Kumpi parempi rokkipuolella; ACDC vaiko KISS

Anonyymi-ap

Kiehtova vertaus kun molemmat rokkia. ACDC enempi kait "miehekkäämpää" rokkia . KISS ja ACDC molemmat vannoo ommaan tyyliinsä uskollisesti näijen kaikkien vuosien aikana.

Sanoisin niukka voitto KISS. Mutta pahimmillaan KISS on musaa jota ei vaan jaksa kuunnella. ACDC heikoimmillaan sortuu tylsyyteen joista pahin esimerkki vuoden 2000 studiolevy stiff upper lip jossa monotoniset sävelrakenteet vaivasi mua niin paljon että laitoin levyn kierrätykseen.

Molemmat bändit ei välttämättä tekstuureja kovin paljoa ymppää biiseihinsä eikä toki rokkimusassa niin tarvikkaan välttämättä mut enempi oon viehättynyt rokkibändeistä jotka luo tekstuureja enemmän mutta samalla säilyttävät uskottavan rokkaavuuden.

Esim ihailen popedan kykyä luoda tekstuureja rokkimusaansa levyillä hullut koirat ja mustat enkelit joita aina ihaillu tosi paljon.

1

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tarkemmin sanoen popeda esim hullut koirat levyllä rokkaavuuden lisäksi luo melodiapaloja jotka ei ole pelkkää rock rock-hokemaa "rokkimelodialla" vaan melodiat eroittuu ja uudet melodia-ideat ettei vanhan kierrätystä.

      siksi tuo levy nousee rokkilevyjen ykköseksi minkä ikinä kuullut.
      Anteeksi Kiss ja ACDC.

      Kuulun toki oppositioon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      14
      2029
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1415
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1389
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1235
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1151
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      997
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      996
    8. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      981
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      334
      960
    10. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      927
    Aihe