Miten se on mahdollista, että maailman toiseksi valituimmalta, läpeensä hurskaalta kansalta saattaa livetä uutisseulan läpi yhtenään sellaisia vuotoja, joissa kerrotaan jenkkisotilaiden pahoinpidelleen ja kiduttaneen muslimivankejaan.
Eihän se ole totta, eihän?
Hehän toimivat aina niin oikeudenmukaisesti ja kunniakkaasti. Hymyssä suin, jotta legoissa posliinikuoret vain hohtavat.
Voi voi voi voi
9
445
Vastaukset 9
- Esko
Anna nyt niitä tietoja. Mitä on tehty?
- henkka_669
muslimithan eivät koskaan kiduta ketään??!!
Kannattaisi joskus siirtyä mustavalkoisesta maailmasta pois. minua ihmetyttää myös suomessa vallitseva ajatustapa että esim. palestiinalaiset ovat rassukoita ja "good guy" tyyppejä. Tyypit räjäyttelevät siviilikohteita minkä kerkeävät.
Kyllä siinä ovat ihan yhtä syyllisiä sekä palestiinalaiset että israelilaiset!- aahoohoo
Ja kumpi on suurempi synti ja pahanteko: jos kristitty kiduttaa muslimia vai toisin päin.
Esko voi katsoa uutisia joskus. - henkka_669
karvapää kirjoitti:
nimenomaan koski. maailma ei ole mustavalkoinen. jopa amerikassa saattaa olla jotain mätää.
puhut asiaa:-) Nää keskustelupalstat paljastaa ihmisen tietämättömyyden tason aika karmeasti...
Tai no ehkä jokainen provosoi pikkaisen ku ei tarvii vastata sanoistaan täällä! - Esko
aahoohoo kirjoitti:
Ja kumpi on suurempi synti ja pahanteko: jos kristitty kiduttaa muslimia vai toisin päin.
Esko voi katsoa uutisia joskus.>>Esko voi katsoa uutisia joskus.
Kyllä on katsottu. Eilen luin Hesarista, että Irakissa oli joku mies mennyt moskeijaan pommivyön kanssa ja räjäyttänyt itsensä rukoilijoiden keskellä. Parikymmentä oli kai kuollut. Se oli tapahtunut perjantaina. En ottanut sitä juttua talteen, kun niitä on ollut niin paljon.
Amerikkalaisten kidutuksista on paljon puhuttu, mutta ei ole kyetty näyttämään tuskallista kidutusta tehdyn. Kaikki on ollut vain typeriä temppuja vankien kanssa.
>>Ja kumpi on suurempi synti ja pahanteko: jos kristitty kiduttaa muslimia vai toisin päin.
Kerro minulle, jos sen joskus keksit. - Viper
karvapää kirjoitti:
nimenomaan koski. maailma ei ole mustavalkoinen. jopa amerikassa saattaa olla jotain mätää.
USA:ssa on ihan omanlaisensa vankeinhoitolaitos. Sen tehtävä on nimenomaan rankaista rikollisia, eikä kasvattaa näitä ihmisinä. USA:n vankiloissa sitä paitsi suurin osa populasta on mustaihoista rikollista ainesta, jolla ei juuri ihmisarvoa ole. Ne ihmiset on tuomittu huume- ja seksuaalirikoksista sekä henkirikoksista pitkiin vankeusrangaistuksiin tai kuolemaan. Periaatteessa USA on ihan oikeassa systeeminsä kanssa. Se joka on saastaa ansaitsee saastan kohtelun myöskin.
Itse olen sillä kannalla, että USA:n vankeinhoitosysteemi pitäisi saada kaikkialle länsimaailmaan. Miksi meidän pitäisi terroristeja ja narkkeja katsella, kun heidät voitaisiin yhtä hyvin teloittaa/sulkea häkkeihin kaikki?
Kannatan lähes kritiikittömästi myöskin aseiden vapauttamista EU-alueella, mutta vain natiivi Eurooppalaisille. USA:ssa kansalaisen perusoikeuksiin kuuluu oikeus kantaa asetta ja käyttää sitä itsepuolustukseksi. Kaikkiaan USA:ssa tapahtuu noin 2 miljoonaa! aseellista itsepuolustustapausta vuosittain (NRA:n tilasto vuodelta 2000), näistä noin 3000 johtaa tuomioihin oikeudessa. Tämä kertoo USA:n väestön asenteesta; heillä on oikeus puolustautua rikollisuutta vastaan ja niin he myös tekevät.
Jos aseet olisivat vapaakauppatavaraa EU-alueella, niin olisin jo hankkinut itseni ja kotini suojaksi kunnon käsiaseen ja mahdollisesti erityisesti kodin suojaksi jonkun järeämmän kaliiberin pumppuhaulikon, esim. "street cleanerin", joka tappaa tehokkaasti mm. SWAT-poliisin käytössä kotona ja puutarhassa.
nimimerkillä: pro USA legal system - Elia
aahoohoo kirjoitti:
Ja kumpi on suurempi synti ja pahanteko: jos kristitty kiduttaa muslimia vai toisin päin.
Esko voi katsoa uutisia joskus.Eikö uutisissa kerrotaan melkein jatkuvasti siitä kun muslimit 'pyhässä sodassa' ottavat kiinni länsimaisia lehtimiehiä ja vastaavia (myös naisia) ja pikkuhiljaa kiduttaen leikkaavat näiltä 'vihollisilta' päitä poikki (ja taitavat laittaa myös internettiin nähtäväksi nämä 'pyhän sodan' urotekonsa).
Ja muslimi 'pyhässä sodassa' menee johonkin ostoskeskukseen tai bussiin ja räjäyttää 'vihollisia'?
Ja näille on laajaa kannatusta muslimimaissa, jopa moskeijoissa perjantaikokouksissa saarnaajienkin keskuudessa (uskoisin että siellä ne islamin-oppinsa parhaiten tuntevat ja voivat siellä seurata avoimesti ... ).
Toivotaan että jotkut niin sanotut maltilliset muslimit muslimimaissa todella nousevat vahvasti terroria vastaan (siis terroristijärjestöjä kuten Al-Quida, Hamas, Jihad, Hitzbollah ja mitä niitä kaikkia on). Järjestävät muslimimaissa ehkä mielenosoituksiakin sellaista vastaan!
Ovatko amerikkalaiset tosiaan kiduttaneet samoin joitakin vankejaan kuoliaaksi asti?
- Blackdog
...vallan välineenä on valitettavan yleistä ja maailmanlaajuista, uskontokunnista riippumatta.
Onneksi usko ei edellytä valtarakenteita eikä järjestelmiä kun se on ihmisen sisäinen asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.971669Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu471093- 16948
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.40868Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.84795kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl19761- 93756
- 16755
- 46748
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj27727- 63705
- 68702
- 47684
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan97661Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa56605- 47604
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47596Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131585Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31565Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?
Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla152556