Jaahas, Haavisto siis seuraava pääministerimme.

opolkhhvgfvo

Siihen sitten valmistautukaamme, että yli puoluerajojen supersuosittu Pekka Haavisto on eduskuntavaalien 2019 jälkeen maamme pääministeri.

Minkälaisia ajatuksia tämä asia palstalaisissa herättää?

16

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VihreäVaalipaniikki

      Porvarileirissä varsinkin kokoomuksessa on ollut massiivinen paniikki kokoomuksen puisto-osaston vihreiden alamäestä joka vie äänestäjiä nousevalle SDP:lle. Touko Aalto sai lähteä koska ei saanut vihreiden kannatusta pysymään ja siis nakertamaan demarien suosiota. Paniikissa porvarihallitus otti jopa ilmastomuutoskortin käyttöön ja oikeisto-omisteinen propagandavaltamedia valjastettiin ilmastomuutospaniikilla vihreiden kannatusavuksi. Kun tämäkään ei näytä auttavan otetaan vielä viimeiseksi pridefeminismikortti avuksi ja vanha kehäkettu Pekka Haavisto puheenjohtajaksi. Jos tämäkään ei auta porvarien hajoita- ja hallitse strategia on helisemässä. Viime eduskuntavaaleissa saatiin maahanmuuttoasioilla kokoomuksen hillbilly-osaston Soinilaisten avulla SDP:n rivejä hajotettua tunnetulla PetosJytky!:llä ja sitä seuranneella PetosRytky!:llä.

      • htdrgdfg

        Eipä ole koskaan tullut mieleen tuollainen "salaliittoteoria", jonka mukaan porvaripuolueet tarkoituksella pyrkisivät avittamaan Virheitä kannatusnousuun ja sitä kautta järsimään demarien kannatusta pois. Hmmm... kiitos tästä ajatuksia herättävästä viestistä!


    • niinpäniin

      Ylioppilas

    • Tiesinpä.hyvinkin.taas

      Olen tämän kirjoittanut ja sanonut monesti ennen valintaa. Vihreiden uusi puheenjohtaja on joko lesbo homo tai narkkari. No myönnän, kaikki muutkin tuon arvasi, ei kai ne nyt normaalia perus suomalaista.

    • Koko Kansan Homo-Pekka on oleva Suomen seuraava resitentti.

      • vihreilleuusinousu

        Tai seuraava presidenttimme on Niinistö.

        Pysyy suvussa.


      • Mitenköhän

        menis valtionvierailut kun puoliso olis mukana? :)) Aika harva taitais kätellä ja vielä harvempi antaa pusua puolison kämmenelle.


      • hyvät.kelit.tulossa

        Voihan vagistania.


    • ylllätys

      Ei maahanmuuttajaa ministeriksi? Vihreät paljastuivatkin rasistiseksi puolueeksi.

      • Parasta

        Pekan puoliso ministeriksi. Olisi hyvä, kansainvälinen, valinta.


    • Kohta.muuttuu

      Jos noin kävisi niin olisihan se kiva että vielä jonkin vuosikymmemen suomessa vielä on valkoihoinen pääministeri ja presidentti. Eihän sillä värillä ole välttämättä väliä mutta...

    • Carua.Kertomaa

      Caruna-Pekka tulee mieleen, aina kun sähkön hintaa vuosittain nostetaan...

    • i8d6tgd

      Homopööministeri voi pudota katolta ei vain Afrikan lentomatkoillaan, vaan nyt myös Suomessa. Lesbopressa teki jo liian paljon tuhoa Suomelle mm. muuttamalla perustuslakia siten, ettei Suomen sosiaaliturva ja vuokra-asunnot kuulu enää suomalaisille, vaan paskastanialaishuijareille!!

      • Paljonko_on

        tullut kassaan Kokoomuksen Kataisen Kreikalle antamista miljardeista joita varten Suomi joutui ottamaan lainaa että Saksan pankkiirit saivat omat rahansa pois?


    • vimus

      Älä unta näe, että vihervasemmistosta tulisi pääministeripuolue. Vihreät valitsi ominaisuuksiltaan kaltaisensa johtajan itselleen

    • wdsedwewde3ww2

      Periaatteessa varmaan ihan sama mutta kerrotaan nyt sulle että kun politiikkaa ole tainnut vielä montaa kautta seurata. Vihreillä ei ole kuin oma puunhalaajien kannattaja joukkonsa, muu kansa ei heitä äänestä. Keskustaan ollaan pettyneitä niin keskusta tuskin on hallituksessa, persut vielä vähemmän kun puolue hajosi ja Soini lähti niin ei tuosta tule enää mitään. Siniset tuli mutta menee persujen mukana yhtälailla oppositioon.

      Kun kansan muisti on kovin lyhyt niin sdp ei tarvitse edes tehdä mitään niin pääministeri löytyy sieltä melko varmasti. Kokoomus pysyy vallassa koska se on suomen vakain puolue, takana on paljon rahaa ja valtaa, toisin sanoen siis varakkaat/eliitti/hyvin toimeen tulevat duunarit ja vielä kun pari köyhää sekoilee rikkaiden kenkiä putsailemassa niin tulee sieltäkin pari ääntä.

      Kirkko sen sijaan valitettavasti menettää uskoaan :)

      Rkp, ketä kiinnostaa, ylimielisten svanttejen puolue.

      Uusia tulokkaitakin taitaa olla tulossa, heidän aika on sitten muutaman vuoden päästä jos nyt tehdään hyvä vaalityö.

      Uusia kaivattaisiin politiikkaan, uudenlaista näkökulmaa maamme asioiden hoitamiseen.
      Riitelylällä ei asiat edisty ja toiseksi sellaisia ei pitäisi politiikassa olla mukana ollenkaan ketkä ymmärrä mistään asioista mitään, näiden kanssa sitten riidellään juuri eniten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      695
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe