Eläkeläisköyhyys on RÄIKEIN ihmisoikeusloukkaus Suomessa

Anonyymi-ap

Pyysimme EK-Yle:ä kysymään pääministeriltä, mihin kaikkien hallituksen puolueiden lupaamat, hengissä kitkuttelemiselle täysin välttämättömät, 1 250€/kk MINIMIELÄKE oikeusturvan vähimmäistulot ovat jääneet - Eivät kysyneet.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17725482/30e-vale-elakekorotus-otettiin-tuhatkertaisesti-550e-miinuksella-olevista-elakkeista#comment-118865254

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17724599/700ekk-ei-ole-mikaan-elake-se-on-veroparatiisi-sote-ihmiskauppaa-koyhyyteen-pakottamalla

Käytetäänkö saamelaisten oikeusongelmia, torppaamaan eläkeläisköyhyys hätätilasta uutisointia, siitä kysymistä pääministeriltä, siltä vaikuttaa.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/17756279/tarkein-tasa-arvoteko-1-250ekk-minimielakkeet-toteuttamatta

Voisivatko saamelaiset vaatia eläkeläisten luvattuja 1 250€/kk MINIMIELÄKKEITÄ ja sitä kautta saada myös enemmän omia oikeuksiaan, onhan saamelaisissa myös paljon eläkeläisköyhyys-oikeusturvattomia.

52

874

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kieroa peliä EK-Yle:ltä ja pääministeriltä / Caymansaarten eduskunnan yksipuoluejärjestelmältä.

      https://tradingeconomics.com/finland/at-risk-of-poverty-rate-for-pensioners-eurostat-data.html

      Entisiltä punapuolueilta ek-medioineen, köyhyyskäsitys loppuu nuoriin ja terveisiin, eläkeläisköyhät esitetään pelkkänä ei-toivottuna taakkana. Mitä muuta se on, kuin räikeää ihmisoikeuksien halventamista ja loukkaamista.

      https://www.dw.com/en/german-government-strikes-deal-on-basic-pension/a-51192993

    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ihminen sitä on jo ihan ei toivottua ihmisjätettä tättettyään 35, jos sattuu olemaan naisoletettu.

        Viimeistään 40 v, pitää jokaisen naisen ilmoittautua mieheksi.


    • Anonyymi

      Aloittajankin mielestä eläkeläisjuopottelu on liian vähäistä.
      Äkkiä lisää rahaa prosenttijuomiin saatava!

      • Anonyymi

        Viinat ruokakauppoihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Viinat ruokakauppoihin.

        Tai alkoihin perus ruokavalikoima, HK bleu, siansiivut ja tietysti myös keskiolut.


      • Anonyymi

        Ääliömäisiä vihakirjoituksia, varmaan kännipäissään Caymansaarilla kirjoiteltu.

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17720983/ei-ole-mitaan-quothoivavelka-laakari-hammaslaakaripulaaquot-on-pula-luvatuista-1-250ekk-minimielakkeista

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17721531/elakelaiskoyhat-torjukaa-tiukasti-korruptiopoliitikko-sote-ihmiskauppiaiden-vaatimukset

        Eläkeläisköyhät, heidän läheisensä, sukulaiset, ystävät ym, kirjoittakaa eduskuntaan, ministeriöihin, ja vaatikaa nykyistä hallitusta, lunastamaan lupaukset, hengissä kitkuttelun, vähimmäisoikeusturvan, ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksien kannalta, täysin välttämättömistä korotuksista, päivityksistä ja korjauksista, niihin sairaus-kansaneläkkeiden perusosaan, ei mihinkään valetakuueläkkeeseen, joka on jo valmiiksi leikkelyä varten tehty, eli vain pahentaa eläkeläisköyhyys-oikeusturvattomuutta.

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17724599/700ekk-ei-ole-mikaan-elake-se-on-veroparatiisi-sote-ihmiskauppaa-koyhyyteen-pakottamalla


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ketä se kiinnostaa?
        Ketä kadehtii?

        Että jos eläkkeellä on aamusta iltaan kännissä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ketä se kiinnostaa?
        Ketä kadehtii?

