että pitkittynyt sota kääntyy meitä vastaan. Heidän mukaansa hyökkäysoperaatioon liittyy suuria riskejä.
Ja nyt myös kovan linjan kannattajana tunnettu GRU eversti Aleksander Zhilin sanoo, että pitkittynyt sota johtaisi ”talouksien tuhoutumiseen, armeijoiden verenvuotoon ja suuriin tappioihin sodan osapuolille”.
Putinilla menee entistä huonommin.
Venäjällä jo rivit rakoilee, kun sotilasasiantuntijat sanoo
8
76
Vastaukset 8
- Anonyymi
Kyllä.
Zhilin myönsi viattomien ja aseettomien ihmisten kuolleen ja vaati ei-sotilaallista ratkaisua, jotta Venäjä voisi elää Ukrainan rinnalla ”ja jotta sillä olisi mahdollisuuksia suhteiden normalisoitumiseen”.
Muun muassa sotilasasiantuntija Alexander Odintsov huomautti, että Venäjän ”rajoitettujen kaukoiskujen strategia Ukrainan asevoimia vastaan on saavuttanut rajansa, kun taas Ukrainan armeija on osoittanut odottamatonta sietokykyä”.
Hänen mukaansa Kremlin pitää kaksin- tai kolminkertaistaa joukkojensa määrä, jos Venäjän asevoimien halutaan laajentavan hyökkäystään Ukrainassa. Ja sehän ei onnistu millään. - Anonyymi
Venäläiset asiantuntijat pelkäävät, että ”ensimmäisen suuren epäonnistumisen myötä yhteiskunnan asenne valtaa pitäviä kohtaan muuttuu” ja että Kremlillä ei ehkä yksinkertaisesti ole tarpeeksi resursseja pitkää sotaa varten.
- Anonyymi
Kansa kääntyy siellä sotaa vastaan.
Jep, venäläisissä nuorissa on tulevaisuus. Vanhat parrat vetävät vaan vodkaa eivätkä ymmärrän nyky menosta tuon taivaallista.
- Anonyymi
Nuo vanhat Kremlin houraavat ukot jotka elävät jossain hamassa tsaarin ajassa pitäisi laittaa lukkojen taakse. Ovat jo vieneet tuhon tielle Venäjän. Vievät nuorilta tulevaisuuden. Vaikea uskoa että maailmaa seuraavat venäläiset nuoret ja muutkaan sivistyneet ihmiset kannattavat tätä veristä sotaa turhan takia. Saattaa tuuli kääntyä vielä noita höperöitä ukkoja vastaan
- Anonyymi
Zhilin on oikeassa.
- Anonyymi
Monet venäläiset sotilasasiantuntijat ovat huolissaan Ukrainaa vastaan käytävän sodan tulevasta kulusta, kertoo Venäjän ulkopolitiikkaan erikoistunut analyytikko Ksenija Kirillova.
Kovan linjan kannattajana tunnettu ja valtion propagandakanavilla säännöllisesti esiintyvä eläköitynyt sotilastiedustelu GRU:n eversti Alexander Zhilin totesi hiljattain sosiaalisessa mediassa, että pitkittynyt sota johtaisi ”talouksien tuhoutumiseen, armeijoiden verenvuotoon ja suuriin tappioihin sodan osapuolille”. - Anonyymi
Odintsovin mielestä Venäjän sotilasoperaatioon liittyy todellisia riskejä. Sodan laajentaminen ja pitkittyminen voi kääntyä Venäjän etujen vastaiseksi, kun Ukraina kasvattaa suorituskykyjään ulkomaisten aseiden ja laajempien kutsuntojen ansiosta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.1681323- 881204
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti2051100- 68932
- 58704
- 52573
- 32568
Muiden vaikutus
Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?80526No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä
Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.29494- 45487