkilönä vuodessa myydä esimerkiksi sen 10 autoa?
      Vastaus on: Ei saa, sillä kaikki myyntitulo on verollista, ellei sitä tuloa erikseen ole merkitty verovapaaksi.
      Mutta jos kysyjällä on olemassa joku muu VAKITUINEN työ, josta häneltä palkanmaksun yhteydessä pidätetään veroa, niin saa, ellei verottaja tulkitse autojen myyntiä päätoimiseksi.
      Jokainen joutuu vuosittainen selvittämään verottajalle, että "miten on tullut toimeen"!
      Ellei selitys kelpaa verottajalle, verottaja tekee harkintaverotuspäätöksen.

      • kato.kooklesta

        Korjataas vähän. Autot eivät ole tavanomaista koti-irtaimistoa, jollloin autojen myynnistä saatu voitto on aina verotettavaa tuloa. Sillä ei ole merkitystä, onko muualla töissä vai ei.

        Verohallituksen sivuilta löytyy kyllä tietoa.


    • Tmi-Hessu-Uijari

      Oma käsitykseni on, että kaikki autokaupasta saatu tuotto on veronalaista tuloa paitsi oman tavaran myynti ja olikohan siinä tuoton rajana 5000 €/v. Oikeastaan kysymys herääkin siitä, kuinka paljon ylipäätään yksityishenkilö voi tehdä bisnestä (eli osto ja myynti toimintaa) ilman yrittäjä-statusta? Laki varmaan sanoo, ettei lainkaan, mutta ainakin aikaisemmin 10 000 €/v oli sen liiketoiminnan liikevaihdon määrä jonka jälkeen pitää maksaa arvonlisäveroa, kuitenkin niin, että yrittäjän pitää ennalta hakea vapautus al-verosta. Eli jos ostelet ja myyt autoja ja liikevaihto pysyttelee 10 000 €/v rajoissa, noin lakia tulkiten siinä se raja menee. Kymmenen auton ostaminen ja myyminen vuoden aikana melko todennäköisesti ylittää tuon rajan, ehkä jopa moninkertaisesti ja tällöin myös tuoton raja varmaan ylittää tuon 5000 €/v.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      64
      11670
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8861
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      19
      4467
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      23
      4004
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3861
    6. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      92
      3766
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3646
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      16
      3455
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      39
      3267
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      42
      2491
    Aihe