        Että jos eläkkeellä on aamusta iltaan kännissä?

        muutama tuttu hyvällä viinapäällä sai eläkkeen,


    • Anonyymi

      Vakavien autoimmuuni-reuma-tulehdus-kipu-väsymys-ym sairauksien kanssa, ei käytetä mitään päihteitä, eivätkä ikäihmiset sellaisia käytä muutenkaan. On äärioikeiston vihaväkivaltaa, solvata ihmisiä, jotka eivät pysty niihin solvauksiin vastaamaan.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17646666/li-andersson-on-rkplainen-aarioikeistoekstremisti-siita-ei-ole-epailystakaan

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17645731/munamies-aloitti-haukkumalla-lapsettomat-yksinasuvat-quotvastuuttomiksiquot-#comment-117662032

      Ei-toivotuiksi taakoiksi solvattuja, Suomen eläkeläisväestöä, ei edes uutisoida EK-medioissa, eli niin sanotusti VIHAIGNOROIDAAN, myös EU:nkin antamat varoitukset, eläkeläisväestön puuttuvasta oikeusturvasta, jätettiin käytännössä uutisoimatta EK-medioissa.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17758656/aarioikeistosdpn-korruptiosanna-elakelaisvihaaja

    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ikinä ole poroa msistanut, vaikka se aina nostetaan esille niin suomalaisena.
        En edes hirveä taikka peuraa ole saanut maistaa.

        Lohta ei näillä palkoilla osteta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ikinä ole poroa msistanut, vaikka se aina nostetaan esille niin suomalaisena.
        En edes hirveä taikka peuraa ole saanut maistaa.

        Lohta ei näillä palkoilla osteta.

        Meillä on kaikkea em. kolmea hirvieläintä tälläkin hetkellä pakastimessa.


    • Anonyymi

      RÄIKEÄ ihmisoikeusloukkaus että jokaisena viikon iltana ei ole varaa juopotteluun baarissa

      • Anonyymi

        Vaadittava eläkeläisille joka viikkoon vähintään kymmenen juopotteluiltaa!


    • Anonyymi

      Eläkeläiset ovat sietämätön kestävyysvaje. Sellaisten paikka on Honkajoella.

      • Anonyymi

        Ihminen alkaa olla ongelmajätettä +35.

        Annetaan tenavatähtien hoitaa ja tehdä hommat!

        Kaikki töihin viimeistään 16 v.
        Illalla on aikaa opiskella , jos älliä piisaa.


    • Anonyymi

      Köyhänä on varmasti kurjaa riippumatta siitä onko köyhä eläkeläinen, työssäkäyvä, työtön, sairas, terve, ....

      Eläkeläisethän eivät Suomessa ole keskmäärin sen köyhempiä kuin muutkaan eikä heidän osuyskaan köyhissä ole suurempi kuin muidenkaan.

    • Anonyymi

      Eläkeläiset pitää näännyttää hengiltä. Kutan pääministeri tänä aamuna totesi, niin vanhat ihmiset ovat kustannuserä.

      Nyt on aika meidän nuorten ihmisten. Me tarvitsemme rahaa.

      • Anonyymi

        Se on hienoa, että me jokainen ollaan joka päivä päivän vanhempia.


      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Ökyrikkaille perintö- ja verosuunnittelijoille, osake-vakuutuskuoririkollisille, ovat nykyisessäkin hallituksessa, syytäneet miljardeja miljardien perään verokeitaisiin pörssikeinottelun voiton maksimointiin, verovaroistamme, haavoittuvimpien kansalaisten terveyksien ja henkien kustannuksella. Ei se ole nuortenkaan etu, että heidän vanhempansa, läheisensä, ym yhteiskunnan ikääntyneet, vammaiset ja pitkäaikaissairaat, voivat huonosti, kun ei ole sitä aitoa oikeusturvaa, aitoja ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksia. Jokainen on tuleva eläkeläinen.

        https://www.dw.com/en/german-government-strikes-deal-on-basic-pension/a-51192993

        https://tradingeconomics.com/finland/at-risk-of-poverty-rate-for-pensioners-eurostat-data.html

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/16247954/perintorikkaat-eivat-osaa-lisaantya-eivatka-opi-lukemaan-ilman-tukea#comment-117661324

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17717611/britannian-keskiluokka-luuli-olevansa-turvassa-elakelaiskoyhien-selkien-takana


      • Anonyymi

        Ei tarvitse näännyttää. Kyllä sairaudet niittää kaikki pois kustannuksia lisäämästä. Olkaa rauhassa vaan. Ja ottakaa vaikka banaani, se rauhoittaa.


