Helsingin kaupunginhallituksen jäsen Otto Meri kertoi, että kaupungin alakoulussa on aloittanut tänä syksynä parrakas oppilas.
– Rehtori kertoi, että koulun 2. luokalle oli nyt syksyllä tullut uusi oppilas. 180-senttinen parrakas miehenalku. Henkilöllisyystodistuksen mukaan poika oli 8 vuotta vanha. Rehtori näki heti, että lapsi on vähintään 15-vuotias, ehkä vanhempikin, Meri kirjoitti.
Meri sanoo tavanneensa kyseisen rehtorin, koska tämä halusi kertoa koulujen vaietusta arjesta. Meren mukaan rehtori sanoi, ettei kyseessä ole yksittäistapaus vaan laajempi ilmiö, jonka edessä koulut ovat voimattomia.
– Ei ole ketään viranomaista, kuka voisi ryhtyä selvittämään tilannetta. Ikätestit edellyttävät lapsen vanhempien suostumusta. Rehtorilla olikin konkreettinen ehdotus: jos koulussa herää perusteltu epäily lapsen todellisesta iästä, tulisi tämä voida määrätä tarkempiin ikätutkimuksiin, Meri kirjoitti.
Ruotsin malliin tämäkin.
Kokoomuksen Otto Meri: Alakouluissa parrakkaita oppilaita
71
235
Vastaukset 71
- Anonyymi00001
Voi päivää sentään tätäkin.
- Anonyymi00044
Muista suvaita
- Anonyymi00054
Voi, Minäkin olisin toivonut parran kasvavan jo 8 vuotiaana. Nykyään, se voisi jo loppua.
Suomalaiset ovat täysin höpläytettävissä:
EU-tädin pelko on viidauden alku.
- Anonyymi00002
Mun tyttäreni 11 v on ahistunut kun luokalle tuli uus suomipoika jolla on isot munat . Tommoset pitäs olla vain poikaluokassa .
- Anonyymi00004
Kannattaa muuttaa ...
- Anonyymi00012
Onko kivaa olla häirikkö.
- Anonyymi00028
En tiennytkään että käteenvetämällä voi saada lapsia.
No punapansseille kaikki on mahdollista. - Anonyymi00030
Oliko tottunut kotona munattomuuteen
- Anonyymi00055
"Tyttäresi"? Taidat kirjoitella vain omia toiveajatuksiasi.
- Anonyymi00056
Anonyymi00012 kirjoitti:
Onko kivaa olla häirikkö.
Yleensä häiriköt nauttivat, kun toiset häiriintyvät.
- Anonyymi00003
Kun tuon jutun luki niin selvisi että Meri myöntää muutelleensa tarinan tosiasioita. Herää kysymys että mikä jutussa on totta? Vai onko mikään?
- Anonyymi00007
Varhaiskypsiä kundeja ne muslimit on ja Lähi-idässä alle 10-vuotias tyttö käy hyvin puolisoksi 60-vuotiaalle ukolle.
- Anonyymi00008
Send them back, hei suvakki.
- Anonyymi00010
Onko Meren Otto löytänyt UUDEN KEPPIHEVOSEN? Tähän asti kampanjoinut MAIDON poistamiseksi Helsingin kaupungin laitoksista "turhana"
- joka tavallahan stadikokoomus osaa puukottaa maaseutua ja maataloutta selkään.
Ja leipäjonotkin johtuvat Otto-juristin mukaan vain TARJONNASTA - mitään oikeaa ruoan tarvetta ei oo!
Ei hyvvee päevee.. - Anonyymi00014
Anonyymi00007 kirjoitti:
Varhaiskypsiä kundeja ne muslimit on ja Lähi-idässä alle 10-vuotias tyttö käy hyvin puolisoksi 60-vuotiaalle ukolle.
Vihervassut tykkää niistä.
- Anonyymi00015
Anonyymi00008 kirjoitti:
Send them back, hei suvakki.
Kannatan.
- Anonyymi00053
Anonyymi00014 kirjoitti:
Vihervassut tykkää niistä.
Isot rintaliivit sekä parta samalla alakoululaisella onkin hyvä.
- Anonyymi00057
Vassu selittää....
- Anonyymi00005
helvetin helvetin ne ei kuulu sinne
- Anonyymi00052
Send them back..
- Anonyymi00006
jos koulussa herää perusteltu epäily lapsen todellisesta iästä, tulisi tämä voida määrätä tarkempiin ikätutkimuksiin
LOOOOOOOOOOL
SuomiFinland
2026- Anonyymi00009
Vihervassut vastustaa.
- Anonyymi00011
Anonyymi00009 kirjoitti:
Vihervassut vastustaa.
Jokaisella oikeus ikäänsä.
- Anonyymi00046
Voidaanko ikätutkimuksen tuloksen perusteella pakottaa ottamaan joku ikä? Jos ikätutkimus tehdään, niin saavatko tutkittavat tuloksen selvittyä valita syntymäpäivänsä ja siten myös horoskooppimerkkinsä?
- Anonyymi00013
Hesassa menee kaikki pieleen.
- Anonyymi00065UUSI
Punavihreä enemmistö valtuustossa
- Anonyymi00016
Osalla tytöistäkin kasvaa parta.
- Anonyymi00017
Pähkähullua. Tulee ikävä 1980-lukua.
- Anonyymi00022
on ollut jo kauan ikävä
- Anonyymi00058
Niin suurin osa meistä 50 luvulla syntyneistä ajattelee, että elämä oli yksinkertaisesti helppoa, oli terveitä harrastuksia koulun jälkeen, ei kukaan kehottanut, ei keksinyt puolestamme mitä tekisimme, ei kuljettanut, ei ollut kalliita vermeitä
Aina oli kivaa hyppiä narua, tvistiä, ruutua, narua
Pyöräiltiin porukalla uimaan joelle taikka lammelle, huolehdittiin toisistamme
Oli turvallista ja tervettä meininkiä.
Koulussa oli opettajalla auktoriteettia ja oikeus myös rangaista jos joku uhitteli nii kuin kotonakin oli kuri ja säännöt kuinka toimitaan.
Nykymaailmassa on sairasta touhua
Jo alakoululaiset käyttäytyy huonosti, häiriköi ja opettajat ihan lirissä kun yrittää opettaa sekopäisiä, kielitaidottomia, käyttäymishäiriöisiä, kun kotikasvatus puuttuu ja jos opettajat kertoo vanhemmille kakaroiden käyttäymis ongelmista, niin ne käy opettajan kimppuun ja uhkailee.
Oppimistulokset laskee vuosittain vaikka oppimisvaatimukset laskee. Nyt jo mietitty että luokalle pitää jättää kun tilanne sitä vaatii eikä päästetä surkeilla koulutodistuksilla luokalta
Suuret kaupungit ja koulujen koot lisäävät ongelmia
Sääliksi käy arkoja lapsia ja opettajia jotka näissä yrittävät monikulttuuri maailmassa ja suurin luokka koossa opettaa ja takoa jotain päähän.
Koulujen muuttuminen digimaailman pyörteisiin on suurta tyhmyyttä ja myös puhelimesta olisi pitänyt heti tehdä selkeä päätös, ei kuulu tunneille räplätä, ei myöskään antaa kotona kakarat istua puhelimien kanssa illat ja yöt. - Anonyymi00067UUSI
Oli upeaa elää nuoruus 80-luvulla. Suomalaisessa Suomessa.
- Anonyymi00018
Ihan kuten Ruotsissa.
- Anonyymi00019
Tähän on tultu.
- Anonyymi00020
Ei helv.
- Anonyymi00021
Sopeutukaa 😭😭😭😭
- Anonyymi00023
Milloin palautukset alkaa.
- Anonyymi00024
Aika paha!
- Anonyymi00025
Yksi ei riitä, meillä on niitä tilauksessa lisää.
t. SDP, Vihreät ja Vasemmisto - Anonyymi00026
Helsinkiläiset on vain keskimääräistä apinamaisempia ja siksi myös karvaisempia. Naamassakin on siis karvaa heillä.
- Anonyymi00029
Johtuu Korkeasaaren läheisyydestä.
- Anonyymi00027
Suvaitkaa ihanaa
- Anonyymi00032
Muslimeita.
- Anonyymi00033
Kyllä on uskomatonta.
- Anonyymi00034
Oho!
- Anonyymi00036
Nyt pitäis tehdä jotain.
- Anonyymi00038
Ilmeisesti KokkareKikkare Otto on saanut tartunnan PervoPersuoista kun valehtelee silmät päästään, joku salaperäinen tuntematon kertojana!!!
- Anonyymi00039
No mitäs opetusministeri sanoo?
- Anonyymi00040
Ankkurilapset ovat juuri tuon näköisiä.
- Anonyymi00041
Suvaitkaa ihanaa
- Anonyymi00042
Meri haluaa eduskuntaan. Vallanjano on hirvittävä.
- Anonyymi00043
Kaupungivaltuutettu Mereen yhteyttä ottanut huolestunut alakoulun rehtori oli sanonut kyseessä olevan laajempi ilmiö:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/aaecc1d6-160e-4eec-9779-342d356db816 - Anonyymi00045
10 vuotta sitten alaikäisiksi itsensä ilmoittaneille tehdyissä ikätesteissä 67% heistä osoittautui täysi-ikäisiksi. Meillä täytyy siis olla paljon henkilöitä, joille on ikätestien jälkeen määritelty joku edes suunnilleen oikeansuuntainen ikä?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001933104.html- Anonyymi00051
Montahan riikosta nämäkin tehneet 11 vuoden aikana?
Noh, olihan meillä unelma tästä
- Anonyymi00047
Jotan rajaa.
- Anonyymi00048
Punavihreä unelma
- Anonyymi00049
Parta on jokaisen oma valinta. Monet ala-asteelaiset saavat jopa omat munakarvat kun he kypsyvät ikäisiään nopeammin.
- Anonyymi00069UUSI
Eihän se ole oma valinta kun munat kypsyy
- Anonyymi00050
Sipilän 2015 vastaanottama 15 vuotias parrakas lapsi on raiskannut useammankin kerran sen jälkeen
- Anonyymi00059UUSI
AI sanoo: "Kun viranomainen (kuten Maahanmuuttovirasto) määrää virallisen syntymäajan ikätutkimuksen jälkeen, päätöksenteossa noudatetaan seuraavia periaatteita:
Kokonaisarviointi: Oikeuslääkäri antaa lausunnon, jossa määritetään todennäköisin ikähaarukka (esim. 17–19 vuotta) ja arvio siitä, onko tutkittava todennäköisesti täyttänyt 18 vuotta.
Hakijan oma arvio: Jos hakijalla on esittää looginen arvio omasta iästään, sitä käytetään pohjana.
Suosimisperiaate (In dubio pro reo): Jos tutkimustulokset jättävät tulkinnanvaraa tai lausunnon virhemarginaali ulottuu alaikäisyyden puolelle, asia ratkaistaan yleensä henkilön eduksi. Hänet katsotaan tällöin alaikäiseksi.
Päivämäärän asettaminen: Jos tarkkaa kuukautta tai päivää ei tiedetä, mutta vuosi pystytään määrittämään, viranomaiset merkitsevät syntymäajaksi usein kyseisen vuoden tammikuun 1. päivän tai heinäkuun 1. päivän riippuen maakohtaisista rekisteröintikäytännöistä."- Anonyymi00060UUSI
Tammi- ja heinäkuun 1. päivänä syntyneiden määrä kasvaa suhteettomaksi.
- Anonyymi00061UUSI
Joku salaperäinen nimetön rehtori joka ei edes ole viranomaisia uskaltanut NIMETTÖMÄNÄ tiedottaa asiasta sillä hän on rehtorina vastuussa koulussa alaikäisistä lapsista ja laitkin velvoittaa jo häntä tiedottamaan epäkohdista ja puuttumaan niihin!!!
On jotenkin omituista toimintaa toimia nimettömänä poliitikon kautta puuttumatta itse asiaan ja väistämällä oman vastuunsa asiassa!!! - Anonyymi00062UUSI
Ei jessus sentään...
- Anonyymi00063UUSI
Hölmölässä kaikki on mahdollista
- Anonyymi00064UUSI
Vasemmisto iloitsee
- Anonyymi00066UUSI
Miten tämä on mahdollista?
- Anonyymi00068UUSI
Suvakeille menee kaikki läpi
- Anonyymi00071UUSI
Pitääkö suvaita?
Jeesuksella ei ollunna pienenä partaa.🧔♀️
Joulupukilla on aina ollunna parta.🎅- Anonyymi00072UUSI
Parran kasvu johtuu perimästä, ei kukaan voi tahdonvoimalla partaa kasvattaa.
- Anonyymi00073UUSI
Sairasta.
- Anonyymi00074UUSI
Runkaavat kuulemma käsi pulpetin alla kun luokassa on vähäpukeisia tyttöjä.
Pitäisikö siirtyä peittäviin koulupukuihin
Kun nämä eivät ole kotimaassaan naisen ihoa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistoliitto esittää rikkaille veronkiristyksiä, mutta kansalle ei kelpaa
Miksi? Haluaako taviskansa lisää leikkauksia peruspalveluihin? Pääsettekö liian helposti vielä terveyskeskukseen tai ham731330- 1221158
- 861075
- 981056
- 60960
Meistä puhutaan
Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni58881- 136841
Uunimakkara koululaisten suosikki
https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p288755- 18608
- 69606