Golfkaveri

Rita 46 hki

Onko Helsingin seudulla naisia kiinnostuneita aloittaa golfrinki. Aloitin viime kesänä golfaamisen ja olisi kiva saada muita aloittelijoita mukaan pelamaan. Kirjoittele, jos olet kiinnostunut.

7

3788

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juha 48 hki

      Kivahan tutussa porukassa on toki pelata. Yhtään huono vaihtoehto ei ole myöskään lähteä yksin pelaamaan. Aina samaan ryhmään tulee kuitenkin pari muuta. Porukalla pelaamisessa on paljon iloa, pallot löytyvät nopeammin ja tutustuu uusiin ihmisiin.

      Siis, jos Sinulla ei ole vakikaveria, niin ilmoittaudu ihmeessä yksin kierrokselle. Ikäähän ne eivät tosin kysele, mutta korkean tasoituksen omaava nainen on varmasti miehillekin mukava pelikaveri.

      • oikeassa. Jos ei "omasta takaa" ole pelikavereita, niin yksin vaan kentälle. Äkkiä on Sinulla pelikavereita vaikka kuinka! Golfarit ovat pääsääntöisesti tosi mukavaa porukkaa.


      • on paljon
        ThreeMice kirjoitti:

        oikeassa. Jos ei "omasta takaa" ole pelikavereita, niin yksin vaan kentälle. Äkkiä on Sinulla pelikavereita vaikka kuinka! Golfarit ovat pääsääntöisesti tosi mukavaa porukkaa.

        hauskempaa silloin kun perustekniikka on jo hanskassa. Toisen vasta-alkajan vakioseurassa ei varmaan kehity yhtä hyvin kuin silloin kun pelaa itseään parempien kanssa.
        Isolla hcp:lla pääsee automaattisesti hyvien pelaajien seuraan, koska caddie master yrittää säätää lähtöjen pelaajien hcp-summan mahdollisimman alas.


      • Rita 46 hki
        on paljon kirjoitti:

        hauskempaa silloin kun perustekniikka on jo hanskassa. Toisen vasta-alkajan vakioseurassa ei varmaan kehity yhtä hyvin kuin silloin kun pelaa itseään parempien kanssa.
        Isolla hcp:lla pääsee automaattisesti hyvien pelaajien seuraan, koska caddie master yrittää säätää lähtöjen pelaajien hcp-summan mahdollisimman alas.

        Noinhan se menee. Koko viime kesä pelattiin kollegan kanssa, joka katosi nyt Kanadaan ja kaikenlaisissa seurueissa sitä pelattiin. Kyllä se jotenkin on antoisampaa jutella kierroksen aikana "oman pelikaverin" kanssa kuin esim. riitelevän avioparin kanssa :)..meitä golfareita on monenlaisia.


    • Juha 48 Hki

      Sitten vielä yksi yksin lähtemisen etu: Lähtöajan saannin helppous!

      Kun soittaa kentälle ja kysy, että onko lähtöaikoja suunnilleen klo 17:00, niin caddiemaster kysyy että "monta teitä on"?. Siihen kun vastaa että yksi, ja seuraavaan kysymykseen tasoituksen, niin johan löytyikin jo sopiva rako.

      Sitten määritellään vähän mikä on hyvä golfkaveri.
      Minun paras golfkaveri tietää aina tarkalleen, että missä on kaikkien pallot. Hän tietää myös edellä- ja takanakulkevien ryhmien pallojen paikat. En narraa. Hyvä golfkaveri kannustaa ja kehuu, mutta vain hyvää lyöntiä. Hyvä golfkaveri ei höpöttele liikoja, aikanaan muuta kuin golfia.

      Huono golfkaveri on negatiivinen. Hän suhtautuu 80 % omista lyönneistään hyvin kriittisesti ja jupisee koko ajan. Ja sitten tosiaan se pahin skenaario, riitelevä aviopari. Kerran sattui sellainen äijä kaveriksi, joka löi jatkuvasti avauksen edelläkulkevan ryhmän jalkoihin. Tuli paha riita 14. väylällä.

      Mutta, suurin osa on kivoja. Oppii uusia asioita. Sääntöjä. Taktiikoita. Voi jopa löytää ihan kaverin muuhunkin elämään.

      • dynamic2

        tuli vähän milenkiintonen tilanne kun olin hill sidessä varannut lähtöajan XXX, ja huomasin olevani yksikseni lähtemässä kierrokselle (kolmen varauksen). kävin tiedustelemassa aisaa ja sanottiin että olivat perunneet lähdön (kasi muuta siis), näytti että seuraavaan ryhmään olisi vapaata, johon sitten päätin tulla mukaan (johon siis mahtuiasi kolmanneksi), ja siinä sitten mentiinkin, mutta kun vain rupesi tuntumaan siltä että kaverit olivat siirtäneet lähtöaikaa 10 min eteenpäin että eivät saisi ylimääräisiä mukaan !? Kyllä vie pohjan tämmöiseltä yksin pelaajalta välillä !!!!


      • 50+
        dynamic2 kirjoitti:

        tuli vähän milenkiintonen tilanne kun olin hill sidessä varannut lähtöajan XXX, ja huomasin olevani yksikseni lähtemässä kierrokselle (kolmen varauksen). kävin tiedustelemassa aisaa ja sanottiin että olivat perunneet lähdön (kasi muuta siis), näytti että seuraavaan ryhmään olisi vapaata, johon sitten päätin tulla mukaan (johon siis mahtuiasi kolmanneksi), ja siinä sitten mentiinkin, mutta kun vain rupesi tuntumaan siltä että kaverit olivat siirtäneet lähtöaikaa 10 min eteenpäin että eivät saisi ylimääräisiä mukaan !? Kyllä vie pohjan tämmöiseltä yksin pelaajalta välillä !!!!

        Ei se aina niin helppoa ole lähteä vieraaseen porukkaan pelaamaan. Sanotaan, että golffarit ovat sosiaalista porukkaa, mutta aika usein olen huomannut kun tällään itseni kolmanneksi tai neljänneksi pelaajaksi, tahtoo olla niin että nämä 3-4 muuta keskustelevat lähinnä keskenään (jos siis ovat tuttuja toisilleen). Voi tietysti olla ikäkysymyskin herraseurassa pelatessa, jos olisin parikymmentä vuotta nuorempi niin varmasti tulisi kohteliasta kanssakäymistä enemmän. Mielestäni klubeilla toimii melkoinen kuppikuntien joukko, joihin on hirveän vaikea päästä sisään. No, kiitokseksi sanottakoon että golffaava porukka pinnistelee kiitettävästi ollakseen näennäisen kohtelias ja seurallinen pelitapahtuman ajan, suurelta osin tietysti teeskentelyä, mutta parempi sekin kuin tyypillinen murjotus kaupan kassajonossa.
        Elättelen taas toiveita että tämän kesän aikana osuu kohdalle muutama leppoisa ja huumorintajuinen tyyppi, sukupuoleen katsomatta, joiden kanssa voisi perustaa sen oman "meidän jengin".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      83
      3921
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3297
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      124
      2597
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      207
      1888
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1764
    6. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      94
      1610
    7. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      76
      1590
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1509
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1281
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1152
    Aihe