    • Anonyymi

      Olen jokseenkin tarkkaan päättänyt, että jättäyfyn pois töistä vuoden parin sisään.
      Tehköön tenavat työt ja luokoon uraa.

      Minä en tee edes mentoroi.

      Arvostus kokemukselle on sillä tasolla, että pitäkää!

      • Anonyymi

        Ilmeisesti joillakin nuorilla on harha, että ilmaistöistä, pätkä-silppu-vapaaehtois-ym nälkäpalkkahommista, kertyisi eläkkeitä, että olisi joku hätävara, vakavien sairastumisten, perhe-lähisuhde-ym väkivallan kohteiksi joutumisten, onnettomuuksien ja lopulta ikääntymisen varalta, se kun kaikille jotka hengissä jaksavat kitkutella, eteen tulee.

        https://ls24.fi/artikkelit/saako-elakelaiskoyhyys-jatkua

        Olisi nuortenkin syytä ja etu, vaatia luvattuja sairaus-kansaneläkkeiden perusosan
        1 250€/kk MINIMIELÄKKEITÄ, nykyisen hallituksen aikana, kuten lupasivat ja Pohjoismaisia
        1 500€/kk minimieläkkeitä sitten tulevalla, edellyttäen, että ensin mainittu toteutuu, ellei, niin äänestäminen on jo loppunut.

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/17725482/30e-vale-elakekorotus-otettiin-tuhatkertaisesti-550e-miinuksella-olevista-elakkeista#comment-118865254


    • Anonyymi

      Suurin enemmistö eläkeläisköyhistä, ei todellakaan jo iän, vammaisuuden ja vakavien sairauksien takia, käytä mitään alkoholia tai päihteitä yleensäkään. Kyllä on äärioikeiston PetosKokPersRkpKeSdpjne:llä korruptiovaaliteemat vähissä, kun tuollaista pitää sylkeä. Sitä paitsi onko snapsin ottaminen, vain pörssirikollisten yksinoikeus verovaroistamme ?

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17760721/vastaamo-haiskahtaa-korruptiopoliitikko-sote-porssirikollisuus-naytokselta#comment-119393930

    • Anonyymi

      Iso, korjaamaton eläkeläisköyhyys-oikeusturvattomuus, EI edelleenkään ole "yksinäisyys-psyyke-päihde-jne ongelma", vaan aidon taloudellisen oikeusturvan, ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksien puuttumista, joka eristää tehokkaasti muusta yhteiskunnasta.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e5443f42-631e-4985-9cdb-9fdf96f6a1ba

      Eivätkä eläkeläisköyhät itse ole "katkaisseet suhteita", kuten jutussa väitetään, kyllä yhteiskunta, rikkaat sukulaiset, luokkayhteiskunta, köyhyyteen pakottamalla, ne suhteet katkaisee.

    • Anonyymi

      Eläkeläiset ovat maamme varakkain väestöryhmä. Kaikki ei vain osaa elää ansioittensa mukaan.

    • Anonyymi

      Se marginaalinen pörssikeinottelijoiden eläkeläisvähemmistö, varmasti vauraita ovatkin ja vaurastuvat koko ajan lisää, mutta suurin enemmistö tavallisisista eläkeläisiltä, on köyhyydessä, puoli miljoonaa täysin oikeusturvattomina, ilman aitoa oikeusturvaa, ilman aitoja ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksia, joihin tarvitaan vähintään se entisen köyhyysrajan, luvattu 1 250€/kk minimieläke, kun kaikissa muissa Pohjoismaissa ja EU-oikeusvaltioissa, ovat jo 1 500€/kk MINIMIELÄKKEET.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17724599/700ekk-ei-ole-mikaan-elake-se-on-veroparatiisi-sote-ihmiskauppaa-koyhyyteen-pakottamalla

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17725482/30e-vale-elakekorotus-otettiin-tuhatkertaisesti-550e-miinuksella-olevista-elakkeista#comment-118865254

      Pörssirikollis-perintörikkaiden marginaalin, vihapuheille eläkeläisköyhiä kohtaan, ei pidä korvaansa lotkauttaa. Kaiken ilmaiseksi saaneille, ei ole kehittynyt alkeellistakaan myötätuntoa, taloudellisen, seksuaalisen, fyysisen ja henkisen väkivallan kokeneita kohtaan.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17756279/tarkein-tasa-arvoteko-1-250ekk-minimielakkeet-toteuttamatta

      Enemmistö eläkeläisistä on köyhyydessä, eivät omista yhtään mitään. Köyhyys on naisistunut.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Räikein on se, että sairauseläkkeelle ei edes pääse, vaikka on työkyvytön.

