caravantalvi

testit???

tervehys minua ihmetyttää suuresti kun caravanlehdessä aina testataan asuntoautoja ja aina niitä kehutaan että pakkasella pärjää hyvin tai lämpö pysyi miellyttävänä.
itsellä on alkovimallin asuntoauto jossa on myös kiinteä vuode takana, jos haluat että takana on hyvä lämpö nukkumista ajatellen niin alkovissa on liian kylmä.
auton etuosa on kylmempi kun takaosa, ihmettelen että miksi ei lämmitintä ( truma 6002 ) ole voitu asentaa keskelle autoa jolloin se puhaltaisi lämmön tasaisemmin autoon.
paljon herättää keskustelua onko kumpi parempi neste vai ilma lämmitys ?? sen sanon että neste lämmitys olisi tasasempi.

8

1177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • putkisto...

      vie lämpöä alkoviin? Sinällään truma on hyvä, mutta putkiston sijoittelu ei aina ole ihanteellinen.
      Ongelmia on myös primuksessa ja aldessa, kilpailun puuttuessa laitteiden kehitys ja toiminta varmuus kärsii.

    • Tervehdys vaan ittelleskin. Minulla on kokemusta kahdesta alkoviautosta, molemmat Truman C6000 sarjan lämppäreillä. Eka oli Italialainen ja nykyinen on Saksasta. Italiaano oli talvihommissa huononpi mutta muuten mukavampi. Muutamia asioita kannattaa harkita joilla voi saada parannusta aikaan.

      Miten lämmönjakoputket on asennettu. Tuleeko etupäähän riittävästi lämpöä. Jos ei niin hanki välipuhallin johonkin etupäähän tai alkoviin menevään putkeen, itselläni ekassa autossa se auttoi. Välipuhallin on todella tehokas jos sen paikan harkitsee hyvin, sillä saa lämmönjakoa korjattua jos mikään muu ei auta.

      Miten olet eristänyt ohjaamon, onko siinä riittävän hyvä eristys? Jos taas autossasi on puolidinette saattaa ohjaamon eristys asuintilasta olla hankalaa, tällöin tulee koko nokka peittää ulkopuolisella vällyllä. Ei siitä vällystä haittaa ole vaikka ohjaamon saisikin suljettua. Ikkunat ulkoa peittävä suoja on joka tapauksessa välttämätön.

      Tutki missä on termostaatti, koko lämmityshän tähtää vain termostaatin anturin pitämiseen tietyn lämpöisenä.

      Jos takapää on kovin lämmin ja etupää kylmä niin säädä venttiilejä siten, että kuristat takapään lämmitystä ja avaat kaikki edestä.

      Voit myös käyttää pientä sähkölämppäriä etupäässä, itselläni on 600W öljytäytteinen kovia pakkasia varten. Sen voi laittaa ohjaamoon jolloin sieltä ei vedä niin helposti, se tietysti toimii vain kun ollaan johdon päässä.

      Omassa käytössäni ilmalämmitys on osoittautunut helpoksi ja tehokkaaksi. Pahimmat pakkaset joissa olen autossa asunut ovat olleet luokkaa -27C.

      Kattoluukkuihin kannattaa myös kiinnittää huomiota. Jos autosi ilmanvaihto on mitoitettu esim. kuudelle niin ilmanvaihtoa voi hieman kuristaa jos on matkalla kahdestaan. Näin ainakin itse teen. Lisäksi olen muovannut 15 mm eristyslevystä sisäkannet kattoluukkuihin. Asennan ne suoraan luukun alle siten, että kohtuullinen ilmanvaihto on taattu mutta luukut ovat paremmin eristetyt.

      Voitaneen sanoa, että uudet autot, sanovat myyjät mitä tahansa, ovat raakileita. Niitä pitää hieman parannella niin hyvä tulee. Tosin kaikista autoista ei todella hyvää talviautoa saa vaan ne ovat nk. kolmen vuodenajan autoja.

