Vety on akkuja parempi vaihtoehto

Anonyymi-ap

19

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi00016

        AI-yhteenveto
        "Paras" polttoaine autoon riippuu täysin ajoprofiilista, budjetista ja ympäristötavoitteista. Vuonna 2026 bensa, diesel ja vety palvelevat erilaisia tarpeita, mutta sähköistyminen on vahvassa kasvussa.
        Tässä tiivistetty vertailu:
        Vety (polttokenno): Tulevaisuuden päästötön vaihtoehto, jolla on pitkä toimintamatka ja nopea tankkaus, mutta jakeluverkosto on olematon.
        Diesel: Paras pitkille matkoille ja raskaaseen ajoon (vetoauto).
        Bensa: Sopii parhaiten lyhyeen ajoon ja kaupunkiautoksi, helposti saatavilla.
        Talk by Students


      • Anonyymi00019

        Ahneet rikkaat yrittäjät ei halua vetyautoja, rikkaus kuihtuu heillä.


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00019 kirjoitti:

        Ahneet rikkaat yrittäjät ei halua vetyautoja, rikkaus kuihtuu heillä.

        Jaak. 5:1 Kuulkaa nyt, te rikkaat: itkekää ja vaikeroikaa sitä kurjuutta, joka on teille tulossa.


    • Anonyymi

      Juu taikka ei. Polttokennoauto on huono keksintö. Huonolla hyötysuhteella toimiva kallis vekotin.

    • Anonyymi

      Milloin vedyn jakeluverkosta vastaa tämän päivän latausasemaverkostoa?

      Milloin Näissä saatavilla oveva vety on vihreää vetyä?

    • Anonyymi

      Toki vety on parempi polttoaine, kuin akustoon ladattava sähkö. Ongelmana onkin vedyn heikko saatavuus, kallis hinta ja polttokennoauton hinta ja sen huoltojen kalleus,

      • Anonyymi00018

        ... vetyautojen pienet tilat ja suuri paino. Sähköautoissa on paljon enemmän tilaa sisällä painon ollessa sama.


    • Anonyymi

      Juuri uutisoitiin että vetyä ei kannata ehkä tehdä elektrolyysillä mikä tarkoittaa että vihreää vetyä ei tultaisi tekemään ja niinpä vetyautot olisi käytännössä fossiilisen polttajia sillä erolla että teknikka on kallista jakeluverkko vielä tekemättä.

    • Anonyymi

      vetyrahastot on tulevaisuus

      • Anonyymi

      • Anonyymi00015

    • Anonyymi

      Vetyauto on hyvä 😃

    • Anonyymi00010

      trr555

    • Anonyymi00012

      444

    • Anonyymi00013

      Mitään konkreettista ei artikkelissa kerrottu miten vetytekniikka olisi hyväksi Keuruulle teknisesti. Muutenkin halutaan sijoittajien itse rahoittavan kalliin vetyprojektin ilman kunnan panosta. Samoin ei kerrottu mitenkään miten vety olisi parempi tapa varastoida energiaa kuin akkupankit ja hiekka-akut (lämpö).

      "Kunnan rahalla näitä hankkeita ei pidä toteuttaa.

      Rahoittajia ja toimijoita erilaisiin energiahankkeisiin näyttää riittävän. Nyt olisi löydettävä ne hanketoimijat, kultajyvät, joilla olisi oikeanlainen konsepti ja aito halu viedä Keuruu toisenlaiselle vyöhykkeelle."

    • Anonyymi00014

      Olen ollut huomaavinani, että monenlaisia ideoita moneen käyttöön esitetään neljän vuoden välein mutta sen jälkeen onkin sitten vähän hiljaisempaa. Oksasen vety-kirjoitus on sinänsä hyvä mutta onko idea toteuttamiskelpoinen onkin sitten eri asia. Tavallinen tallaaja voisi kuvitella, että vaaleissa valitut jatkaisivat aktiivisuuttaan ja esittäisivät ideoitaan kunnan ja sen asukkaiden parhaaksi. Tyytyminen vain virkamiesten esityksiin ja niiden käsittelyyn ei johda mihinkään muuhun kuin velan kasvuun ja verotuksen kiristymiseen kuten on nähty. Päinvastaisia esityksiä kaivataan ja niihin kannustan.

    • Anonyymi00017

      444

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      315
      3704
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2048
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1664
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      93
      1596
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      101
      1344
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1205
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1094
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      100
      1090
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      92
      858
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      797
    Aihe