https://www.kauppalehti.fi/uutiset/ruotsalaistutkijat-kehittivat-ilmiomaisen-akun-joka-latautuu-lahes-tayteen-15-sekunnissa-ja-toimii-paukkupakkasessa-paremmin-kuin-lampimassa/9ea9bf62-98c6-422f-bedb-3c25016dc79b?ref=iltalehti:0a
Akku on siitä mielenkiintoinen, että ei käytä harvinaisia materiaaleja ja on sairaan nopea ladattava ja toimii pakkasessa vielä paremmin, mikä on harvinaista akuissa.
Aika näyttää tuleeko jotain kaupallista, patentti on vireillä.
Uusi akku keksintö, ei vielä kaupallinen, mutta mielenkiintoinen.
5
83
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan noita keksintöjä ollut aiemminkin, mutta eipä niistä sitten kuulu mitään. Noin vuosi sitten Israelissa kehitettiin akku joka latautuu muutamassa minuutissa mutta eipä tästäkään ole kuullut uutta tietoa.
- Anonyymi
Vuosi on akkukehityksessä lyhyt aika.
Nykyistenkin sähköautojen lithium pohjaiset akut perustuu jo 60-luvun lopulla alkuunsa saaneen kehitykseen, alunperin öljy-yhtiö Exxonissa kehitetty. Ja siitä kehitys pienin askelin jatkunut tähän päivään.
Ongelma on se, että akussa täytyy olla kaikki perusasiat kohdallaan, ennenkuin se on massatuotantoon kelpaava, esimerkiksi:
-Riittävä kestävyys lataus/purkusyklejä
-Valmistettavuus
-Erilaisten ympäristö olosuhteiden kestävyys
Uusissa akuissa usein on ongelmana, että vaikka saadaan esim. muutaman sekunnin lataus tai kolminkertaistettua energiatiheys, sitten joku muu asia on pielessä, esim. akku kestää sellaista käyttöä vain vaikka 10 sykliä, tai materiaalit ovat niin kalliita, että ei ole taloudellisesti kannattavaa.
- Anonyymi
Ettäkö laturin pitäs juntata vähintään satojen amppeerien teholla, että akku toimisi hyvin ja mieluummin tuhansien ! Ei taida kotona onnistua, koska akku kärsii kotilatauksesta.
200 kg akkua ladattaisiin 9 000 000 ampeerilla? Omakotitalon pääsulakkeet yleisesti 25A, eli tarvittaisiin sama kuin 9 mlj/25 = 375 000.
- Anonyymi
Hyvä muuten, mutta iso ongelma, eli huono energiatiheys on tuossa vielä huonompi kuin nykyisissä akuissa.
Jos tuo on erittäin edullinen, sillä saattaisi olla jotakin mahdollisuuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä4335318Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1683125Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575982691- 692004
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.61993- 431940
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!511906- 871687
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei101417MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."
Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim161309