      Testeihin ja myyjien puheisiin pitää aina suhtautua varauksella, ajanmittaan senkin oppii. Jotta näkisi mitä on tetävissä pitäisi tutustua autoosi mutta ehkä sentään jotain kohennusta saat näin yleisluontoisistakin huomioista.

      • Eipo

        Kyllä vastaavia kokemuksia olen tielleni saanut. Talvella kylmä karkaa autoomme ohjaamosta ei niinkään asunto-osan rakenteista. Tähän olen hakenut ratkaisua lisäämällä perinteiseen ikkuna peitteeseen helmaa auton alasasti, jolloin peite sulkee vielä auton syyläri aukot ja ovi saumat ja lokasuojat ulkoiseltaviimalta. Myös termopeite ohjaamon ja asunto-osan välissä on ehdoton hankinta.

        Varsinaisesti alkovissa en ole huomannut suurtakaan lämpöeroa. Molemmissä päissä ongelmana on ollut sama heikkous eli ilman heikko jakautuminen ja tähän ratkaisuana on tietenkin se, että nukkuu niin että lämmin ilma tulee aina jalkopäähän ja pitää tietysti verhot kiinni(Lämmitin 6000C). Huom, meillä menee suora haaroittamaton putki alkoviin.

        Asunto osan keskellä olevalle pöytäryhmä sängylle en kuitenkaan nukuttaisi ketään talviolloissa, koska se on metrin alempana, kuin esim takapedit.

        Mitä lämmitys muotoon tulee niin itse katsoisin, että melkein aina asuntoautoissa tulisi olla ilmalämmitys, koska 12V kiertovesipumppu ei välttämättä riitä kierrättämään vettä jos pysäköitävä alue ei ole riittävän suorassa..(näin monesti talvella monellakin p-alueella vasinkin pitkällä akselin välillä.). Toisaalta jatkua veden kierrätys syö akkuja ja heikko kierto kuluttaa jokseenkin enemmän kaasua. Poikkeus on kova pakkanen yli -15 C, jolloin truma joutuu olemaan jatkuasti suurella teholla. Tietysti jos verkkosähköä on saatavilla niin siten hän, ei ole ongelmaa lisää lämmittimiä ohjaamoon ja kytkee lattia lämmityksen päälle.


    • mb-fani

      meillä on 6.55 pitkä auto tuplapohjalla lämmitin on keskellä autoa ja länpösuuttimia on9kpl joista 2 ohjaamoon, ulkopuolinen peite joka eristää myöskin ovet hyvin tarkenee eikä tartte huopikkaita.

    • Solifer man

      Soliferilla tarkenee, muut on paska vaunuja ja autoja. Usko pois- luota laatuun. Solifer on tehty Suomen talvea ajatellen!!!

      • Veikkaan, että ainakin Solifer autot tehdään jossain muualla ja samoilla suunnitelmilla kuin muutkin matkailuautot. Ennen saattoi tietysti olla paremmin kuten kaikki muukin.

        Kyllä Solifermieskin vielä joutuu pettymään kun vaihdon aika tulee, ellei siihen mennessä saada asioihin parannusta. Kyllä autot, vaunuista en niin tiedä, on suunniteltu etelän talviin mutta pienellä parannuksella niillä pärjää myös täällä.


      • vilu kappasi
        karva.naamari kirjoitti:

        Veikkaan, että ainakin Solifer autot tehdään jossain muualla ja samoilla suunnitelmilla kuin muutkin matkailuautot. Ennen saattoi tietysti olla paremmin kuten kaikki muukin.

        Kyllä Solifermieskin vielä joutuu pettymään kun vaihdon aika tulee, ellei siihen mennessä saada asioihin parannusta. Kyllä autot, vaunuista en niin tiedä, on suunniteltu etelän talviin mutta pienellä parannuksella niillä pärjää myös täällä.

        soliferin asuntoautossa. Lämpöä ei ollut muualla kuin siinä kaapissa missä se trumatic hiustenkuivuri oli.


      • kokenut

        Soliferin vaunut ovat paloturvallisia, aivan uusia lukuun ottamatta. Ei vesimärkä voi syttyä palamaan, vaikka yrittäisikin sytyttää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe