Täysin mahdollista että Usa hylkäisi Suomen tiukan paikan tullen?

Anonyymi-ap

Niinkuin Pasternak sanoo Usa ei Suomea tarvitse mihinkään.Niinkuin on nähty Usalle ei liittolaisuus paljon merkitse.Trump itsekkin
pitää lähentymistä Venäjän kanssa tärkeämpänä
kuin liittolaisiaan?

32

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä Suomikaan Balttian maita mihinkään tarvitse. Ei kenenkään suomalaisen ainakaan kuolla kannattas niiden takia.

    • Anonyymi

      Kuka on seuraava USA Presidentti?
      Silloin asiat voivat saada aivan uuden suunnan

      USA Presidentillä liikaa valtaa, joten pystyy sotkemaan kaikki asiat!

      • Anonyymi

        Kohta sitä valtaa on vähemmän.


    • Anonyymi

      Trump on historian pahin länsimaitten petturi. Ei tarvi edes rahaa,vain vähän narsistin itsetunnon hivelyä niin trump pettää kaikki. Eniten sitten itseään.

      • Anonyymi

        Ei se ole länsimaiden presidentti, vaan Yhdysvaltojen.


      • Anonyymi

        USA on pettänyt aina ja auttanut vain jos itse hyötyy eniten. Business First on amerikkalainen maailmankatsomus. USASSA köyhätkään ei saa tukia kuten Suomessa vaan joutuvat huolehtimaan itsestään. Tätä Suomen hallitus ei ymmärrä tai ei välitä ja on täysin rähmällään USAAn päin. Onhan se toki ymmärrettävissä sillä Suomi on aina ollut jonkun toisen alusmaa kuten Ruotsin kuningaskunnan, Venäjän keisarikunnan. Neuvostoliiton epävirallinen YYAn aikainen satelliitti ja nyt USAn nöyrä renki.


    • Anonyymi

      Oliko himoittu ja jyrätty DCA-sopimus siis mietitty loppuun saakka? Miten vastuu kannetaan?

      • Anonyymi

        Sopimus on jo tehty eikä sitä peruta. Ei edes voi kun se on kymmen vuoden soppari. Nyt vain katsotaan pitääkö se kun tiukka paikka tulee. Nato-sopimus 20 vuotta ennen kuin voi edes irtisanoa eli vielä reilut 18 vuotta siihenkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sopimus on jo tehty eikä sitä peruta. Ei edes voi kun se on kymmen vuoden soppari. Nyt vain katsotaan pitääkö se kun tiukka paikka tulee. Nato-sopimus 20 vuotta ennen kuin voi edes irtisanoa eli vielä reilut 18 vuotta siihenkin.

        Tehty on, nimenomaan. Ja liki samoin tein kuin sopimus oli allekirjoitettu, alettiin pitää kaikkia uunituoreen liittolaisen toimia hirvittävinä. Sitä itkua ja parkua on riittänyt ja tulee riittämään.

        Trumpin joukot kutsuttiin maahamme ja annettiin niille erivapauksia. Miksi se ei nyt kelpaa, kun se oli niin tärkeää saada aikaiseksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tehty on, nimenomaan. Ja liki samoin tein kuin sopimus oli allekirjoitettu, alettiin pitää kaikkia uunituoreen liittolaisen toimia hirvittävinä. Sitä itkua ja parkua on riittänyt ja tulee riittämään.

        Trumpin joukot kutsuttiin maahamme ja annettiin niille erivapauksia. Miksi se ei nyt kelpaa, kun se oli niin tärkeää saada aikaiseksi?

        Ja Stubb käy hakemassa ohjeet Yhdysvalloista. USAlle myötämielinen kokoomuspresidentti oli Natojäsenyyden ehto kuten F-35 kaupat.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sopimus on jo tehty eikä sitä peruta. Ei edes voi kun se on kymmen vuoden soppari. Nyt vain katsotaan pitääkö se kun tiukka paikka tulee. Nato-sopimus 20 vuotta ennen kuin voi edes irtisanoa eli vielä reilut 18 vuotta siihenkin.

        Mistä tuollaisen 20v. ajan vaatimuksen tuohon teoreettiseen NATO eroon olet keksinyt?
        Valtion ero NATO:sta tulee sopimuksen mukaan voimaan vuoden kuluttua siitä kun Maa ilmoittaa halunsa erota NATO:sta
        Yksikään maa NATO:n historiassa ei ole vielä järjestöstä eronnut.


    • Anonyymi

      Ja silti ollut palsternakkakin kovasti yllyttämässä Suomea/suomalaisia lähettämään joukkoja Ukrainaan, vaikei edes ole 100-varmaa saadaanko itsekään apua, ja itsekin sitä kovin jo Pasternak epäilee. Trumphan oli jo silloin vallassa ja laukoi ilmoille kaikkea mahdollista.

    • Anonyymi

      Pidän tässä tilanteessä lähinnä hyvänä asiana, että USA "ei tarvitse Suomea mihinkään". Suomi puolustaa itseään ja Euroopassa on valtioita, joilla on intressi tämän alueen puolustamiseen.

      • Anonyymi

        Totta sekin tavallaan.

        Paitsi jos nato/dca tosipaikan tullen sitten pitääkin niin hyvä sekin.

        Ei ole Amerikan etu jättää Eurooppaa ja Trumpin mieli tempoilee suuntaan ja toiseen aika paljolti spontaanistikin. Ehkä kyllästyy ryssään ja tuntee petetyksi ja nolatuksi koko maailman edessä. Saa nähdä.


      • Anonyymi

        Suorempi reitti Jäämereltä Eurooppaan, jos Suomi olisi Venäjän. Venäjä ei olisikaan niin kaukana pikkuvaltioiden takana keski-eurooppalaisille.


      • Anonyymi

        "Suomi puolustaa itseään ja Euroopassa on valtioita,"

        Mitä intressejä esim Britannialla ja Ranskalla on Suomessa? Miksi Suomi olisi näille niin tärkeä että sen takia tulisi asettaa oma valtio iskujen kohteeksi ja rahdata oman maan sotilaat taistelemaan ja kuolemaan. Näillä sotilailla jotka Suomeen tulisivat on perheet ja omaiset jotka kysyvät miksi heidän miesten, isien tai poikien pitää mennä sotaan johonkin Suomeen koska eihän Suomi merkitse heille mitään.


    • Anonyymi

      Venäjä tuntuis tarvitsevan kun pitää pönkittää mielikuvaa suurvallasta.

    • Anonyymi

      Siksi meillä on liittolaissuhteita muiden maiden kanssa koska jenkkejä ei loppupeleissä tarvita mihinkään.

      Ranteet auki ja miehet rajalle. Kasvotusten kuoleman kanssa siirrymme jatkoajalle.

    • Anonyymi

      Mutta Suomi tarvitsee USAa. Tärkeä kauppakumppani myös.

    • Anonyymi

      Mihin tällaista "yltympäriveloissaolijaa, pikkuriikkistä, käpyvaltiota, Eun pers...nuolijaa tarvitaan?

      Kertokaapa!

      • Anonyymi

        Venäläisten kiusaamiseen😊


    • Anonyymi

      Eikös liittouma ollut Naton kanssa?

    • Anonyymi

      Miksi kaikki hokevat tätä samaa asiaa? Yhdysvallat on vain yksi valtio eikä sitä kohta tarvita mihinkään kun Eurooppa ja muut liittolaiset opettelevat hoitamaan hommat yhdessä. Ei meidänkään tarvitse lähteä rapakon taakse amerikkalaisia auttamaan jos vaikka joutuisivat kiinalaisten kanssa ongelmiin.

      Onko näiden uutisten tarkoitus valmistella kansalaisia poistumaan maasta mahdollisimman nopeasti kriisitilanteessa tai kuolemaan rauhallisen tyylikkäästi. Tuskin kukaan itseään kunnioittava suomalainen venäläiseksi ryhtyy. En minä ainakaan.

    • Anonyymi

      Washingtonissa tai Kremlissä ei paljon sopimuksia lueta tai muistella.
      Suomi yhä uskoo papereihin.

    • Anonyymi

      Jenkit on aina olleet vähän maanikko kansaa , Kolumbuksen ajoista lähtien, kun amerikan löysi. Ja niin ne on nytkin...ja ilmeisesti tulee olemaan aina,..Hollywoodissakin keksitään vaikka mitä elokuvien aiheita kunhan se vaan myy uutukaisuuttaan. Ja elokuvat muokkaa ja manipuloi ihmisten käsitystä maailmasta tehokkaasti kuten aina on tapahtunut ,esim. kapitalismin ylivertaisuudesta ainoana oikeana talousjärjestelmänä maailmankaikkeudessa vaikka koko rahaa ja rahataloutta käsitteenäkään ei edes tarvittaisi.

    • Anonyymi

      Kuka kerjäisi huomiota puolustukseen oranssilta putinin sätkynukelta jos tulee paikka missä täytyy puolustautua Putleria vastaan ?

    • Anonyymi

      USA ei pitänyt allekirjoitettua lupaustaan.
      Mikään sopimus ei USAlle ole Fakta. Kiristäminen uhkailu sen sijaan ovat.

    • Anonyymi

      Putlerin on aika vangita kremlinin sotahullut ja antautua Haagin Sotatuomio istuimelle !!
      On aika että diktaattori rikollinen lopettaa sodan ja antautuu !!

    • Anonyymi

      Ei se ainakaan yhtään enempää Suomea puolustaisi jos Natosta ulos olisi jääty.

    • Anonyymi

      Kun johtomme jo selkeästi vastustaa Trumppia, pian Trump jysäyttää meille sellaiset vientitullit joista emme selviä.
      Ja kun olemme mukana Venäjän vienti/tuontikiellossa, niin olemme ajaneet itsemme todella kusiseen tilanteeseen, hohhoijjaa.
      Idiootit tätä maata johtavat yhden rottaZelenskin takia.

    • Anonyymi

      Trumpin maailmankuvan mukaan kaikki maailmassa on pelkkiä diilejä ja bisneksiä että asennoituminen sen mukaan...,,

    • Anonyymi

      EU zombit on puun ja kuoren välissä, kun suuret jyrää.🐣

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2278
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1873
    3. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      171
      1530
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      24
      1528
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      85
      1254
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      184
      1184
    7. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      24
      1120
    8. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      106
      1095
    9. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      77
      939
    10. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      932
    Aihe