    • Anonyymi

      Ei Suomessa ole enempää eläkeläis-kuin muutakaan köyhyyttä!!!!
      Asia selviää viimeistään Kelan etuuksien taulukoista jos haluaa asiaan oikeasti perehtyä!

    • Anonyymi

      ÄärioikeistoSdpn Incel-perintöpoika, lukee eri tilastoja ja taulukoita, kuin me normaalit ihmiset. Tempputyöllistämispunapuolueesta tullut vitivalkoinen pörssiporvaripuolue, joka ei enää tunnista, ihmisten hätätilaa yhteiskunnassa.

      https://tradingeconomics.com/finland/at-risk-of-poverty-rate-for-pensioners-eurostat-data.html

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17725482/30e-vale-elakekorotus-otettiin-tuhatkertaisesti-550e-miinuksella-olevista-elakkeista#comment-118865254

      Äänestämällä ei pidä enää palkita, röyhkeitä hädänalaisimmille valehtelijoita.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17758656/aarioikeistosdpn-korruptiosanna-elakelaisvihaaja

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      ÄärioikeistoKeskustan viime eduskuntavaalien lupaukset eläkeläisköyhille:

      "Useita satoja euroja ja siitä eteen päin lisää, koko ajan korottaen" - joita ei siis ole näkynyt, eikä kuulunut, olivatko ne alkoholisairaiden höpinöitä ?

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/51df14e8-2a06-4321-a06e-3eb0a8a30e22

      On myös kyse talousosaamisesta ja demokratian pelisäännöistä, oikeusvaltion ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksista, luvattujen 1 250€/kk minimieläkkeiden kiirehtiminen, toteuttaminen pitäisi olla jo käynnissä.

    • Anonyymi

      "Eläkeuudistusta" esitellään ek-medioissa, korruptiovaalien aikaan, ikään kuin se riittäisi teoiksi, vakavan eläkeläisköyhyys hätätilan suhteen - saati äänestämisen motiiviksi, ei todellakaan enää riitä.

      https://yle.fi/a/74-20020832

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17766105/ek-yleisradio-valeuutisoi-180en-takuuelaketta-900eksi-

      EK-Yle valeuutisoi takuueläkkeistä ja siitä emme saisi edes sanoa, vaan haukutaan "öyhöttäjiksi", kun vaadimme oikaisua ja oikeuksiamme.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16820232/quotjulkiset-organisaatiotquot-yksityistetty-demokratian-tunnusmerkit-haivytetty-suomessa#comment-118409143

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17629245/yksityistetty-veroparatiisi-thl--aarioikeistosdpn-korruptiokiuru-terveysuhkia

      ÄärioikeistoSdpn KorruptioKiurun nelivuotinen ministerinpesti, on keskittynyt ökyrikkaiden perintö- ja verosuunnittelija-pörssirikollisten, voittojen maksimointiin verokeitaissa, veroparatiisi-sote-pörssikeinotteluun, kansalaisten oikeusturvan, aitojen ihmis-kansalais-potilaiden-itsemääräämisoikeuksien kustannuksella, jopa eläkeläisköyhyyteen pakotettujen, ihmishenkien kustannuksella, ennenaikaiset köyhyyteen pakottamis-kuolemat, veroparatiisi-sote-ihmiskauppa-orjuuttaminen Suomessa, ovat tosiasioita.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17758553/elakelaiskoyhyys-on-raikein-ihmisoikeusloukkaus-suomessa

    • Anonyymi

      Halpatyövoimalle ei mitään eläkkeitä kerry, pätkä-silppu-ilmaistöissä raatavat nuoret, ne joita myös suvut käyttävät hyväkseen, tiloilla ja yrityksissä raatamassa, ilman palkkaa, ilman perintöjä jne. Vaatikaa luvattuja 1 250€/kk MINIMIELÄKKEITÄ, nykyiseltä hallitukselta, jonka kaikki puolueet tuon, hengissä kituuttamiselle täysin välttämättömän, vähimmäis-oikeusturvan lupasivat, äänestämisen ehtona.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17769662/ei-tule-petoskokperskerkpsdpvihrjne-aarioikeistohallitusta-enaa-koskaan

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17768664/fiksut-nuoret-vaativat-1-500ekk-minimielakkeita

      Vakava perhe-lähisuhde-ym taloudellinen, fyysinen, seksuaalinen ja henkinen väkivalta, vakava sairastuminen, onnettomuuksiin joutuminen, nälkäpalkkatöissä loppuun kuluminen, ym riskit, kasaantuvat pieni- ja keskituloisille kansalaisille, joilla ei ole vapaalippua luksuselämään, ökyrikkaiden vanhempien perintöinä tulossa. Vaatikaa siis 1 500€/kk MINIMIELÄKKEITÄ, että olisi edes joku oikeusturva, sen orjatöissä tulevan pahan päivän varalle.

    • Anonyymi

      työn välitys yritykset työstä silppua, jossa kerry kokonais vuosi ansiota jolloin tarvitaan sosiaali turvaa,

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Veroparatiisiyrityksien silppu-pätkä-nälkäpalkkatöistä, ei kerry mitään eläkkeitä ja nykyisen köyhyyseläkeläiset, eivät ole voineet valita, heille on saneltu, ilmaisena orjatyövoimana ensin perheissä, suvuissa, sukujen yrityksissä ja tiloilla raataminen, sen jälkeen veroparatiisiyrityksien halpatyövoimana, pakon edessä toimiminen, joista töistä ei niitä eläkkeitä ole kertynyt, kuten ei kerry nykyisillekään nälkäpalkkalaisille.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17768664/fiksut-nuoret-vaativat-1-500ekk-minimielakkeita

      Siksi aidoissa demokratioissa, oikeus-sivistysvaltioissa, ovat jo 1 500€/kk MINIMIELÄKKEET, jotka katsotaan myös talousosaamiseksi valtiolta, siksi jota Suomessa ei ole.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17515592/1-500ekk-minimielakkeet-ovat-talousosaamista-aidoissa-demokratioissa#comment-118408720

    • Anonyymi

      Poliittinen, äärioikeistoekstremistinen maahanmuutto käynnissä, jo 20 000 ukrainanvenäläistä, saanut kuntapaikkaoikeuden Suomesta. Omaa kansaamme puolustuskyvyttömiä vanhuksia, vammaisia ja pitkäaikaissairaita, tapetaan ennenaikaisesti, äärimmäiseen köyhyyteen oikeusturvattomaksi pahoinpitelemällä.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17271111/rasismikortilla-tulossa-valtava-maahanmuutto-aalto#comment-118637054

      Teimme oikeusministeriöön valituksen, jossa vaadimme oikeuskansleri KorruptioPöystin erottamista. Isoja ihmisoikeusrikoksia eläkeläisväestöämme kohtaan, ei pidä hyväksyä, tehkää valituksia lisää eläkeläisköyhät.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      ÄärioikeistoRkp:n KorruptioHenriksson, käytti väärin oikeusministerin pestiä, ei reagoinut mm. EU-huippututkijoiden, Suomelle jälleen antamiin, vakaviin varoituksiin, eläkeläisväestön puuttuvasta oikeusturvasta, vaan petasi äärioikeistopuolueelleen, paikkaa uusfasistiseen hallitukseen.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17515592/1-500ekk-minimielakkeet-ovat-talousosaamista-aidoissa-demokratioissa#comment-118408720

      Kehitysapurahoilla pörssirikollisRkp:läiset, loisivat herroiksi kehitysmaissa, joihin niitä apurahoja ohjaillaan, kyseisten suomenruotsalaisten pörssirikkaiden sukujen näppien kautta. Pörssirikkaiden elämäntapojen rahoittaminen "kehitysapurahojen" verukkeella loputtava.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17769837/oikeuskansleri-korruptiopoysti-ei-reagoi-eun-varoituksiin-elakelaiskoyhyydesta#comment-119543823

    • Anonyymi

      kyllä yksi kansan osa on tietoisesti uhodettu kun suuri massa on kansan osa, mutta vähenmistö edut on mitä suudelle ryhmälle pystytä järjestämään rahallisesti,

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45218
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25986
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      324
      15663
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      165
      10792
    5. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      10113
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9551
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe