Kotipaikkaoikeus koko Suomeen!

Suomen yhdessä maakunnassa Ahvenanmaalla on käytössä kotipaikkaoikeus.
Ilman oikeutta ei Ahvenanmaalta voi ostaa tonttia, eikä siellä voi asua.

Käytäntö on siis oikeudenmukainen vailla rasismin häivääkään. Hyvin käyttökelpoinen koko maassa. Laittomasti maassa olevien majoitus sotisi kotipaikka oikeutta vastaan ja siitä voitaisiin rangaista. Hyvin harva pystyy Suomessa asumaan ilman lämmitettyä asuntoa.

Persut vaatikaa, että suomalaisten ja Suomessa asuvien on haettava kotipaikka oikeutta aivan kuten Ahvenanmaalla. Mikä sen estäisi?

8

102

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HölmölässäMeOllaan

      Suomessa tuon kotipaikkaoikeden estää puolueet jotka haluaa muuttaa tämän kotimaamme rikollisten turvapaikaksi mitä tämä kohta jo on.

      • miehitysilmansotaa

        Suomesta on tullut koko maailman sosiaalitoimisto.
        Tulijoita tuleevriittämään hamaan konkurssiin saakka.
        Alkuperäiset kansalaiset alistetaan elättämään elintasopakolaiset ja kotimaastaan paenneet sotamiehet ja ketä tänne nyt sattuu tulemaan.
        Suomi taisteli sodassa mutta nyt miehitetään ilman vastarintaa.


    • Yeppp

      Tässäkin asiassa näkee kaksinaismoralismia parhaimmillaan..!

      • MatujaLiikaa

        EU ja YK tänne nuo matut järkänneet, sieltä voisi kysyä


    • Ahvenanmaan käytäntö on nerokas. Suomeen käyttöön sama systeemi, koska se estää haittamaahanmuuton. Suomessa systeemin pitää olla kaikin puolin laillinen ja vastaa kansainvälisiä sopimuksia. Muutenhan se lopetettaisinn Ahvenanmaallakin. Persut herätkää kotipaikkaoikeus on vastaus kaikkin ongelmiinne!!

      • Perussuomalaiset ovat huolissaan suomalaisten turvallisuudesta. Lapsia ja teinejä groomataan netissä ja käytetään seksuaalisesri hyväksi organisoidusti. Suomessa on myös jengejä, jotka kyttäävät vannhuksia kauppakeskuksissa. Joulun alla moni menettää lompakkonsa.

        Hirveät de Galna ovat huolissaan vain näiden henkilöiden mahdollisuudesta jäädä maahan.
        Luultavasti hirveät eivät käytä buseja, vaan liikkuvat yksityisautoilla, kun eivät ole myöskään huolissaan bussien suistamisesta vastaantulevien kaistalle.


    • Vihreiden pakka on sekaisin kuin RKP:n. Äänwatäjä ri voi tietää mitä puolue äänestää.

    • Svuomeen ei tarvita lisää väkea

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3498
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      98
      3331
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      54
      2826
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      57
      2632
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      92
      2455
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      41
      1691
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1289
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1248
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      342
      1114
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1013
    Aihe