Hei!
Em. kehitteillä ja kiinnitteillä olen aloittelijana muutamat Ilfordin omat filmit jo kehittänyt, mutta valokuvausliikkeessä sattumalta kuulin, että nuo Kodakin TMAX-filmit kuulemma pitäisi kehittää&kiinnittää Kodakin omilla aineilla, jotka muuten ovat jonkun verran arvokkaampia. Onko tässä huhussa mitään perää, vai voinko hoitaa nyt työn alla olevan Kodakin 400 TMY-filmin omistamillani Ilfordin mömmöillä?
Kiitos
Kodak TMAX 400 + Ilfosol3 & Rapid Fixer (Hypam)
rkkasvi
1
782
Vastaukset 1
Voit kehittää huoletta eri merkkisillä kehitteillä. Vaikuttavat kemikaalit enimmäkseen samoja, seossuhteet vaihtelee eri kehitteiden välillä merkistä riippumatta. www.digitaltruth.com sivustolta löydät kehitysajat eri merkkien väillä. Tmax filmit sekä Ilfosol kehite omat molemmat ns. nyky teknologian tuotteita. Ilfosol on hienorae kehite jota en suosittele Tmax P3200 filmille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1061105Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.137804Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197730Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47697Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!31683- 69672
- 47620
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59555Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29541Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102530