https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tt/09389902-d542-4273-8702-97ba4bf7df54?ref=ampparit:a7f9
vetyosakkeita nyt ostamaan
urakalla
Vetybussit käyttöön Jyväskylässä-toyota mukana
8
189
Vastaukset
- Anonyymi
Saa nähdä käykö samoin kuin muissakin maissa että vähän aikaa kovasti hypetetään vetybusseja kunnes todetaan että liikaa ongelmia ja lisää vetybusseja ei sitten tilata. Hankaluus ja kalleus on tiputtanut voimakkaasti vetybussien ihannointia kun reaalimaailman joutuu kohtaamaan nettihypetyksen sijaan.
Ja mitä sitten tapahtuu 2 vuoden jälkeen vetybusseille? Myydään todella halvalla Koiviston autolle ennenkuin vetybussit kerkeävät kulumaan ja todellisia ongelmia ilmenemään. Hyvä kun aloittavat testitutkimisen syksyllä, niin talvi paljastaa myös varmasti erilaisia asioita vetybusseista esim. korkeampi vedyn kulutus.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18675987/vetyauton-vedyn-kulutus-lisaantyy-selvasti-talvella-
Kannattaa tutustua miten muualla on vetybussien kanssa käynyt. Ja edelleenkään ei ole paljastettu vedyn hintaa pumpulla vaikka noin 2kk vetytankkausaseman avautumiseen aikaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17112558/vetybussit-eivat-parjaa-kilpailussa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17717322/koska-julkistetaan-vetytankkausaseman-kuluttajahinta-suomessa
Jos ei vetyhenkilöautotkaan ole yleistyneet missään maassa viimeisen 20 vuoden aikana, niin miksi vetybussit yleistyisivät? Niiden kanta on sitkeästi pyöreästi 0,0% autokannasta vuodesta toiseen. Älä siis anna vetyfanien huijata sinua.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18898798/vetyfanit-valehtelevat-sinulle-ja-houkuttelevat-vetyansaan- - Anonyymi
Viimeiset 3 vuotta vetyaosakkeet ovat keskimäärin selvästi tuottaneet tappiota. Kannattaa tutustua vetyfirmojen taloustietoihin ja osakekäyriin. Muutama niistä on jo konkurssin partaalla eli saattohoidossa. Ei tullut vetyhypetystä 3 vuotta sitten eikä ole keksitty mitään uutta vetytekniikassa mikä selittäisi että nyt vety lähtee nousuun.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18269424/usealla-vety-yhtiolla-menee-huonosti-ja-osakekurssi-laskee-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18925068/sijoittajat-heraavat-etta-vety-ei-olekkaan-voittava-hevonen- - Anonyymi
JOS, olisi ilmaista päästötöntä vihreää sähköä käytettävissä mielin määrin, niin vedyn valmistamisessa olisi järkeä, mutta kun ei ole, niin se on vain tietämättömien vetyuskovaisten järjetön hanke.
- Anonyymi
ahaa-miksi sitten tutkijat sanoo että maapallo on kohta vetytaloutta täynnä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ahaa-miksi sitten tutkijat sanoo että maapallo on kohta vetytaloutta täynnä?
Amispohjalta on vaikeaa ymmärtää mistään mitään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ahaa-miksi sitten tutkijat sanoo että maapallo on kohta vetytaloutta täynnä?
Koska hype on kovempaa kuin oikean elämän realiteetit esim. sijoittajat ja pankit on vakuutettava NUMEROIDEN VALOSSA että vetybisnes on liiketaloudellisesti kannattavaa. Jos vetytekniikka olisi todella toimivaa, niin vetytalous olisi noussut jo yli 10 vuotta sitten todella vauhdilla. Mutta kun vetytalouden luvut täsmäävät vain "melkein riittäviksi", niin se jääkin sinne hypetystasolle eikä uskalleta aidosti investoida. On siis helppoa SUUNNITELLA ja pyöritellä skenaarioita paperilla, mutta kun pitäisi kaikki myös yksityiskohdat saada yhtälössä toimimaan oikeassa elämässä esim. vetyturvallisuus pitkällä aikavälillä, niin siinä vaiheessa meneekin vaikeaksi ja homma laitetaankin jäihin. Ihan yksinkertainenkin yksityiskohta voi pilata yhtälön kun pitäisi saada bisnes toimimaan vähintään 30 vuotta esim. HIC ilmiö. Ei se vetytalouden rakentaminen olekkaan niin helppoa kuin annetaan ymmärtää mediassa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17696132/vetytalouden-suuri-haaste-on-nimelta-hic-ominaisuus-
Jopa Japanin hallitus tukenut vetytaloutta ja silti eivät saaneet yhtälöä toimimaan korkean tekniikan maassa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17752830/japani-on-epaonnistunut-vetytaloudessa-ja-vetyautoilussa-
- Anonyymi
kkk1
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1313125EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402971- 1081378
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1371091Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621057Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661047- 60987
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373969- 41787
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22773