Halonen ja Niinistö ihailluimmat

suomalaiset

101

5861

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sarkasmin ja ironian ystävä

      olipa hauska viesti!
      sarkasmia ja ironiaa aina tarvitaan!

      ps.
      milloinkas ne stasi-listan nimet julkaistaan?

      • Halosen stasi.yhteydet julki

        joitain sitten suojellaan tässä maassa


      • ei ole Suomessa
        Halosen stasi.yhteydet julki kirjoitti:

        joitain sitten suojellaan tässä maassa

        kuin muutama. Yhtä monta kuin pässejä enää niityillä liekassa.


      • Jukka

        Ihmisillä on todella hyvin erilainen käsitys siitä kuka on pätevä.

        Itse en arvosta Tarja Halosta ollenkaan. Minusta hän on sössinyt Suomen turvallisuuspoltiikan (vrt. Tarkan kommentti) ja hän ajaa täysin sinisilmäistä maahanmuuttopolitikka jossa maahan otetaan kaikki onnettomimmat ja Suomen kanssalta ongelmallisimmat ihmiset.

        Mutta kuten sanottua - joku muu ajattelee eri tavalla. En tiedä haluanko edes tietää miksi. Pelkään että selitys on niin kaamea.


    • 14+45-59

      sale on ollut Viimeiset 7 vuotta munkin suosikki

      • laitanpa

        sale on ollut Viimeiset 7 vuotta nunnan suosikki.;=))
        Eikö olekin ihmeellistä tämä äidinkielemme?


    • sarkasmia...

      Halonen ja Niinistö OVAT hoitaneet tehtävänsä ja julkisuuskuvansa
      hyvin.
      Tarpeetonta paskan jauhantaa jostain iänikuisista stasilistoista.
      Vittumaisille hahattajille löyty vittuilun kohde jostain aina.
      Karavaani kulkee ja koirat haukkuu.

      • ..............

        on toki hoidettu hyvin, niinkin hyvin että kansalaiset todellakin uskovat hänen hoitaneen tehtävänsä hyvin. Näinhän ei ole. Halonen ei ole tehnyt MITÄÄN mistä ansaitsisi kiitosta.


      • en ihaile

        Halosta:Ihan tavallinen akka ja kaunainen niitä
        kohtaan jotka häen tiellään jotenkin ovat olleet .Ja sekaantuu asioihin joista hän ei todella ymmärrä yhtään mitään.Niinkuin esimerkiksi maamiinat.


      • mitään,
        .............. kirjoitti:

        on toki hoidettu hyvin, niinkin hyvin että kansalaiset todellakin uskovat hänen hoitaneen tehtävänsä hyvin. Näinhän ei ole. Halonen ei ole tehnyt MITÄÄN mistä ansaitsisi kiitosta.

        mistä ansaitsisi moitettakaan.
        Pitää aika matalaa profiilia, joka on ihan hyvä valinta.


      • ulkomaanmatkoja
        .............. kirjoitti:

        on toki hoidettu hyvin, niinkin hyvin että kansalaiset todellakin uskovat hänen hoitaneen tehtävänsä hyvin. Näinhän ei ole. Halonen ei ole tehnyt MITÄÄN mistä ansaitsisi kiitosta.

        tekee.Mitä hyvää semmoisessa kansan verovarojen tuhlauksessa voi joku nähä.


      • tälläkin palstalla
        .............. kirjoitti:

        on toki hoidettu hyvin, niinkin hyvin että kansalaiset todellakin uskovat hänen hoitaneen tehtävänsä hyvin. Näinhän ei ole. Halonen ei ole tehnyt MITÄÄN mistä ansaitsisi kiitosta.

        PRESIDENTTIEHDOKKAAT, OSA III: Tarja Halonen – valtakunnan simputtaja

        Työryhmä: Ari Korvola, Ari Lahdenmäki, Martti Lyyra, Juha Ristamäki, Boris Salomon, Jouni Tervo, Kai Heinonen (piirrokset)

        Ylen vaalitentti 7.12.2005: Teitä on väitetty muun muassa kiukkuiseksi. Sanokaa nyt, onko se totta?
        Halonen: ”Ei se ollut kiukkuinen, se oli sietämätön, muistaakseni…

        Imagonrakentajat ja mielikuvakonsultit ovat kuusi vuotta luoneet Tarja Kaarina Halosesta rauhallisen, hyvähermoisen maan äidin – siis muumimamman kuvaa. Leppoisa, ymmärtäväinen koko kansan Tarja eikä mikään telaketjufeministi-setalainen. ”Mikään luonnehdinta ei voi olla kauempana Halosesta kuin muumimamma.” - UM:n virkamies

        Tarja Halonen –Valtakunnan simputtaja

        Ulkopolitiikassa kokemattomanTarja Halosen putkahtaminen Lipposen ensimmäisen hallituksen ulkoministeriksi 1995 oli poliittinen pommi. Ulkoministeriössä se oli henkinen katastrofi. Kallion kasvatti otti käyttöön kallion katukielen ja johtamisopin – management by perkele: ”Kun Halonen omasta syystään myöhästyi autosaattueesta, hän jätkämäisen alatyylisesti haukkui paikalla olleet virkamiehet.” – UM:n virkailija

        Halonen huusi, haukkui, nöyryytti, aliarvioi ja pilkkasi ammattilaisia tavalla, jota ei ennen tai jälkeen Halosen kauden ollut nähty. ”Halonen uhkasi pienen virheen puheeseensa kirjoittaneelle virkamiehelle, että tämän ura on ohi.” – Entinen diplomaatti

        Kun pinna paloi, se ei katsonut aikaa, paikkaa eikä henkilöä. Korkeintaan sitä, oliko tv-kamera paikalla.
        ”Ympärillä olevat pelkäsivät ja olivat varpaillaan. Jos on huono päivä – kaikki tulee ulos. Hyviä päiviä taas ei ole.” - UM:n virkailija

        Halonen on nöyryyttänyt alaisiaan julkisesti - oli paikalla sitten suomalaisia tai ulkomaalaisia.
        Arja Alho, A-studio 9.2. 2000: ”Hän on aika voimakastahtoinen. Hänen kanssaan tulee loistavasti toimeen jos on samaa mieltä.” ”Hän on kärsimätön ja hävytön ihminen, jonka käytös työelämässä on poikkeuksellinen. Itsehillintä on luvattoman kehno, hän raivostuu pikkuasioista kuin lapsi.” - UM:n virkamies

        Työväenluokkaisuuttaan ja vaatimattomia lähtöolojaan korostanut Halonen valitsi ylimielisen ja kaikkitietävän käskyttäjän ja komentooran roolin. Vaikka simputus on sotaväessä kielletty, Halosta kielto ei koskenut. Kun julkisuudessa kerrottiin, että Halonen kiroilee, hän kutsutti ministeriön virkamiehen luokseen ja huusi: ”Kuka perkele täällä väittää, että minä kiroilen?”

        Joskus räjähtää vaikka kesken valtiovierailun. Presidentinvaalien jälkeen kiireesti naitu aviomies Pentti Arajärvi sai kuulla kunniansa varsovalaisella torilla. Julkisuudessa juttu pistettiin leikiksi – vaimohan näyttää kaapin paikkaa kaikissa perheissä.

        Halosen käytöstavat poikkesivat ja poikkeavat edelleen totutusta. Hänen älyään ei kukaan kiistä, mutta se näyttäytyy usein ilkeytenä. Hän ei kättele, hän nousee ja poistuu mitään sanomatta vaikka kesken virkamiehen selonteon, haukkuu syyttömän, eikä pyytele anteeksi. Hän ei odota – häntä odotetaan. ”Intian suurlähettiläs sai odotella jäähyväiskäynnillään halosta 45 minuuttia, kun tämä istui kampaajalla” - UM:n virkailija

        Vastoin demokraattista duunari-imagoaan Halonen onkin tarkka muodollisuuksista ja omasta asemastaan. Hän haluaa määrätä ja olla keskipiste. ”Halonen pelkää, että hänen selkänsä takana häntä vastaan juonitaan. Eräiden eduskuntavaalien alla hän raivosi vaalitoimistolaisille, että he ovat tahallaan hävittäneet hänen vaaliesitteensä. Ei rauhoittunut, vaikka hänelle kerrottiin, että esitteet oli jaettu äänestäjille.” - Puoluetoveri

        Johtajan tärkeimpiä ominaisuuksia on hyvä paineensietokyky. Se on Halosen heikko kohta eikä se ole parantunut hänen tultuaan presidentiksi. Tilanne paineisessa huippukokouksessa: Halosella ei ollut heti tarvittaessa kynää kädessään. Ympärillä olijat todistivat taas kerran, kun Suomen presidentti huutaa kimeällä falsetilla sali raikuen: kynä, kynä, kynää… -
        Aivan totta – ei kiukkuinen vaan todellakin jopa sietämätön.

        Ylen vaalikeskustelu 7.12.2005: Halonen: ”Mutta mä käsittäisin niin, että kansa on sietänyt minua hyvin. Olen ollut 27 vuotta mukana…”

        Tarja Halonen yrittää olla kansanomainen, tavallinen Tarja bonuskortteineen ja lippalakkeineen. Vaan hetkinen: Mistäs kulmasta hän on kansaa oikeastaan aikuisikänsä katsellut? Paljolti mustan auton takapenkiltä, siten kuin eliitti rahvasta vilkaisee. Populisti-Halonen vastusti varallisuusveron poistoa jälkikäteen – elitisti-Tarja ei halunnut koskea Fortumin optioihin jälkikäteenkään.

        ”Presidenttiaikana kaikenlainen lavastaminen on korostunut. Halonen haluaa EU-huippukokouksissa lehdistötilaisuudet ahtaisiin huoneisiin, vaikka isot salit olisivat tarjolla. Se näyttää kuin kaikki tungeksisivat presidentin ympärillä.” - Diplomaatti
        Halosen mediakonsultit ja imagorakentajat kertovat voimakkaasta johtajapersoonasta, joka tekee mitä tahtoo. Näytöt kertovat kuitenkin aivan päinvastaista.

        Tämä päättäväiseksi hoettu johtaja oli oikeusministerinä palauttamassa konekaappareita Neuvostoliittoon kuten Kreml halusi. SAK:n edustajana hän oli mukana DDR:n tunnustamiskomiteassa. Ihmisoikeusaktivisti Halonen tukee vallanpitäjiä – viimeksi kolme vuotta sitten hän kehui Kiinan ihmisoikeuskehitystä – ja tarjosi näin Kiinan johdolle propaganda-aineksia kansainväliseen käyttöön.

        Presidenttikauden aikana Halosen johtajuus on osoittautunut kevyeksi aina kun napit ovat menneet vastakkain pääministerin kanssa. Halonen perääntyi maamiinakiistassa. Halonen ei vaadi enää YK:n lupaa suomalaisten lähettämiseksi taistelutehtäviin ties minne. Turvatakuukysymyksessä Halonen antoi myöten ja Irak-asiassa Lipponen jyräsi presidentin kannan.

        Halutessaan Halonen pärjää kansainvälisissä tilaisuuksissa, EU-puheenjohtajuuskausi onnistui hyvin, mutta mutta… ”On vaikea ymmärtää, miksi hän haluaa vielä toiselle kaudelle, kun hän vihaa presidentin viran hoitoon liittyviä muodollisuuksia.” - Halosen ex-alainen

        Suuren suomalaisen maailmanparannushankkeen, miljoonia euroja maksaneen Helsinki-prosessin piti olla matkalippu maailmankuuluisuuteen – lopulta se tussahti suutarina Halosen syliin – se ei taannut tietä korkeaan YK-virkaan, on siis pakko jatkaa siistissä sisätyössä.


      • matkasta,
        ulkomaanmatkoja kirjoitti:

        tekee.Mitä hyvää semmoisessa kansan verovarojen tuhlauksessa voi joku nähä.

        mutta sen verran muistelen, että hän hoiteli jotain työtehtäviäänkin
        sillä reissulla.
        Niin ja siis matka, ei matkoja.
        Uskon, että hänellä on ihan hyvät perusteet sille matkalle.
        Kai siitä olisi eduskunnassa parku noussut ellei olisi.
        Eikä Presidentin tarvitse charterlennolla lomalleen mennä.
        Charterlennot=taputusmatkat finskislangissa.
        Tarkoittaa sitä, kun pölkkypäät aplodeeraavat koneen laskeuduttua.


      • epäluotettava
        en ihaile kirjoitti:

        Halosta:Ihan tavallinen akka ja kaunainen niitä
        kohtaan jotka häen tiellään jotenkin ovat olleet .Ja sekaantuu asioihin joista hän ei todella ymmärrä yhtään mitään.Niinkuin esimerkiksi maamiinat.

        Halonen ei tiennyt mikä on alikersantti, miten tälläinen voi vastustaa Natoa sitten?


      • KORED
        epäluotettava kirjoitti:

        Halonen ei tiennyt mikä on alikersantti, miten tälläinen voi vastustaa Natoa sitten?

        Aravirran akka on on setan presidentti ei muuta.


      • rantakippari

        Väittää olevansa koko kansan presidentti. Punasten juhlaan meni mutta valkosten ei. Ei saa minun kunnioitustani. Halosella on ihmeen pitkä viha-muisti kun muistaa ja kantaa kaunaa asioista jotka tapahtuivat jo ennen hänen syntymäänsä. Eikö nämä asiat voisi jo unohtaa ja rakentaa yhdessä yhteiskuntaamme sillä siinä on varmasti ihan tarpeeksi tehtävää. Reissaisi myös vähemmän nytkin joku matka maksoi useita satoja tuhansia veronmaksajien piikkiin.


      • Miinankannattaja
        mitään, kirjoitti:

        mistä ansaitsisi moitettakaan.
        Pitää aika matalaa profiilia, joka on ihan hyvä valinta.

        Halonen päätti poistaa jalkaväkimiinat, mikä on äärimmäisen huono ratkaisu Suomen kannalta. Tässä kysymyksessä ei kukkahattuilu olisi kannattanut!

        Miinat ovat Suomelle puolustusase pitkälle Venäjän rajalle. Varastossa miinat eivät vahingoita ketään, ja Venäjän hyökkäyksen alettua miinoitteet merkittäisiin karttoihin. Jos Venäläiset hyökkäisivät Suomeen, he minun puolestani saisivatkin polkea kaikki miinat, mitä kohdalle sattuu. Sääliäkö heitä pitäisi, HYÖKKÄÄJIÄ?!?

        Miinojen tilalle on kaavailtu rypäleammuksia. No, nyt nekin ovat kovasti vastatuulessa, ja iso määrä maita päätti juuri luopua niistäkin. Suomi seurannee taas, Halosen johdolla, lampaana perässä, ja jättää puolustuksen retuperälle.

        Halonen ei mielestäni ole myöskään edustava, mutta ei siitä nyt enempää.


      • olen samaa mieltä
        Miinankannattaja kirjoitti:

        Halonen päätti poistaa jalkaväkimiinat, mikä on äärimmäisen huono ratkaisu Suomen kannalta. Tässä kysymyksessä ei kukkahattuilu olisi kannattanut!

        Miinat ovat Suomelle puolustusase pitkälle Venäjän rajalle. Varastossa miinat eivät vahingoita ketään, ja Venäjän hyökkäyksen alettua miinoitteet merkittäisiin karttoihin. Jos Venäläiset hyökkäisivät Suomeen, he minun puolestani saisivatkin polkea kaikki miinat, mitä kohdalle sattuu. Sääliäkö heitä pitäisi, HYÖKKÄÄJIÄ?!?

        Miinojen tilalle on kaavailtu rypäleammuksia. No, nyt nekin ovat kovasti vastatuulessa, ja iso määrä maita päätti juuri luopua niistäkin. Suomi seurannee taas, Halosen johdolla, lampaana perässä, ja jättää puolustuksen retuperälle.

        Halonen ei mielestäni ole myöskään edustava, mutta ei siitä nyt enempää.

        Kukkahattuilua se tosiaan oli Haloselta.Mikä piru
        sen akan laittaa sekaantumaan asioihin joista se ei mitään ymmärrä.Miinat ovat puolustajan ase,ei niitä hyökkääjä tarvi.Mutta silti venäläiset eivät ole allekirjoittaneet maamiinojakaan kieltävää sopimusta.Kukkahatun mielestä varmaan sotaa pitäis käydä vihollista vahingoittamatta.
        Vastuutonta oman ekonsa kiillottamista Haloselta.


      • ihailla kumpaakaan

        Halosen presidenttinä pitäisi puolustaa Suomen itsenäisyyttä ja kansanvaltaa. Nyt hän siunaa Suomen valumisen EU:n liitovaltioon. Meidän presidenttimme tukee laittomuutta ja toimii laittomasti.

        Niinistö eduskunnan puhemiehenä seuraa aitiopaikalta kuinka kansanedustajat antavat itselleen loparit = hyväksyvät EU:n perustuslain. Niinistökin hyväksyy laittomuuden.


    • Halonen kaiken kansan kommu...

      Toimittajat (itse taistolaisia) yrittävät nostaa Halosen mainetta. Ei mitään muuta.
      Mistähän johtuu, että mediassa on vain taistolaisia eli SDP ja kommarit on hyviä ja virheetömiä. Muut perseestä.

      • jyri.

        Näittää selvästi siltä, että halosesta on tulossa toinen nolla pressa kuten Koivistosta. Sitten kun virka ura loppu aletaan vasta ajatella?


      • stallarit

        ovat muinaisjäänteitä 70-luvulta.
        Siitä saakka olleet uhan alainen laji, joka on jo lähes poistunut
        keskuudestamme.
        Hyvä niin.
        Aika monet silmät avautuivat siinä vaiheessa, kun NL-utopia
        kaatui.
        Niistä, joiden silmät eivät avautuneet ei ole harmia kenellekään.
        Ehkä itselleen.
        SDP ja kommarit eivät ole kovin mediaseksikkäitä tätä nykyä, mutta
        annas olla kun joku heistä töpeksii, niin kyllä media riepottaa.


      • halonen on stallari.
        stallarit kirjoitti:

        ovat muinaisjäänteitä 70-luvulta.
        Siitä saakka olleet uhan alainen laji, joka on jo lähes poistunut
        keskuudestamme.
        Hyvä niin.
        Aika monet silmät avautuivat siinä vaiheessa, kun NL-utopia
        kaatui.
        Niistä, joiden silmät eivät avautuneet ei ole harmia kenellekään.
        Ehkä itselleen.
        SDP ja kommarit eivät ole kovin mediaseksikkäitä tätä nykyä, mutta
        annas olla kun joku heistä töpeksii, niin kyllä media riepottaa.

        Halonen on juuri se muinaisjäänne joka vaati Suomen liittämistä rauhan omaisesti CCCPn ja SDPn edustajat haluavat salata Stasi-listat.


      • donkki

        Onko suomessa todellakin viellä näin tyhmiä ihmisiä, jotka räkyttävät tuota samaa virttä.
        Kun ihminen on älyllisesti erittäin rajoittunut se hokee tota taistolaisuus ja kommunismi. Tämän viestin kirjoittaja ei edes tyhmyydessään tajua mitä on kommunismi, sosialismi, kapitalismin saatika demokratia. Olen huolessani suomalaisten sivistys tasosta.


      • ÖHÖ ÖHÖ
        donkki kirjoitti:

        Onko suomessa todellakin viellä näin tyhmiä ihmisiä, jotka räkyttävät tuota samaa virttä.
        Kun ihminen on älyllisesti erittäin rajoittunut se hokee tota taistolaisuus ja kommunismi. Tämän viestin kirjoittaja ei edes tyhmyydessään tajua mitä on kommunismi, sosialismi, kapitalismin saatika demokratia. Olen huolessani suomalaisten sivistys tasosta.

        Sivistyneistö puhuu. Muut hiljaa!!


      • donkki
        ÖHÖ ÖHÖ kirjoitti:

        Sivistyneistö puhuu. Muut hiljaa!!

        Ohi meni kalikka. Silloin kun taistolaisuus ja rauhanliikkeet olivat pop, olin mukana lähinnä
        oikeistolaisessa opiskelijaliikkeessä. Tunsin
        taistolaisia, lähinnä kimmoja ja voi sanoa että
        vapaan rakkauden aikaa oli tosi hienoa. Silloiset taistolaiset ovat suurin osa nykyisin
        talouselämän huipulla. Taistolaisuus oli muoti-ilmiö. Suurin osa taistolaisista,käytyään ensimmäistä kertaa silloisessa Leningradissa
        alkoivat ajatella. Ajattelun seurauksena koko
        taistolainen liike näivettyi.


    • roggo

      Halonen, joka on riisuttu vallasata ja Niinistö, joka ajattelee aina ekaksi omaa pyllyään, sukulaisiaan ja omaa etuaan. Nämä vielä ihailluimmat. Paskan marjat.

    • asdasdasdasd

      Minä en ainakaan ihaile Halosta, saisi mennä muualle johtamasta Suomea. Vaikka olen itse nainen niin olen sitä mieltä, että mies presidentiksi, enkä myös ole mkn vanhus vaikka niin ajattelenkin. Olen nimittäin 17 vuotta vanha.

      Niinistö nyt on ehkä vähän parempi, ku Halonen, mut paras on Vanhanen. Ihalinen siis Vanhasta. ^^

      • sale on vanha, halonen on n...

        Kysymykset presidentti Halosen virkatoiminnan laillisuudesta, objektiivisuudesta ja muutoinkin hyvän hallinnon ja yleisten hallinto-oikeudellisten periaatteiden mukaisesta toiminnasta kasvavat päivä päivältä. Halonen on itse linjannut viimeksi vuonna 2006 tavoitteekseen olla arvojohtaja ja koko kansan presidentti. Sopii kysyä onko hän onnistunut tässä rootelissaan? On jo vanha juttu, että Halonen on luisunut ikääntyessään hallitsemattomaan sosialismihaahuiluun ja sen tavoittelussaan kansakuntaa ja sen eheyttä repivään kahtiajakamiseen. Nyt kuitenkin taakka Halosen harteilla on kasvanut radikaalisti: ilmenee jatkuvasti uutta tietoa siitä, ketkä tai mitkä epämääräiset tahot milloinkin ovat rahoittaneet hänen vaalikampanjoitaan tai muutoin vain tarjonneet kestityksiä, joita voidaan syystä arvioida lahjomisiksi. Ainakin ulospäin ne näyttävät vääjäämättömästi siltä. Jos minä olisin presidentti, eroaisin ennen kuin on myöhäistä. Olisi noloa joutua erotetuksi.


    • ja koko kansan presidentti.

      Alma Media:
      Osallistuja. Tarja Halosen allekirjoitus on 20.4.1972 pidetyn DDR:n tunnustamiskomitean vuosikokouksen osallistujalistan ensimmäisenä. Halonen valittiin toiselle kaudelle komitean hallitukseen.

      Tunnustamiskomitea: Halosen ryhmä vastusti presidentti Kekkosen ulkopolitiikkaa

      Presidentti Tarja Halosen toiminta entisen Itä-Saksan hyväksi DDR:n tunnustamiskomiteassa oli tähän asti tiedettyä aktiivisempaa. Komitea vastusti Suomen virallista ulkopoliittista linjaa ja levitti itäsaksalaista propagandamateriaalia. Halonen myös valittiin yhtenä komitean edustajana presidentti Urho Kekkosen luo vetoamaan DDR:n puolesta. Ulkoministeri Keijo Korhonen on kuvannut komitealaisia Suomen virallisen linjan "selkään ampujiksi".

      Alma Median Helsingin toimitus kävi läpi tunnustamiskomitean asiakirjat. Kymmenestä hallituksen kokouksesta ja vuosikokouksesta, joista länsäolotiedot ovat tallella, Halonen oli mukana seitsemässä.

      Presidentin osallistumista komitean työhön ei ole tutkittu akateemisesti. Hannu Lehtilän kirjassa Yksi meistä Halonen sivuutti asian toteamalla, että kokouksia oli "yksi tai kaksi vuodessa, eikä sillä siis ollut paljon käytännön toimintaa".

      "Nyt on ääri ja laita saavutettu!"
      Yleinen käsitys Halosen roolista komiteassa perustuu professori Seppo Hentilän taltioimaan kertomukseen, jonka mukaan Halonen tuli komitean jäseneksi "yllättäen ja sattumalta". Asiakirjat kuitenkin kertovat aktiivisesta työstä DDR:n hyväksi.

      Komitean hallitus kutsuttiin koolle huhtikuussa 1972 puhelimitse Länsi-Saksan hallituskriisin vuoksi. Halonen oli paikalla. Komitea edellytti Suomen "aloittavan välittömästi neuvottelut DDR:n hallituksen kanssa".

      Toukokuussa 1972 komitea oli tuskastunut siitä, että DDR:n tunnustaminen viipyi. Päätettiin luonnostella kirje presidentti Kekkoselle. Halonen valittiin delegaatioon presidentin puheille.

      Kirjeen mukaan mikään ei saisi "estää nimenomaan Saksan demokraattisen tasavallan saattamista tasa-arvoiseksi muiden kansakuntien joukkoon". Kymmenen päivää aiemmin syntyneessä luonnoksessa käytetään kovaa kieltä: "Herra Tasavallan presidentti, eikö nyt jo ole aika katsoa tosiasioita silmiin ja tehdä näkemästämme se johtopäätös, mitä tosiasioista on tehtävä?"
      Luonnos päättyy sanoihin: "Nyt on ääri ja laita saavutettu". Loppukaneetti on kuitenkin pyyhitty yli.

      Luonnokseen on tehty käsin muutoksia ja huomautus: "Nämä on lähinnä lievennyksiä vanhan herran omanarvontunnolle". Nuori Halonen kävi presidentin puheilla juhannuksena 1972. Juhani Suomen Kekkos-elämäkerran mukaan presidentti "julmistui", kun komitea tilaisuuden jälkeen väitti presidentin olevan komitean linjoilla. Kekkonen vaati ulkoministeriötä laatimaan oikaisun.

      Propagandafilmejä "vapaasta" DDR:stä
      Halosen läsnäollessa suunniteltiin DDR.n tunnustamiseksi järjestettyjä "tunnustamisviikkoja". DDR:n kulttuurikeskukselta päätettiin pyytää viikkojen järjestämistä varten "lisäaineistoa". Kyse oli propagandamateriaalista.

      Suomeen tilattiin esimerkiksi DDR:n demokratiasta kertova elokuva Kansanedustajat. Esittelytekstin mukaan "Kansan edustajat ovat DDR:ssä toiminnastaan välittömästi vastuussa valitsijoilleen. Demokratiaa toteutetaan Saksan demokraattisessa tasavallassa kansan laajana osallistumisena maansa hallitsemiseen". Elokuvaa näytettiin ilmaiseksi eri puolilla Suomea.

      Presidentin kansliasta kerrottiin tiistaina, että Halonen on kertonut työstään komiteassa Yksi meistä -kirjassa. Jatkokysymyksiin ei vastattu.

      Tarja Halonen, toisella valtakaudellanne olette heittänyt alkujännitykset ja turhat nyökyttelyt pois - nyt olette oma itsenne. Ilmoitatte ääneen olevanne taustaltanne työväenluokan presidentti ja annatte tämän sumeilematta näkyä toiminnassanne. Valkoisten järjestämälle vapaussodan 90-vuotisjuhlalle annoitte suorasukaisesti rukkaset, mutta punaisten vastaavaan juhlaan Tammisaareen olette menossa. Toimitte tilaisuuden suojelijana ja pidätte arvatenkin punaisia syleilevän ja silloista (1918) hallitusta herjaavan juhlapuheen. Tuomittavaa toimintaa presidentiltä siksi, että toimitte puolueellisesti ja tavalla, joka viestittää ymmärtämystä laillista hallitusta vastaan taistelleita rikollisia kohtaan. Tällainen virkatoiminta nostattaa karvat pystyyn ja jakaa kansaa. Hävetkää!

      • OLLA PÄÄ

        edellä porvarien asioissa. Silloin ei
        kansa jakaannu. VAI MITÄ????????????


      • valkoiset ennemmistössä
        OLLA PÄÄ kirjoitti:

        edellä porvarien asioissa. Silloin ei
        kansa jakaannu. VAI MITÄ????????????

        ei Suomi ole mikään Chile. Punikkeja on Suomessa noin miljoona.

        Niin ei Halonen mennyt valkoisten voitonjuhlan, vaan punikkien sodan aloittaneiden juhlaan.


