Taikuri taikoi tyhjästä maailman

Anonyymi-ap

Kreationistit uskovat, että taikuri taikoi tyhjästä maailman. Ateistit uskovat, että universumi syntyi itsestään spontaanisti tyhjästä ja sitä ennen ei ollut olemassa yhtään mitään fyysistä, ja kun henkeä ei ole, niin ei ollut olemassa mitään. Tai sitten universumi on ollut aina olemassa, vaikka sillä on alku.

Mikä on järkevintä uskoa vai onko kaikki typerää humpuukia?

8

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ateistit usko, että "universumi syntyi itsestään spontaanisti tyhjästä ja sitä ennen ei ollut olemassa yhtään mitään fyysistä".

      Meillä on uskottavaa näyttöä siitä, että universumi, sellaisena kuin sen voimme havaita on lähtenyt laajenemaan yhdestä hyvin pienestä tiivistymästä - eli on tapahtunut ns. "alkuräjähdys". Siitä, mikä oli alkuräjähdyksen "alkusyy" ja mikä sai sen aikaan ei ole varmaa tietoa. Eli usean ateistin(kin) vastaus on, että emme tiedä mikä sai aikaan alkuräjähdyksen.

      Uskovaisilla on usein tarve harhaiseen kuvitlmaan omasta kaikkitietävyydestä. Kaikilla ihmisillä tällaista tarvetta ei ole.

      • Jumala loi ei taikonut


      • Anonyymi
        Arto777 kirjoitti:

        Jumala loi ei taikonut

        Mikä niistä mniljoonista jumalista? Ja voitko todistaa jonkinn niistä sadoita luomistarinoista oikeaksi?


      • Anonyymi
        Arto777 kirjoitti:

        Jumala loi ei taikonut

        Eikö tarinan mukaan se Jumala luonut sanoilla? Eli taikoi.

        Kerrotko tässä nyt suoraan, mistä se Jumala loi materiaalin?


      • Anonyymi
        Arto777 kirjoitti:

        Jumala loi ei taikonut

        Selitäpä, mitä eroa on luomisella ja taikomisella muuta kuin eri terminologia?

        - Jumala sanoi: "Kasvakoon maa vihreyttä, siementä tekeviä kasveja ja hedelmäpuita, jotka maan päällä kantavat hedelmissään kukin lajinsa mukaista siementä."
        - Herra Pii Poo huusi hii hoo! ja maata potkaisi ja taikoi: rusinoita, mansikoita, omenoita, perunoita jne.


    • Anonyymi

      Kristityt uskoo, että Jumala loi maailman.

      • Anonyymi

        Ateistit uskoo että aineella oli ymmärrys luoda itse itsensä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ateistit uskoo että aineella oli ymmärrys luoda itse itsensä.

        Olet varmasti tosi uskovainen kun olet valehtelemassa lähimmäisistäsi?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      252
      2328
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1704
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      50
      1379
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      51
      1057
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      846
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      15
      827
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      810
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      788
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      786
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe