Trump ei pysty asettamaan tulleja yksittäisille EU-jäsenmaille. EU on tulliliitto.

Anonyymi-ap

Aika lailla kuivahtaa kokoon nuo Trumpin soikeassa toimistossansa kirurgisen tarkasti kahdeksalle EU-jäsenmaalle asettamat 10% lisätullit.

EU on 27 jäsenmaansa keskinen sisämarkkina, ja toisaalta ulospäin se on yhtenäinen tulliliitto. Samat vientiä koskevat tullit koskevat automaattisesti kaikkia EU-jäsenmaita.

6

132

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Suomeen tulevasta tuonnista perittävät tullimaksutkaan eivät jää Suomeen. Ne tilitetään ja menevät suoraan EU-tullien yhteiskassaan.

      • Anonyymi00002

        Tuokin on väärin. Entä autoista saatu verotulo?
        Suomen päättäjät on ollut todella tyhmiä mutta he olivatkin demareita tuolloin. Suomi vajosi aina alaspäin kun demari vassari on jotain tehnyt.


    • Anonyymi00003

      Miks EU sit panikoi jos ei syytä?

    • Anonyymi00004

      Tullliliitto ei ole Trumpille ongelma kun kysessä on Euroopan Unioni.
      Jos ollaan sitä mieltä ettei se onnistu vain joillekin maille, niin rätkäistään sitten kaikille.
      Hoitakoot jaon keskenään.
      Ja paremmin tehoaa, kun maat painostavat toisiaan.
      Joko vähitellen alkaa selviämään, mitä Kissinger tarkoitti sanoessaan mitä se on olla Yhdysvaltojen kumppani?

    • Eihän se USA:ssa kannettavia tullimaksuja muuta mihinkään, mitä EU:n sisällä on sovittu. Kysehän on USA:aan tuotavista tuotteista kannettavista tullimaksuista.

    • Anonyymi00005

      Trumpilla on liian monta projektia yhtäaikaa. Jokainen yritysjohtaja tietää,mihin se johtaa - konkurssiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      129
      1354
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      458
      1053
    3. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      159
      637
    4. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      187
      564
    5. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      43
      559
    6. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      538
    7. Nainen mitä jos kaivattusi olisi biseksuaali

      Loppuisiko kiinnostus
      Ikävä
      71
      533
    8. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      39
      529
    9. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      40
      517
    10. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      20
      506
    Aihe