      • koko kansan
        OLLA PÄÄ kirjoitti:

        edellä porvarien asioissa. Silloin ei
        kansa jakaannu. VAI MITÄ????????????

        presidentti-menis kunpaankin tai sitten ei kumpaankaan.Minua ei kyllä hetkauta hänen olemisensa tai menemisensä.


      • että kokoomuksen
        valkoiset ennemmistössä kirjoitti:

        ei Suomi ole mikään Chile. Punikkeja on Suomessa noin miljoona.

        Niin ei Halonen mennyt valkoisten voitonjuhlan, vaan punikkien sodan aloittaneiden juhlaan.

        akat sen siihen valitsivat,silloin kun vastaehdokkaana oli Esko Aho.Maistakaa nyt sitten omaa lääkettänne älkääkä tyhjää kitiskö.


      • enkä kokkeli
        että kokoomuksen kirjoitti:

        akat sen siihen valitsivat,silloin kun vastaehdokkaana oli Esko Aho.Maistakaa nyt sitten omaa lääkettänne älkääkä tyhjää kitiskö.

        Mutta halosesta en tykkää.


    • en tiedä.

      mutta useat arvostavat kyseisiä poliitikkoja.

      • halosta vihaa miljoona

      • niinistöäkin
        halosta vihaa miljoona kirjoitti:

        Noin miljoona toivoo Halosen välitöntä eroa.

        http://www.youtube.com/watch?v=raILIuiRmcA

        on levee äijä ei anna arvoa ihmisille.
        Paitsi porvareille. ON TÄÄL MUITAKIN.


    • NIINISTÖSSÄ

      naama kun kyntöpelto. Olevinaan enenpi
      kun on. Varmasti ilkeä luonne. On sen
      näkönen. Hyi HELVETTI!!!!!!

      • HALOSESSA

        naama kun kyntöpelto. Olevinaan enenpi
        kun on. Varmasti ilkeä luonne. On sen
        näkönen. Hyi HELVETTI!!!!!!?????


      • Rehellinen

        Ei Niinistö oo ilkee, tiedän henkilökohtaisesti(ent. esimies)
        Saatais hänestä seuraava pressa niin jo turhat kulut hävisi.
        Aivan tavallinen älykäs kansalainen


      • hieno mies.
        Rehellinen kirjoitti:

        Ei Niinistö oo ilkee, tiedän henkilökohtaisesti(ent. esimies)
        Saatais hänestä seuraava pressa niin jo turhat kulut hävisi.
        Aivan tavallinen älykäs kansalainen

        Ei Salessa ole mitään vikaa, Halosessa en taas nää mitään muuta kuin vikoja ja valheita =(


      • onliko näin
        Rehellinen kirjoitti:

        Ei Niinistö oo ilkee, tiedän henkilökohtaisesti(ent. esimies)
        Saatais hänestä seuraava pressa niin jo turhat kulut hävisi.
        Aivan tavallinen älykäs kansalainen

        Oliko Niinistöllä kaikkein suurin tuo vaalibudjetti viime eduskunta vaaleissa, ainakin reippaasti yli 100000 euroo muistaakseni.
        Tais olla tuplaten Vanhasen budjetin.
        Taisi sielläkin olla jotain maakunnankehtyis yhdistysten ja yritysten rahaa aika roimasti.
        Ihme , ettei lehdet siitä ole kirjoittaneet.
        Niin miten ne menot olikaan.


      • joopa joo
        onliko näin kirjoitti:

        Oliko Niinistöllä kaikkein suurin tuo vaalibudjetti viime eduskunta vaaleissa, ainakin reippaasti yli 100000 euroo muistaakseni.
        Tais olla tuplaten Vanhasen budjetin.
        Taisi sielläkin olla jotain maakunnankehtyis yhdistysten ja yritysten rahaa aika roimasti.
        Ihme , ettei lehdet siitä ole kirjoittaneet.
        Niin miten ne menot olikaan.

        60 000 ääntä on 10x enemmän kuin Halonen sai. Halosen presan vaalit rahoitti SAK montakohan miljoona se olikaan SAKn rahoja?


    • MILES

      Suomalaiset Haloskaa!! MINÄ EN AINAKAAN kuulu siihen sakkiin!! VOI HELVETTI TÄYSI NOLLA ei missään muussa maassa katteltais tommosta presidenttiä joka EI OSAA EDES PUHUA!!!

    • Retkuilija

      ovat vastaajat olleet.

      • VASTAS

        kun puhuttiin huumeesta. Ne on kovia
        tylöitä ja poikaloita käyttään
        kyseisiä tuotteita.


      • halonen ei ole.
        VASTAS kirjoitti:

        kun puhuttiin huumeesta. Ne on kovia
        tylöitä ja poikaloita käyttään
        kyseisiä tuotteita.

        Noh kyllä ne punikkit dokaa ja vetää huumeita töitten jälkeen enemmän kuin Valkoiset. Niin itse olen Vihreäni sitä mieltä että Kannabis vapaaksi, esim. lääkärin määräämänä masennukseen ja Halonen eläkkeelle.


    • eduskunta väessä

      ole muita,muut ovat munineet jollain tapaa.HEINIS JA PEKKARINEN SIIHEN NE JÄÄKIN.MUUT KANSANEDUSTAJIKSI?

      • halonen ÖK.

        Halosen luottamus on mennyt aikoja sitten, onneksi siltä vietiin valta ettei pääse enempää tuhoa tekemään.


    • halosen vaalirahasotkut?

      SAK, jonka suojissa on useita ei-sosialistisia ammattiliittoja, siis terveitä ja kunnollisia liittoja, meni härskiyksissään tukemaan suoraan Halosta presidentinvaaleissa. SAK toimi härskisti, koska sillä ei ollut näiden satojen tuhansien porvareiden valtakirjaa tällaiselle toiminnalle. Vain rysssälässä voi tapahtua jotain tällaista. Hyi saatana!

      • kaksi kertaa

        mites porvarit??????


      • niin komeesti
        kaksi kertaa kirjoitti:

        mites porvarit??????

        mitä olis itse toivonut.Suomen ei olis kannattanut alkaa kokeileen kukkahattua presidenttinä.


    • ...

      Varmasti jotkut mitään tietämättömän naiset ovat vastanneet ihailevansa Halosta varmasti siitä syystä että "on ensimmäinen naispressa".

      Kertokaa ihailitteko myös DDR:ää?

      • eivät

        tienneet olevan olemssakaan.


      • Marski fan club

        Kuka Pe***le nyt Halosta "päähän" ihailee, hyi hitto. Halonen EI käynyt yksissäkään Valkoisten muisto juhlissa. "Punaista se olla pittää".


      • TARKOITETAAN

        vai onko nää missi kisat????


      • VÄRI
        Marski fan club kirjoitti:

        Kuka Pe***le nyt Halosta "päähän" ihailee, hyi hitto. Halonen EI käynyt yksissäkään Valkoisten muisto juhlissa. "Punaista se olla pittää".

        eikä hän enää menekään ehdolle.
        Oletan minä.


    • Miksi pitäisi??

      Hei!

      Halosen presidenttiydessä on suuntaviivattomuutta. Ainoa selkeä suunta on hyvinvointi-hyysäys-yhteiskunnan edistäminen ja taiteen sekä kulttuurin tukeminen. Hyysäys edistää sitä, että täällä pärjää tekemättäkin eikä sitä ihmetellä, vaan pidetään hyvinvointiyhteiskunnan normaalina toimintana. Taide ja kulttuuri on kivaa ja hauskaa mutta tuotanto ja kauppa tahkoaa käyttörahaa Suomelle - vrikamies- ja taide/kulttuuri ei leipäämme levitä.

      Että miksi pitäisi ihailla?? Ei ole syytä. Kansa on johtajansa valinnut. Minä en äänestänyt häntä enkä aio jatkossakaan Halosta äänestää mihinkään.

    • Rokkiapina

      Niihä Te Naiset Sanotte... ;) jumalauta ku eihän kukaa oikeesti haluu Halosta Pressaks... Mut Enhä Oo Mikään Arvostelee, Mut hävettää Tollane Perunanaama Sössöttäjä.. -thats it-

    • niinistöä

      mutta kun selasin vikipediaa, huomasin, sehän omistaa munat"naisella", kovin erikoista.

      • hautaan sopiva

        ukkeli tai??????????


    • kopu

      alkaako jo nyt seuraava taisto kyllä aika huonoa kytkyä on politiikka täällä suomessa, kaveri auttaa kaveria . vaikka kansalla menis kuinka huonoisti. täällä han kuolee kohta pienet työlaiset nälkään, ja osingot senkun jyllää. ja päättäjiä senkun hymyilyttää. alkaa olla kapinan paikka.

    • halonen on

      presidentti,en meinannu muistaa kun se ei ole viime aikoina tehnyt mitään uutiseksi kelpaavaa

      • ettei koskaan

        presidentiksi eikä ministeriksi henkilöä, jolla on "verokirja" Kremlin kassakaapissa.


      • tehnyt mitään
        ettei koskaan kirjoitti:

        presidentiksi eikä ministeriksi henkilöä, jolla on "verokirja" Kremlin kassakaapissa.

        mullistavaa ei ole ollut edes
        sensaatilehdistön hampaissa.
        Mutta porvarit on senkin
        edestä. Toilailevat kuka minkäkin
        kanssa.


      • pahin kaikista
        tehnyt mitään kirjoitti:

        mullistavaa ei ole ollut edes
        sensaatilehdistön hampaissa.
        Mutta porvarit on senkin
        edestä. Toilailevat kuka minkäkin
        kanssa.

        Porvarit on lainkuuliaisia näihin sossuihin verrattuna. Halonen on rikkonut lakia vaikka kuinka, mutta häntä ei saada edusvastuuseen, sensuuri toimii ja laki suojaa mummelia.

        onneksi meillä on hyvä hallitus joka tajusi viedä vallan pois tältä kummajaiselta.

        60 000 ääntä


      • Omaishoitaja
        pahin kaikista kirjoitti:

        Porvarit on lainkuuliaisia näihin sossuihin verrattuna. Halonen on rikkonut lakia vaikka kuinka, mutta häntä ei saada edusvastuuseen, sensuuri toimii ja laki suojaa mummelia.

        onneksi meillä on hyvä hallitus joka tajusi viedä vallan pois tältä kummajaiselta.

        60 000 ääntä

        Paska lähtee Junttilan tuvan seinästä,jos ei muuten niin piilulla veistämällä. Mutta "OIKEUSVALTION" kilven kiilloitus kestää kestää ja kestää....


    • syystä...

      Tällaisissa gallupeissa suomalaiset ihailevat aina niitä, jotka ovat ko. kyselyn hetkellä vallassa tai muussa vastaavassa vallan asemassa. Tsaarinajan alamaisuusajattelu on näköjään edelleekin hyvin juurrutettu tähän kansaan. Tulee mieleen Kekkosslovakian aikana ollut Suomen seksikkäin mies äänestys...

    • Mitä ihmettä?? Samaistuvat vielä niihin??

    • puu6

      Suomalaiset ei ihanoi halosta!!siis tarkoitan puuta.Se on halko!!Pitäs sanoo halosesta!!!

    • Ei voi olla totta

      Täytyy olla jonkun "ostetun" mielipide.

      • 60 000 ääntä.

        Halosta kansa vihaaa.


    • hakukoneet kertovat totuuden

      Katsokaa Tarja halonen kgb ... niin tiedätte mitä kansa ajattelee

    • Laskutoimitus..

      Galuppiin oli osallistunut noin 1300 henkilöä.

      Miesten top 10 listalla oli siis 10 eri henkilöä. Samoin naisten top 10 listalla oli 10 eri henkilöä. Tämä jo tekee sen, että Halonen tai Niinistö olisivat saaneet korkeintaan 60 ääntä/lärvi.

      Ja kun noilla top listoilla ei ole läheskään kaikki ääniä saaneet, oletan, että Halonen ja Niinistö ovat saaneet korkeintaan 20 ääntä/lärvi.

      Ja silti tiedoitusvälineet vetävät rajut otsikot: "Halonen ja Niinistö Suomen ihailluimmat". Tyhmä ihminen päättelee tuosta, että nuo ihmiset ovat suorastaan epäjumalia, palvottavia ihmisiä, joita koko kansa ihailee sydamensä pohjasta! Todellisuudessa toistakymmentä kukkahattutätiä ihailee Halosta.

    • mutta Halonen

      on jo niin paksua tuubaa ettei mitään rajaa.

      • Nimetön

        Näyttää olevan mielipiteitä joka lähtöön. Eihän kaikkien mieleistä presitenntiä ole missään maassa. Ei siis tule olemaan koskaan suomessakaan !! Jokaisessa meissä ihmisissä on hyviä ja huonoja ominaisuuksia.

        Pitää osata katsoa asioita laajemmassa mittakaavassa eikä juuri oman aatemaailman näkökulmasta. Kun kansa on kerran äänestämällä puhunut, on siihen tyytyminen 6 vuotta kerrallaan. Emme toki varmaan kaipaa enää Kekkosen aikaakaan, vaikka hän olikin mies paikallaan omalla aikakaudellaan. Maailma muuttuu ja sen mukana presitentitkin. Toki presitentillä ei ole enää juurikaan valtaa, enemmän edustusrooli. Mutta ei tuo pääministerinkään esitys ole kovin vakuuttavaa ollut !! Eikä muidenkaan johtavien politikkojen puoluekantaan katsomatta.


      • Halonen on vihattu.
        Nimetön kirjoitti:

        Näyttää olevan mielipiteitä joka lähtöön. Eihän kaikkien mieleistä presitenntiä ole missään maassa. Ei siis tule olemaan koskaan suomessakaan !! Jokaisessa meissä ihmisissä on hyviä ja huonoja ominaisuuksia.

        Pitää osata katsoa asioita laajemmassa mittakaavassa eikä juuri oman aatemaailman näkökulmasta. Kun kansa on kerran äänestämällä puhunut, on siihen tyytyminen 6 vuotta kerrallaan. Emme toki varmaan kaipaa enää Kekkosen aikaakaan, vaikka hän olikin mies paikallaan omalla aikakaudellaan. Maailma muuttuu ja sen mukana presitentitkin. Toki presitentillä ei ole enää juurikaan valtaa, enemmän edustusrooli. Mutta ei tuo pääministerinkään esitys ole kovin vakuuttavaa ollut !! Eikä muidenkaan johtavien politikkojen puoluekantaan katsomatta.

        Siitä ei päästä mihinkään että Halonen on vihattu Suomessa. Heteroiden ja Valkoisten keskuudessa Halonen ei nauti suosiota.


      • et taida olla lukutaitoinen
        Halonen on vihattu. kirjoitti:

        Siitä ei päästä mihinkään että Halonen on vihattu Suomessa. Heteroiden ja Valkoisten keskuudessa Halonen ei nauti suosiota.

        Toi ottamasi kanta keskusteluun minun kommentin osalta ei osoita sinulta kovinkaan suurta taitoa tulkita viestiä oikein.
        En ole kirjoittanut kannanottoani kenenkään henkilön puolesta enkä vastaan. En Halosen , Vanhasen , Kekkosen kuin sinunkaan !! Vaan ihan yleisenä puolueettoman ja puolueisiin sitoututtoman kansalaisen mielipiteenä. Se on vaan niin että näillä palstoilla tahtoo juuri nää puolueiden kiihkomieliset kannattajat esittää varsin yksipuolista kritiikkiä. Joskus kannattaisi katsoa peiliin ja todeta olenko täydellinen kaikilla osa alueilla.


    • MiksiMikko

      "Suomalaiset ihailevat Halosta ja Niinistöä".

      Voihan olla, että heitä ihailee vain noin 10 henkilöä. Loput 1300 ääntä jakautuvat ehkä muille, enimmäkseen julkkikselle.

      Ja miksi ei äänimääriä kerrottu tuossa gallupissa?

      • ikä jo painaa

        No kansa ei ole 1300 ihmisen gallub johon haastateltavt on valittu jonkin ihme systeemin perusteella.


      • jää vielä
        ikä jo painaa kirjoitti:

        No kansa ei ole 1300 ihmisen gallub johon haastateltavt on valittu jonkin ihme systeemin perusteella.

        vielä lähes 4 miljoonaa jotka pidämme Halosesta.
        Voi että minusta on ihanaa nähdä miten Haloska ohittaa näiden porvarien kukkopoikien vastustukse. Hän ei kommentoi , mutta tekee juuri niin kyin itse haluaa. Siinäpä kukkopojut ovatkin kummissaan. Ja näin pitää meidän presidenttimme juuri toimiakin.
        Ja te jotka väititte, ettei Halonen ymmärrä asioista, esim. rypälepommeista, olette totisesti väärässä.Hän on ollut todellisessa työelämässä hoitamassa meidän ihmisten asioioita vuosikymmeniä. Hän on korkeasti koulutettu ja haluaa seurata maailman menoa.Hän on todella viisas nainen!
        Mitenkähän on teidän kirjoittajien laita? Ei se sivistys ainakaan näissä kirjoituksissa paista.
        Ei meidä tarvitsekkaan kaikista pitää, mutta erimieltä voi olla sivistyneemminkin.
        On tyhmää ja älytöntä vetää stasit, sak, ym. vanhat asiat esiin. Meillä kaikilla on entisiä työpaikkoja joihin ei tarvitse leimautua, mutta joista kaikista olemme saaneet oppia ja kokemusta roppakaupalla.
        Halonen hoitaa pestinsä kiitettävästi.
        Nostan hattua . Eläköön Halonen!


      • halonen on paska
        jää vielä kirjoitti:

        vielä lähes 4 miljoonaa jotka pidämme Halosesta.
        Voi että minusta on ihanaa nähdä miten Haloska ohittaa näiden porvarien kukkopoikien vastustukse. Hän ei kommentoi , mutta tekee juuri niin kyin itse haluaa. Siinäpä kukkopojut ovatkin kummissaan. Ja näin pitää meidän presidenttimme juuri toimiakin.
        Ja te jotka väititte, ettei Halonen ymmärrä asioista, esim. rypälepommeista, olette totisesti väärässä.Hän on ollut todellisessa työelämässä hoitamassa meidän ihmisten asioioita vuosikymmeniä. Hän on korkeasti koulutettu ja haluaa seurata maailman menoa.Hän on todella viisas nainen!
        Mitenkähän on teidän kirjoittajien laita? Ei se sivistys ainakaan näissä kirjoituksissa paista.
        Ei meidä tarvitsekkaan kaikista pitää, mutta erimieltä voi olla sivistyneemminkin.
        On tyhmää ja älytöntä vetää stasit, sak, ym. vanhat asiat esiin. Meillä kaikilla on entisiä työpaikkoja joihin ei tarvitse leimautua, mutta joista kaikista olemme saaneet oppia ja kokemusta roppakaupalla.
        Halonen hoitaa pestinsä kiitettävästi.
        Nostan hattua . Eläköön Halonen!

        en paskempaa muijaa tiedä kuin halonen.


      • jääviellä ?
        jää vielä kirjoitti:

        vielä lähes 4 miljoonaa jotka pidämme Halosesta.
        Voi että minusta on ihanaa nähdä miten Haloska ohittaa näiden porvarien kukkopoikien vastustukse. Hän ei kommentoi , mutta tekee juuri niin kyin itse haluaa. Siinäpä kukkopojut ovatkin kummissaan. Ja näin pitää meidän presidenttimme juuri toimiakin.
        Ja te jotka väititte, ettei Halonen ymmärrä asioista, esim. rypälepommeista, olette totisesti väärässä.Hän on ollut todellisessa työelämässä hoitamassa meidän ihmisten asioioita vuosikymmeniä. Hän on korkeasti koulutettu ja haluaa seurata maailman menoa.Hän on todella viisas nainen!
        Mitenkähän on teidän kirjoittajien laita? Ei se sivistys ainakaan näissä kirjoituksissa paista.
        Ei meidä tarvitsekkaan kaikista pitää, mutta erimieltä voi olla sivistyneemminkin.
        On tyhmää ja älytöntä vetää stasit, sak, ym. vanhat asiat esiin. Meillä kaikilla on entisiä työpaikkoja joihin ei tarvitse leimautua, mutta joista kaikista olemme saaneet oppia ja kokemusta roppakaupalla.
        Halonen hoitaa pestinsä kiitettävästi.
        Nostan hattua . Eläköön Halonen!

        Eiköhän se tule ilmi kunkin ehdokkaan suosio
        peresidentinvaaleissa ensimmäisellä kieroksella?Halonen sai siinä jotakin 23 % äänistä.Siis suunilleen sen mikä hänen puolueen kannatus on.
        Senjälkeen suuri osa ihmisistä äänestää vain pienenpää pahaa-että se siitä halosen suosiosta.
        Maanpetos oli kukkahatun sekaantuminen maamiina- asiaan ,josta ei todellakaan ymmärrä mitään.Miina on puolustusase hyökkääjää vastaan.Vastuutonta maan
        presidentiltä riisua kansa aseista.Minun kunnioi-
        tustani ei tuomonen presidentti tule saamaan.


      • naisten presidentti
        jääviellä ? kirjoitti:

        Eiköhän se tule ilmi kunkin ehdokkaan suosio
        peresidentinvaaleissa ensimmäisellä kieroksella?Halonen sai siinä jotakin 23 % äänistä.Siis suunilleen sen mikä hänen puolueen kannatus on.
        Senjälkeen suuri osa ihmisistä äänestää vain pienenpää pahaa-että se siitä halosen suosiosta.
        Maanpetos oli kukkahatun sekaantuminen maamiina- asiaan ,josta ei todellakaan ymmärrä mitään.Miina on puolustusase hyökkääjää vastaan.Vastuutonta maan
        presidentiltä riisua kansa aseista.Minun kunnioi-
        tustani ei tuomonen presidentti tule saamaan.

        Kokoomuksen pikku rouvat äänesti Halosta koska hän on nainen , sama koskeen kepun naisiin. Halosta ei voi pitää kokokansan pressana, sen hän on itsekkin osoittanut että ei osaa olla puolueeton.

        Pahaa verta aiheuttaa koko Halonen.

        Mokalista on niin suuri, että siinä jää Kanervan tekstarit ja Vanhasen uuniperunat mitättömiksi tapauksiksi.


    • salella ei vastustaia

      Saitteko kavallettua rahaa Riihi-säätiöltä?
      Halonen: En ala spekuloimaan.


      Tämäkin viestiketju paljastaa Kansan todelliset tunnot Halosesta. Salea ei juurikaa kukaan ala haukkumaan, mutta Halosta haukkuu yli 90% kirjoittajista.

      Tämä on virallinen gallub Halosen suosiosta.

      • Outoa

        Paitsi palasi maitojunalla EU-hommista...


      • ja hyvä että palasi
        Outoa kirjoitti:

        Paitsi palasi maitojunalla EU-hommista...

        60 000 ääntä edsukunta vaaleissa, kukaan toinen ei ole koskaan saanut edes puolia siitä mitä Sale sai. Hyvä että palasi Suomeen, Halonen on jo niin paljon pahaa aiheuttanut tässä maassa.


      • ole mitään
        ja hyvä että palasi kirjoitti:

        60 000 ääntä edsukunta vaaleissa, kukaan toinen ei ole koskaan saanut edes puolia siitä mitä Sale sai. Hyvä että palasi Suomeen, Halonen on jo niin paljon pahaa aiheuttanut tässä maassa.

        Niinistöä vastaan,miluummin hänet olisin nähnyt pressana kun Halosen.Mutta tuo 60000 ääntä ei ole mahollista muissa kuin suurimmassa vaalipiirissä.MM lapissa sai Väyrynen noin 13%
        vaalipiirin äänistä.Se alkaa olla hyvin lähellä sitä mitä Sale sai suuressa vaalipiirissä.


      • riehuu

        ei kansa koko kansa.


    • näinkin että

      Suomalaiset eivät osaa ulkomuistista muita nimiä, siinä suosion salaisuus.

      • ihailee naispressaa

        Valkoiset ja miehet vihaa Halosta, tämä on fakta !


    • vaarallinen halonen

      Koko Korhonen kohu oli nostettu tahallaan. Tällä tavalla media yrittää peittää todellisen skandaalin: Halosta tuki rikollinen yritys.

      Tämä ikävä juttu jäi keinotekoisen kohun varjoon. Puhutaan Vanhasesta, Korhosesta. Merikukasta jne. Mutta sellaista tapahtuu jokaisessa puolueessa, koska tämä on poliittista rutiinia. Vanhanen ei ottanut vastaan varastettua rahaa, eikä Korhonen ei ole rikollinen. Kaikki muut epäilyt on mielikuvituksen ja arvailun tulosta.

      Halosen tapaus on aivan eri asia. Tämä on vakava ja törkeä fakta. Maan presidentti ottaa kavallettua rahaa rikollisesta porukasta. Ja taas hän ei saa yhtäkään kysymystä. Taas media haukkuu väärään suuntaan ja yrittää johtaa ihmisiä harhaan. Samoin kuin Irakvuoto-jutussa. Tämä on toinen tapaus kun Halosen pitäisi heti lähteä. Sellainen henkilö ei voi olla demokraatisen valtion presidentina. Mutta näyttä siltä, että hän taas pääsi kuin koira veräjästä samoin kuin Irakvuoto tapauksessa. Kansa on hujattu taas. Kiitos medialle.
      Minusta joskus tuntuu että Halonen voi vaikkapa murhata ihmistä ja kuitenkin jää presidentina, koska hänen käsissä on sekä media että oikeus. Inhottava ja oksenttava tilanne.

    • tällä palstalla

      Kun lukee tätä viestiketjua, niin Halonen on saanut selvästi vain negatiivista palautetta. Eli se siitä suosiosta.

      • ovat, että

        kansalaiset saavat purkaa pahan olonsa vaikkapa presidenttiin. Katso vaikka keskustan tai kokoomuksen palstaa, ei sielläkään kehuja heillä enemmistö ole. Älä ole yksisilmäinen. Se siitä Halosen hyvästä kansansuosiosta.


    • rehellinen kansalainen

      Kokoomusta ja toinen demareita kumpikin puolue on omiaan syyllistynyt työttömyyden kasvuun ja elinkustannusten nousuun ja kansan kahtia jakoon minä en äänestä kumpaakaan puoluetta tarvii olla tyhmä jos äänestää kokoomusta tai sdp tä!

    • Vihaan politikkoja!

      No en todellakaan ihaile kyseisiä lihapaloja.Kusee ja paskoo kuin muutkin lajiimme kuuluvat.Ei siinä ole mitään ihailtavaa.Ja muutenkin poliitiikassa olevat henkilöt ovat kyllä kaikkea muuta kuin ihailtavia.Oman etunsa tavoittelijoita kaikki.

    • donkki

      Kyllähän minäkin tuota Niinistöä dikkailin, mutta
      sitten tuli tuo lahjonta tapaukset. Joten hänkin joutui tavallisten lahjottavien politiikkojen joukkoon.

      • olet sosialisti possu kuite...

           

        Presidentin mainetta ei kohenna sekään tosiasia, että samaan aikaa vakuutusyhtiön mökillä majaillessa Presidentin puoliso Pentti Arajärvi tekee virallista selvitystä ministeriöön vakuutusyhtiöiden asemasta. Esimerkiksi Pentti Arajärvi tekemä selvitys 15.8.2006 Eläketurvakeskuksen asemasta (STM0066:00/2006). Myöskään Arajärveä ei kanteluista huolimatta ole saatu teoistaan vastuuseen, eikä hänen laatimiensa selvitysten puolueettomuutta ole kukaan päättäjä kyseenalaistanut. Valtakunnansyyttäjä on 28.8.2007 ilmoittanut allekirjoittaneelle, eli Hannu Kukkoselle (Dnro 108/42/06) ilmeisen uhkaavaan sävyyn, että jos Presidentin puoliso Pentti Arajärveä halutaan vastuuseen niin se tapahtuu tutkintapyynnön tekijän omalla vastuulla ja asian tutkii tällöin Suomen keskusrikospoliisi.

        http://www.kukkonen.us/


    • niin miksi

      Halosta lyödään palstalla kuin vierasta sikaa. Niinistöä ei lyödä vaan todella paijataan kuin pientä lasta joka on juuri kaatunut luistimillaaan. Kyllä niiden pitäisi olla hiljaa ja lukea ensin mitä kummastakin kirjoitellaan näillä palstoilla.

    Ketjusta on poistettu 29 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      84
      3402
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2014
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      194
      1924
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      341
      1316
    5. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      84
      1279
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1137
    7. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      82
      923
    8. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      12
      915
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      23
      845
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      61
      790
    Aihe