Raatteen tien paholaiset, paras

sotakirja!

Niilo Lauttamuksen aivan erinomainen sotakirja, parempaa ei Suomesta löydy. Suosittelen lämpimästi jokaiselle, erityisesti talvisodasta kiinnostuneelle. Tässä tiivistelmä mistä kirja kertoo:

Kirjassaan Lauttamus heittää sinut niiden miesten mukaan, jotka olivat ensimmäisenä ottamassa vastaan vihollisen rajanylitystä talvisodassa Raatteessa. Joudut koville. Mutta rajavääpeli Antti Kola on rautainen joukkueenjohtaja joka kyllä pitää huolen miehistään. Hän on erävaistoinen korven kasvatti, joka nopeasti osoittautuu synnynnäiseksi taistelijaksi ja johtajaksi. Kovaa miestä näissä töissä kysytäänkin. Vihollisdivisioona vyöryy kohti, sunnatonta ylivoimaa vastaan on iskettävä käyttäen hyväksi yllätystä ja silmitöntä rohkeutta. Se tietää myös omia menetyksiä. Joka mies on Antti Kolalle kuin veli, ja mitä johtaja voi tehdä kun joukkueen traaginen kohtalonhetki lähestyy...

Lauttamus tiivistää talvisodan kiirastuliviikot Antti Kolan herkeämättömäksi kujanjuoksuksi, panee miehen ahjoon näyttääkseen lukijalle mitä suomalainen sotilas kestää, ja avaa lopuksi rajaseutujen pojan salaisuuden koko syvyydessään.

Erityisesti suosittelen sivareille, vihreille, sosialisteille ja muille kommunisteille tätä loistavaa kirjaa. Sen lukemalla voi suomut silmiltä lähteä, huomaa että maanpuolustushenki ja armeija on hyvä asia!

8

1331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Jos kaikki maailman ihmiset ois sivareit ni ei ois sotii! ;)

      • "mut jos kaikki maailman ihmiset ois sivareitani ei ois sotii"


        Tuo oli niin osuvasti kirjoitettu viesti, että
        toivoisin itse keksineeni sen :)



        "Kovimmat maanpuolustus intoilijat etsiytyvät sodan syttyessä selustaan"


        MarttyyriMallari-TTt


      • näin on
        MarttyyriMallari-TTt kirjoitti:

        "mut jos kaikki maailman ihmiset ois sivareitani ei ois sotii"


        Tuo oli niin osuvasti kirjoitettu viesti, että
        toivoisin itse keksineeni sen :)



        "Kovimmat maanpuolustus intoilijat etsiytyvät sodan syttyessä selustaan"


        MarttyyriMallari-TTt

        mielestä se oli paljon paremmin keksitty, kun yksikään sinun keksimä juttu ;)


      • Vaka Vanha

        Ei se ihan noin mene ...
        Sotiminen on lajille tyypillistä käyttäytymistä, joka ei ole esim. länsimaisen kulttuurin keksintö.

        Ihminen on myös aina tiedostanut tämän pimeän puolensa ja historian aikana on ollut paljonkin enempi tai vähempi pasifistisia aatteita, ei sekään ole nykyajan keksintöjä.

        Saamelaiset on hyvä esimerkki kansasta, joka ei ole koskaan historiansa aikana noussut aseelliseen vastarintaan missään maassa, ainakaan tälläisesta kansannoususta ei ole tietoa.

        Hopi-intiaanit on samanlainen ryhmä, se ei taistellut muita kansoja vastaan, on paljon muitakin heimoja ja kansoja jotka ovat kulkeneet samaa tietä ...

        Näille kansoille on tyypillistä, että ne on pieniä, muiden hallinnassa, sekä yleensä sulautuvat muihin kansoihin ennenpitkää.

        Tutkijat ovat sitä mieltä, että ihminen perusti yhteiskuntia ja kaupunkeja nimenomaan turvallisuutensa takia, eli sotiminen oli yhteiskunnan syntymisen edellytys.


    • Kerron sen

      Älkööt kukaan lukeko viestiäni jos tahtoo ko. kirjan lukea. Hyvä kirja joten ei kannata jatkaa pidemmälle.

      Vääpeli Kola on homoseksuaali (miehimys) joka on rakastunut joukkueessaan olevaan nuoreen ja kauniiseen poikaan. Myös nuorukainen tuntee samoin. Hän tosin on hämmentynyt mutta kokenut Kola karkoittaa epäilykset. Jokainen tajuaa että suhde on tuomittu tuhoon noina ahdasmielisinä aikoina. Loistava kuvaus kielletystä rakkaudesta kuolemanvaaran ja jatkuvan paljastumisen ristitulessa. Mutta rakkaus elää sodan kauhujen keskelläkin, se on kirjan tärkein sanoma!

      • Kiinnostavaa

        En ole lukenut kirjaa, mutta ehkä joskus tulevaisuudessa. Raatteen tien olen nähnyt ja suosittelen sitä matkakohteeksi.

        Ei kirjan arvoa vähennä vähääkään Kolan homoseksuaalisuus. Mainitaanko siitä kirjassa? Vai onko tämä salaisuuden kertojan oma keksintö? Usein oletettua homoseksuaalisuutta halutaan käyttää jonkinlaisena lyömäaseena teoksen tai tekijän leimaamiseksi.


      • viisasta

        porukkaa.Ei kannata yrittää diskriminoida.


      • Pera

        Ei se mikään homo ole vaan hänellä on venäläinen isä, hänet siitettiin vuoden 1918 sekasortoisina aikoina! Tämä tieto kalvaa häntä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5081
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1731
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1616
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1497
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1433
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1137
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      299
      957
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      192
      932
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      800
    Aihe