Mitäs tuo topicin teksi tarkoittaa suomeksi? Hänen puolustuksensa nousi/hypähti? Hmm..?
his defending popped?
6
302
Vastaukset
Siinä on peräkkäin englannin sanoja, jotka eivät muodosta mielekästä lausetta, paitsi ehkä jossain erikoisessa murteessa tms.
Luultavasti olet kuullut jotain väärin. Tähän viittaa sekin, ettet kerro mitään asiayhteydestä etkä tekstiyhteydestä.- arvata.
"To pop" tarkoittaa myös esimerkiksi särkymistä eli joku huomasi yhtäkkiä olevansa aseeton. Kuten edellinen vastaaja sanoikin, kannattaa antaa isompi pätkä tekstiä tai edes jonkinlainen asiayhteys, jos tarkkaa vastausta mielii.
- Pope Poppius
Kirjoittaja lienee vain hakenut mielestään ilmeikästä kielikuvaa. Kuvittelisin tuolla tarkoitettavan yksinkertaisesti sitä, että jonkun puolustusreaktio on ollut äkkinäinen.
Kuinka tuo sitten sanottaisiin suomeksi? Siihen tarvittaisiin minua mehevämpi proosanvääntäjä.
pop up = pulpahtaa tms.
Voiko finnien puristelu olla koskaan 'pop'? Vastausta voi hakea vaikkapa täältä:
http://www.acne.org/pop.html- Popeye the Sailor
”Pop” voi tarkoittaa ruokamaailmassakin myös muuta kuin popcornien poksuttelua. Maan kamaralla on maita, joissa kamarasta (ei maan vaan sian) tehdään populaarinaksuja ”poppaamalla”, mitä se sitten lieneekin (minulta pomppaa ohi).
”Popped pork rinds, sometimes called bacon skins or ``skeens,'' have been popular as a between-meal snack in the [American] South for many years. They appear to have originated as an improvement on cracklings, or the crisp and somewhat expanded meaty tissue that is found in the kettle after lard has been rendered from pork fat. ``Cracklins'' have been used as a snack by farm people for hundreds of years, and also are used as adjuncts to give variety to corn bread and some other foods.”
http://www.plexoft.com/SBF/C12.html
- VIISSAAAUUSS!
kyseessä "his defending poppet"?
"Hänen puolustava nukke" tai jotain tollasta.- viisas2
""Hänen puolustava nukke" tai jotain tollasta."
Väärin. Lause pitäisi kirjoittaa seuraavasti: ""Hänen puolustava nukkensa" tai jotain tuollaista."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla7012773Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,311376Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131324Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2511259- 1131245
- 1051085
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?112973Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k105959Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50779- 64761