Toyota investoi Norjan vetyasemiin

Anonyymi-ap

34

734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mahtavaa 👍

    • Anonyymi

      Taikasana TUKI

    • Anonyymi

      Huikeaa!

    • Anonyymi

      Loistavaa 👍

    • Anonyymi

      Virheinvestointeja.

    • Anonyymi

      Tuohon hölmöilyyn menee Suomenkin tojouskovaisten ponnistelut merkin konkurssin siirtämiseksi muutamalla vuodella.
      Norjalaiset ovat oikeasti hölmöjä jos lähtevät Toyotan mukaan vetyhölmöilyyn.

      • Anonyymi

        Toivottavasti norjalaiset eivät laita omia rahojaan likoon tuohon hölmöilyyn, vaikka heillä pätäkkää riittääkin.
        Ylijäämäsähköllä vedyn tuottamisessa on järkeä, mutta siten tuotetun vedyn käytössä henkilöautoliikenteeseen ei ole järjen hiventäkään.


    • Anonyymi

      Aivan mahtavaa 🤗

    • Anonyymi

      oomi8876

    • Anonyymi

      Vähän outoa, miksi juuri Norjaan, koska Norjahan on patteriautoilun luvattu maa. Missään muualla et patteriautoja näe niin paljon kuin Oslon seudulla. Pohjois-Norjasta et patteriautoja löydä....

    • Anonyymi

      Artikkelista:

      " Vetyinfrastruktuurin laajentaminen on haaste, joka vaatii suuria investointeja. Samaan aikaan vedyllä toimivien henkilöautojen ja raskaiden ajoneuvojen määrä on rajallinen, joten vedyn kysyntä on edelleen suhteellisen vähäistä "

      Jep, haaste todellakin kun samaan aikaan Norjassa täyssähköautot ovat lyöneet itsensä vahvasti läpi. Miksi ostaa selvästi kalliimpi vetyauto jos kerran kattava latausverkosto löytyy jo selvästi halvemmalle täyssähköautolle?

      Ja niitä vetytankkausasemia tarvitaan vähintään 100 ja nyt vasta yksi julkinen vetytankkausasema Norjassa. Ja jos vihdoinkin päästäisiin siihen pisteeseen että kohtuu hyvä vetytankkausverkosto Norjasta löytyisi, niin miksi silloinkaan lähtisi vetyautojen myynti nousuun kun se ei ole toisissakaan maissa lähtenyt vaikka kohtuu hyvä vetytankkausverkosto?

      "Norjan virallisista vetyinvestoinneista huolimatta infrastruktuurin laajeneminen on ollut hidasta. Tällä hetkellä koko Norjassa on käytössä vain yksi julkinen vetyn tankkausasema, ja se on Hynionin asema Høvikissä Oslon ulkopuolella. "

      Kun ei siis omin avuin saada vetytankkausverkostoa pystyyn, niin vuosien päästä sitten pyydetään Toyotaa apuun. Kertoo vain siitä etteivät sijoittajat oikeasti usko vetytankkausbisnekseen.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18315455/vetyfanaatikot-valehtelevat-sinulle-ja-houkuttelevat-vetyansaan-

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17679482/miksi-vetytankkausverkoston-maissa-vetyautot-ei-mene-kaupaksi

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18267047/shell-sulkee-vetytankkausasemia-ja-alkaa-rakentamaan-latausverkostoa-

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17809057/miljoona-vetyautoa-suomessa-tarvitsee-2133-miljoonaa-euroa-tukea-

    • Anonyymi

      Upeaa 💞💞

    • Anonyymi

      Ei tule onnistumaan Norjassakaan, kuten ei ole onnistunut missään muuallakaan. Vaikka Norjassa on parhaat edellytykset tuottaa vihreää vetyä, ei siitä tule koskaan valtavirtaa, koska norjalaiset ovat jo tottuneet sähköauton vaivattomuuteen. Sähköauton takia ei tarvitse mennä "tankkaamaan". Akku on aina täynnä kotoa lähdettäessä ja jos joskus matkalla tarvitaan latausta, tiheällä pikalatausverkostolla se onnistuu jonottamatta taatusti vihreällä sähköllä.

    • Anonyymi

      Hyvä Toyota !

    • Anonyymi

      Hienoa.

    • Anonyymi

      No nyt!

    • Anonyymi

      No tämähän oli erinomainen uutinen 👍

    • Anonyymi

      Aivan mahtavaa!

    • Anonyymi

      Paha pakkomielle sinulla vety autoista,
      voimia tämän kanssa,

    • Anonyymi

      Vety munakas tuoksuu jo ilmassa, jotakin on mennyt pieleen?🐰🐭

    • Anonyymi

      Huikea Norja!

    • Anonyymi

      Näin se vaan menee

    • Anonyymi

      Vetyauto on paras!

    • Anonyymi

      Toyota investoi tosiaan Norjan vetyasemaverkostoon.

    • Anonyymi

      Todella hieno juttu!

    • Anonyymi

      Niinpä tekee!

    • Anonyymi

      Upea homma!

    • Anonyymi

      Fantastista!

    • Anonyymi

      Ihana.

    • Anonyymi

      Hyvä juttu.

    • Anonyymi

      Niin se investoi.

    • Anonyymi

      eikö se latausauto riittänytkään norjalaisille?

    • Anonyymi

      Erittäin hyvä.

    • Anonyymi

      Nonii

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe