Presidentin kuin hallituksen osaltakin tyydyttää suurta osaa suomenkansalaisia.
Ei syytä 'hötkyilyyn' puoleen tai toiseen.
On hyvä että asioihin otetaan selvä kanta kuten presidentti Halonen Jyväskylässä teki.
Suomen NATO-kanta
9
289
Vastaukset
- jäin miettimään,
onko vaalien tuloksella vaikutusta Suomen ulkopolitiikkaan.
Bush on menneen talven lumia ja suurissa vaikeuksissa. Sillä on varmasti merkitystä myös NATO:on välillisesti Irakin tilanteen kautta.
Blair väistyy pääministerin paikalta ja Irakin politiikka on vastatuulessa kaikissa osallistujamaissa.- KeijoKeskustelija-1
Kun Bushin päivät alkavat vähenemään, niin Nato myönteisyys kasvaa.
Keulakuvan kaatumista odotellessa. - ainakin perusteita
KeijoKeskustelija-1 kirjoitti:
Kun Bushin päivät alkavat vähenemään, niin Nato myönteisyys kasvaa.
Keulakuvan kaatumista odotellessa.siihen suuntaan voisi olla.
Ulkopolitiikassa vaan pitää varoa sellaisia toimenpiteitä, jotka tuovat epävakautta tärkeisiin suhteisiin. ainakin perusteita kirjoitti:
siihen suuntaan voisi olla.
Ulkopolitiikassa vaan pitää varoa sellaisia toimenpiteitä, jotka tuovat epävakautta tärkeisiin suhteisiin.Sen jälkeen muutkin IVY-maat alkoivat irtautumisen Moskovan määräysvallasta.
Tässä "Keijo K:n kanssa samaa mieltä 'Bushin USA' etäännytti maailmaa poliittisesta oikeudenmukaisuudesta.
Eurooppalaiset tukipylväät, Saksa ja Ranska valitsivat HETI puolensa mm.Irak-operaatioon.- irtautuneet Moskovasta,
capt.cöpenick kirjoitti:
Sen jälkeen muutkin IVY-maat alkoivat irtautumisen Moskovan määräysvallasta.
Tässä "Keijo K:n kanssa samaa mieltä 'Bushin USA' etäännytti maailmaa poliittisesta oikeudenmukaisuudesta.
Eurooppalaiset tukipylväät, Saksa ja Ranska valitsivat HETI puolensa mm.Irak-operaatioon.mutta ovatko ne "oikeasti" NATO-maita?
Niillä ei ole NATO-aseistusta, eikä -armeijaa.
Ei edes samanlaista ilmavalvontaa kuten NATO-mailla.
Epäilen, puolustetaanko niitä tarpeen tullen.
Totta tosin on, että jäsenyys on ennenkaikkea kannanotto ja pelote. irtautuneet Moskovasta, kirjoitti:
mutta ovatko ne "oikeasti" NATO-maita?
Niillä ei ole NATO-aseistusta, eikä -armeijaa.
Ei edes samanlaista ilmavalvontaa kuten NATO-mailla.
Epäilen, puolustetaanko niitä tarpeen tullen.
Totta tosin on, että jäsenyys on ennenkaikkea kannanotto ja pelote.Olkoonkin, että "jäsenyys on ennenkaikkea kannanotto ja pelote".
Ydin EU:n kylkiäisenä Baltian mailla on tarvittaessa kättä pitempää apua.
Esim. Kiina sai ja saa määrätä ent. Burmassa mielensä mukaan.
Samoin Venäjä Tsetsenian suhteen. Eli. Puolensa on valittava silloin kun on
ns. historiallinen tilaisuus.
Suomi alkoi irtautumaan Kremlin määräysvallasta Koiviston kaudella.
Hätäkös meillä - löyhässä hirressä!
- J_Julistaja
Vaikka seta-muumio olisi mitä mieltä, niin hänhän ei Nato-jäsenyyttä päätä. Onneksi, sillä mummelin ajantaju on pysyvästi jämähtänyt 70-luvulle.
julistajamainen psykoottinen asenne Suomeen ja suomalaisiin kuuluisi 'suljetulle osastolle'!!
- äänestys tulee!
Kuinka itä-H:gin slummissa menee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2762093Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131828Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1211396- 1361289
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1371210- 83827
- 174806
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä177774Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala430709- 52592