sanoi Helanterin Bruuno kun kanoja kauli! Tarkoitan Yhdysvaltojen tilannetta, jos arabit ja muut ulkomaiset sijoittajat vetävät hynänsä himaan! Kiista alkaa satamien omistuksesta. Januskasvoinen herra Bush puoltaa arabieemiraattien omistusoikeuden laajentamista, väittäen, että se ei ole mikään turvallisuusriski. Kansa on toista mieltä, jopa rebuplikaanit ovat kauppoja vastaan.
USA on nyt kuin harakka tervatulla sillalla kiristäjien armoilla; kolmekymmenluvun lama on leikkiä tulevn rinnalla. Pienestä on kiinni Suurvallan olemassaolo, kuten Neuvostoliitonkin aikoinaan!
Miten käy läntisen sivilisaation, jos päätukija USA ränsistyy omaan ahneuteensa? Kenen muesiinit huutavat Washintonin minareeteista?
Buhilaisten olisi korkea aika kuunnella hienon kansansa ääntä!
"Se on menoo, eikä nokitusta",...
4
407
Vastaukset
- Kurgan60
Ensinnäkin Bushin voimakkaasti ajama 6 sataman myynti kaatui.
Toiseksi, kaikkien ulkomaisten sijoittajien osuus USA:n taloudesta ei ole niin merkittävä, että sillä olisi merkitystä. Arabien sijoitukset ovat vielä paljon paljon vähäisempiä.
Kannattaa myös muistaa, halusimmepa tai emme, niin USA:n talouden nousut ja laskut vaikuttvat välittömästi koko maailmantalouteen. Tästä voit ihan rauhassa kysyä keneltä tahansa ekonomistilta.
Vai on USA "läntisen sivisaation" päätukija?
Mistäs tää tulee? USA kun nyt ei sattumoisin tue Eurooppaa MILLÄÄN TAVALLA ja eikä edes USAN ja EU:n välinen kauppa ole kummallekaan osapuolelle kriittinen. Tärkeä toki, muttei kriittinen.
Bushia tai USAA en mitenkään puolusta, mutta ei aina jaksa näitä sammakkoprofessorien "ennustuksia" joita he vetävät hatusta aina aamulääkityksen jälkeen.- hylsy
Loginoomi lainasi eilisiä televisiouutisia ja toden totta Jenkkilässä pyyhkii huonosti, jos ne suututtavat ulkomaalaiset sijoittajat!
- $$$$$:<|$$$$$
Arabiemiraatit sopi v.2000 usa:n kanssa 6,4 miljardin $ aseostot sisältäen 80 kpl F-16 E/F hävittäjiä, joiden toimitukset jatkuvat vuoteen 2007.
Tiedä häntä kuka nokitti sitten ketä? arabeilla rahaa riittää, kuka putsaa ekana? -Koskenkylän demokraattiset naiset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651566
- 104921
- 75743
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16605ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40537Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45488Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m157476Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185422- 26419