On taas se aika, kun aurinko paistaa matalalta, heijastuu vedestä ja häikäisee v*tutuksen maksimoitumiseen saakka. Olenkin päättänyt hankkia tarkoitukseen sopivat (ajo)aurinkolasit.
Kertokaas arvoisat huippukuljettajat, mitkä olisivat optimaaliset välineet nenänvarren päälle? Onko olemassa nimenomaan autoiluun suunniteltuja pleksejä? Polarisaatio ja sankojen näköesteettömyys olisivat ainakin tärkeitä kriteereitä. Mitään perusarskoja en ole hankkimassa, sillä se ovat perseestä, eivätkä edes auta.
Minkälaiset ajolasit?
5
1065
Vastaukset
- sinivilkku
Itse käytän silmälaseja ja teetän aina niiden kehyksiin sopivat aurinkolinssit optikolla. Ovat paljon paremmat kuin tavalliset "klipsit".
Muut perheenjäsenet ovat tykästyneet Policen aurinkolaseihin. Tietysti optisesti hyvälaatuiset, linssien tummuus 60-70 prosenttia, 100 prosenttinen UV-suoja. Linssin pinnoitteet vähentää häikäisyä, varjokuvia ja naarmuuntumista.
Keltainen linssi parantaa kontrastia jollain säällä, esim. sumussa, tai usvassa.
Osta optikolta.- kannata säästää
Optikoltapa optikolta. Ja halvalla et hyvää saa...
- Aade
Itse hommasin optikko liikkestä roadview aurinkolasit vahvuuksilla. Kanta-asiakkaalle hinta 69€. Ovat toimineet tod. hyvin. Linssien väri ruskea, eivätkä ole liian tummat vaikka aurinko menisi pilveen. Polaroidut linssit olisivat olleet liian kalliit mutta tietenkin olisivat vielä paremmat!
- Hyvännäköinen
Tietoa löytyy täältä www.kuningaskuluttaja.yle.fi/node/1398
Mulla on itselläni vahvat miinuslasit ja onnistuin ostamaan edullisesti netistä valossa tummenevat lasit, joita käytän moottoripyörällä ajellessani. Lasit ei tummene auton ohjaamossa.
Pakko oli ostaa netistä, koska kaikki varottivat niin tekemästä - en kadu B-)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2721768Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki141672- 1361258
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1261135- 83807
- 162741
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168721Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala412652- 52582
Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52535