Tuo saisi syntyvyyden nousuun, koska se maksettaisiin kaikille elossa oleville kansalaisille, ja huoltajat saisivat käyttää alle 18-vuotiaiden osuuden haluamallaan tavalla.
Palkkatulot, eläketulot, osinkotulot ym. lakkautetaan. Kaikki ylimääräinen verotetaan valtiolle.
Kaikille tasatulo 1500 eur/netto kk, ei mtään muita tuloja
20
213
Vastaukset
Mistä niitä verotuloja tulisi, jos palkanmaksu lopetettaisiin ja tulojen suuruus riippuisi ainoastaan lapsiluvusta? Miten yhteiskunta pyörisi? Kuka tekisi työt?
- Anonyymi
Lukutaito?
"Kaikki ylimääräinen verotetaan valtiolle."
Työt tekee ne ketkä nykyäänkin.
Muuta kysyttävää? Anonyymi kirjoitti:
Lukutaito?
"Kaikki ylimääräinen verotetaan valtiolle."
Työt tekee ne ketkä nykyäänkin.
Muuta kysyttävää?No mikä motivaatio kenelläkään on opiskella vaativimpiin ammatteihin, jos kaikki saavat saman palkan ja ainoa palkkaan vaikuttava tekijä on lasten määrä?
- Anonyymi
Tipale kirjoitti:
No mikä motivaatio kenelläkään on opiskella vaativimpiin ammatteihin, jos kaikki saavat saman palkan ja ainoa palkkaan vaikuttava tekijä on lasten määrä?
Mikä motivaatio on ylipäätänsä opiskella edes ammattiin kun töitä ei ole eikä ostovoimaa asiakkailla tällä hetkellä??
Lapsen teosta ei voi unelmoidakaan - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä motivaatio on ylipäätänsä opiskella edes ammattiin kun töitä ei ole eikä ostovoimaa asiakkailla tällä hetkellä??
Lapsen teosta ei voi unelmoidakaanperustulo jokaiselle 1500 eur per kk on EUn vaatimus suomeen kaikille- koska olemme maailman kallein valtio ja vaikein olosuhteiltamme.
Mutta persut huijaa kansaa ja jakoi rahat rikkaille.
Lisäksi saisi sitten tienata kuten nykyäänkin verollisesti siltä osin - ja 1500 säilyisi silti-
kaikki voittaisivat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä motivaatio on ylipäätänsä opiskella edes ammattiin kun töitä ei ole eikä ostovoimaa asiakkailla tällä hetkellä??
Lapsen teosta ei voi unelmoidakaanOn täällä töitä, mutta ei kaikille. Tällä hetkellä työelämässä on reilut 2,5 miljoonaa kansalaista, joista n. puoli miljoonaa tekee osa-aikatyötä. Tämä porukka tienaa käteen keskimäärin hieman alle 2500 euroa. Tässä on n. 1000 euroa parempi ostovoima kuin perustulossa. Jos tällä keskiansiolla ei tee mieli tehdä lapsia, kuinka paljon lapsenteko alkaa kiinnostaa, jos tulot putoaa siitä vielä 1000 euroa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lukutaito?
"Kaikki ylimääräinen verotetaan valtiolle."
Työt tekee ne ketkä nykyäänkin.
Muuta kysyttävää?Ai, komennetaanko aseella uhattuna töihin ne jotka nyt sattuvat olemaan töissä?
Aika moni, sanoisin 100% lopettaisi työt jos työnteosta ei hyötyisi mitään ja yhteiskunta elättää,
Tuleeko yhteiskunnasta sitten sellainen että on orjia jotka tekevät työt ja sitten on niitä jotka nauttivat eläämästä. - Anonyymi
Tipale kirjoitti:
No mikä motivaatio kenelläkään on opiskella vaativimpiin ammatteihin, jos kaikki saavat saman palkan ja ainoa palkkaan vaikuttava tekijä on lasten määrä?
Jokainen tekee mitä tekee. Ei se ole minun ongelma.
- Anonyymi
Ylen pääjohtajallekin
1500 /kk ja polkupyörällä töihin, eväät tarakalle. Kannatetaan. Paremmat eväät kulkee jakkaralla.- Anonyymi
Ylen jäsenkirjademareille myös
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ylen jäsenkirjademareille myös
ja Ylen jäsenkirjapersu-kokoomuslaisille
- Anonyymi
Mistä koostuu "ylimääräiset tulot", jos kaikki tulot lakkautetaan?
- Anonyymi
Olet ehkä tyhmin kansalainen, kenen kirjoituksen olen lukenut täällä...
Ja tämä on Suomi24! Miksi luulet että juuri kukaan hiemankaan osaavampi ihminen jäisi Suomeen tuon jälkeen? vai olisiko tarkoitus laittaa rajat kiinni ja perustaa kommunistinen onnele Pohjois-korean tapaan?
- Anonyymi
Kyllä, syntyvyys nousisi kohisten, nimittäin kansantaloudellisen katastrofin syntyminen. Kerrassaan mainio idea! Olet niin mahtava kansallissankari, että voisin kiitokseksi Iasauttaa sinua IapioIIa käkättimeen.
- Anonyymi
AP on taatusti näitä nykyajan suuria vasemmistolaisia ajattelijoita.
- Anonyymi
Varallisuuden mahdollisimman epätasainen jakautuminen on luonnon kestokyvyn kannalta tärkeää!
Luonto kestää Nalle Wahlroosin Bentleyn paljon paremmin kuin tuhannen ihmisen autonkotterot. - Anonyymi
Rahaa palaisi noin 100 mrd euroa. Paljonkohan sitä kertyisi?
- Anonyymi
Ei tuo auttaisi. Tuossa porukka edelleen hakeutuisi opiskelemaan ja siisteihin sisätöihin lääkäreiksi ja opettajiksi tutkijoiksi jne. Siisteistä sisätöistä pitäisi saada vain 500 kuussa. Niihin hommiinhan aina on hakijoita enempi kuin sisään mahtuu.
Niinsanotuista paskahommista voisi sitten saada tuon 1500 kuussa. Kyllähän nuo paskassa mönkimisestä ansaitsee vähän extraa.- Anonyymi
Mutta lähtisitkö tuolla 1500€ tekemään niitä paskahommia jos joutilaana saa saman?
Tuolla ylenmpänä (en tiedä oliko aloittaja) kommentoi että tehkööt mitä tekevät ja ettei kiinnosta mitä tekevät.
Luulisin että alkaa kiinnostamaan kun ei ole kauppoja eikä ruokaa, autot ei liiku kun kukaan ei huolla niitä eikä myy uusia.
Ihmiset kuolee kaduille kun ei ole terveydenhuoltohenkilökuntaa.
Lisäksi jokainen hukkuu paskaan, ainakin kaupungeissa.
Jotenkin tuntuu että jokaista alkaa kiinnostamaan kuka mitäkin tekee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061