Miten on mahdollista että Perussuomalaiset ei kansan äänestäminä toiseksi suurimpana puolueena päässeet hallitukseen ollenkaan.
He hävisivät vain yhden paikan sdp:lle.
Miten Suomeen saadaan demokratia ja uusi laki tästä? Onko tää edes EU: n sääntöjen mukaista?
Suomi ei äänestänyt tätä hallitusta!!!!
Epädemokraattinen hallitus nurin?
21
<50
Vastaukset 21
- Anonyymi
Vaalitappion kärsiny Keskusta johtaa maata:D
- Anonyymi
Yleensähän se suurin vaalit voittanut puolue saa hallitusmuodostajan tehtävän ja päättää siis mitkä puolueet hallitukseen pääsevät. Niin se Suomen demokratiassa nyt vaan menee. Orpo nillittää nyt yhtä paljon.
Edelleen siksi, että hallitus muodostetaan neuvottelemalla ja jokaisen hallitukseen mielivän on oltava yhteistyökykyinen ja valmis joustamaan, jotta yhteinen hallitusohjelma voidaan muodostaa. Halla-aho on itse tähän asiaan jo kertonut, että hänen pitää tasapainoilla hyvin tarkkaan, koska Perussuomalaisten kannattajat tahtovat puolueen hallitukseen, mutta mistään ei saisi joustaa. Tämähän ei voi onnistua ja ratkaisu oli nyt, historian valossa varmaan viisaasti, se ettei joustamaan lopulta lähdetty, vaikka heti vaalien jälkeen kovasti olikin yhtäkkiä yhteistä vihervasemmiston kanssa. Viimeksihän sillä tiellä kävi huonosti.
- Anonyymi
Voi hyvät hyssykät. Oppikaa nyt tanturat edes jotakin. Demokratiassa voi olla vaikka vähemmistöhallitus. Vaalien voittaja, suurin puolue neuvottelee ne puolueet, jotka sopivat parhaiten hallitukseen.
Kun perussuomalaiset voittaa, sitten on teidän vuoro. Siinä ei ole noka koputtamista. Teitä kysyttiin mukaan, ei kelvannut. Täts it.
Ehkä siihen vaikutti viimekertainen esitys. Mitä luulette? - Anonyymi
Suomessa ei äänestetä hallituskokoonpanoa. Suomessa ei äänestetä myöskään puoluetta. Suomessa äänestetään kansanedustajia eduskuntaan. Hallituksen muodostaa lähes aina demokraattinen enemmistö kansanedustajista demokraattisen vähemmistön jäädessä oppositioon.
- Anonyymi
Ja kuka luottaisi persuihin? Sipilä maksoi kalliisti persuihin luottamisesta.
Sama kun ottaisi päiväkotikakarat mukaan.- Anonyymi
Kansa luottaa PerSuihin toiseksi eniten. Sen pitäisi riittää, mutta sepä pelottaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kansa luottaa PerSuihin toiseksi eniten. Sen pitäisi riittää, mutta sepä pelottaa
Yli 80 % kansasta ei äänestänyt persuja. Eikä persuille kelvannut se sapluuna, jonka vaaleissa eniten ääniä saanut, eli hallituksenmuodostaja, asetti. Eli kaikki on mennyt kuten aina ennenkin vaalien jälkeen. Turha vinkuminen pois. Ei pitkäaikaisia käytäntöjä ruveta muuttamaan vain sen vuoksi että te nettiänkyrät ette ymmärrä miten parlamentarismi Suomessa toimii.
Persut on uhreja. Voi-voi. Toivotko todella että EU alkaisi sanelemaan millaisen hallitus Suomeen saadan muodostaa?
Hallitus jonka takana on yli 100 kansanedustajaa on kansan tahdon ja parlamentarismin periaatteiden mukainen.
Se että Perussuomalaiset eivät muille kelvanneet on näiden muiden päätös, johon heillä on oikeus. Osaltaan asiaan vaikutti varmaankin se, että Perussuomalaiset flirttailevat rasistien, uusnatsien ja eurooppalaisten Putinistien kanssa.- Anonyymi
Rappiopuolueissa pelätään PerSuja. Liittoudutaan vaikka pirun kanssa
Anonyymi kirjoitti:
Rappiopuolueissa pelätään PerSuja. Liittoudutaan vaikka pirun kanssa
Nimen omaan minkä tahansa pirun kanssa ei haluta liittoutua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rappiopuolueissa pelätään PerSuja. Liittoudutaan vaikka pirun kanssa
Mielikuvitusolentojen kanssa ei voi liittoutua, lahkolaistyperys.
- Anonyymi
Persuja ei saa päästää enää hallitukseen. Kerran ne pääsivät ja pettivät heti kaikki lupauksensa. Itse asiassa persut tekivät kaiken juuri päinvastoin kuin olivat luvanneet. Kierompia kuin korkkiruuvit.
- Anonyymi
No nyt tämäkin on nähty: Persu huutaa EUta apuun ja määräilemään sitä kuka Suomen hallituksessa saa olla ja kuka ei.
On nämä hauskoja surkimuksia! - Anonyymi
Siitä saitte SDP:n kannattajat takkiinne. SDP kuuntelee nyt Sipilää, ei Antti Rinnettä. Sipilä jatkaa entiseen malliin, häntä ei haluttu enää hallitukseen, jos äänestäjiä olisi kuunneltu.
SDP:n johto on heikko, se ei tule toimeen eikä Rinteestä ole neuvottelijaksi muiden kuin Sipilän kanssa antamalla kaikessa Keskustalle periksi. Sipilä saa nyt haluamansa Rinteen kautta.
Taas sai myös autoilijat lisää verokuluja, mikä on terveysvero (???) ym. verot.
Mikään ei tullut hulluutta hurskaammaksi, verosairas Suomi keksii lisää vain veroja. Lopetetaan asuntovelallisten verojen huojennuksetkin. Aivan liian monet heistä ovat lapsiperheitä jotka ovat tiukalla asuntojen lainojen kanssa. Juuri he jotka ovat rakentaneet elämänsä ja tulevaisuutta lasten etujen mukaan, että heillä olisi hyvä koti. Tämä ei ole lapsiperheiden etu millään tavalla.
Millaisen hallituksen Suomi sai, tätäkö suomalaiset äänesti, näinkö halusitte?
Joku täällä taas valehteli että PS oli se joka petti ja erosi hallituksesta. PS:n vihaaja taas valehtelemassa. Pahin kakaruus on hänessä itsessään.
Vielä kerran selväksi tämä: SINISET petti äänestäjänsä, ei PS!- Anonyymi
Hevonkukkua. Siniset ja Persut ovat kaikkien muiden silmissä samaa sakkia.
- Anonyymi
Sitä että Persuja ei päästetä mukaan ei ole mikään ihme. Eihän kukaan heidän kanssaan halua tehdä yhteistyötä.
Olen silti vähän petynyt hallituksen muodostamiseen, oma suosikkini olisi ollut Sdp Kok Vihreät Rkp.
Omissa kaavailuissani Kokoomus olisi luopunut veronalennus-vouhotuksesta ja Sdp vappusatasista, niin siinä olisi ollut ihan hyvä taloudellinen lähtökohta hallitukselle, mutta niin Kokoomus kuin Demarit pitivät itsepintaisesti kiinni vaalilupauksistaan ja Keskusta taas halusi hallitukseen niin tässä sitä ollaan.Näinhän se on. Vaikka hallitus edustaa selkeää enemmistöä suomalaisista äänestäjistä, niin vähemmistö olisi halunut juuri tämän kombinaation.
- Anonyymi
Kilgore.Trout kirjoitti:
Näinhän se on. Vaikka hallitus edustaa selkeää enemmistöä suomalaisista äänestäjistä, niin vähemmistö olisi halunut juuri tämän kombinaation.
Enemmistö hinnalla millä hyvänsä
Anonyymi kirjoitti:
Enemmistö hinnalla millä hyvänsä
Ei hinnalla millä hyvänsä (silloinhan persutkin olisi kelvanneet kaikille), mutta ei tietenkään ilman kompromisseja.
- Anonyymi
Persnatsien takinkääntely vain pahenee. Nyt ollaan jo vinkumassa EUta apuun kun kiusataan. Olette te älyttömän noloa porukkaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1641697
- 751202
- 113898
- 93790
Oletkohan tajunnut mitä olen päättänyt
En tule koskaan, ikinä, sanomaan sinulle mitään, ei tervehtimistä, ei aloitetta, ei katsetta, ei mitään, koska et ole si37567- 57564
Olen osastolla
Henkisesti olen aivan rikki siitä mitä olen tehnyt. Lisäksi olen vakavasti sairas. Verikokeet kertoo sen.41562Sinulle nainen
Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M74500- 37459
- 28445