Kumma juttu: Miksi Pitkämäki pääsee

Heittäjä*

14

126

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epäilijä.

      Niin vaan pääsi kisoihin suhteilla varmaan?

    • Koska joku idiootti

      kuvittelee että MM kisat olisi sen kummemmat.

    • .

      Suomeen sama systeemi kuin Yhdysvalloissa. Ennen arvokisoja karsinnat ja parhaiten sijoittuvat kisoihin. Kerrasta poikki.

      Ainoastaan tämän hetkisellä kunnolla tulee olla merkitystä, ei sillä mitä voitti/heitti joskus viisi vuotta sitten.

      Jaakiekon mm-kisoissa jätettiin pahimmat NHL:ssä pöhöttyneet vaarit rannalle ja se näkyi.

      • 85,33

        Pitkämäellä on tällä kaudella tulos 85,33, kauden kotimainen kärkitulos toukokuulta. Veikkaisin että sijoittuu parhaiten suomalaisista mömmömkisoissa.


      • .
        85,33 kirjoitti:

        Pitkämäellä on tällä kaudella tulos 85,33, kauden kotimainen kärkitulos toukokuulta. Veikkaisin että sijoittuu parhaiten suomalaisista mömmömkisoissa.

        Se oli toukokuussa. Veikkailu on veikkailua, jos ja jos.


      • 85,33
        . kirjoitti:

        Se oli toukokuussa. Veikkailu on veikkailua, jos ja jos.

        No ei siitä nyt ihan viittä vuotta ole kuten yllä sanottiin, veikkaillahan aina voi ja Pitkämäellä hermo on yleensä pitänyt isoissakin kisoissa. Ihmetyttää kyllä minne se kunto on kadonnut muutamassa kuukaudessa.


      • ertty yu5y7 5y
        85,33 kirjoitti:

        No ei siitä nyt ihan viittä vuotta ole kuten yllä sanottiin, veikkaillahan aina voi ja Pitkämäellä hermo on yleensä pitänyt isoissakin kisoissa. Ihmetyttää kyllä minne se kunto on kadonnut muutamassa kuukaudessa.

        kisoihin kannattaa laittaa jo oikeudenmukaisuudenkin mukaan sellaisia, jotka eivät ole kadottaneet kuntoaan. kilpaurheilussa tuloskunto on tärkeä.


      • 85,33
        ertty yu5y7 5y kirjoitti:

        kisoihin kannattaa laittaa jo oikeudenmukaisuudenkin mukaan sellaisia, jotka eivät ole kadottaneet kuntoaan. kilpaurheilussa tuloskunto on tärkeä.

        Ei sinne kovin oikeudenmukaista ole sellaisiakaan laittaa jotka lunastavat lipun yhdellä heitolla, tai sitten pitäisi ennen kauden alkua kylmästi päättää että tämän kisan kolme parasta joilla a-raja on ylitetty, lähtee ja sillä sipuli.
        Pitkämäellä on kyllä tosiaan paha tapa säilyttää tasonsa, eli kun keppi ei lennä niin se ei lennä, mutta veikkaisin että Pitkämäki noista on ainoa joka pistesijoille yltää, jos sekään.


      • Todellakin, kun jääkiekon "ikonit" jätettiin pois, todellinen pelaamisen ja näyttämisen nälkä sai toimia.

        Keihäänheitto on kuluttava ja samalla tekniikkatäydellisyyttä vaativa laji. Harvassa ovat zeleznyt. Rampautuneet ja kuntonotkahduksesta toipuvat heittäjät toipukoot ja treenatkoon lisää rauhassa.

        "Keihäsmaana" Suomella on viedä areenoille kilpailuhetkellä kunnossa olevia ja näytönnälkäisiä. Keihäsmaine perustuu myös laajaan suhteellisen tasokkaaseen heittäjäainekseen, ei vain yksittäisiin loistosuorituksiin silloin tällöin.


    • Terottaja.

      Oikeusmurha MM-valinnoissa – SUL ei uskaltanut pudottaa Pitkämäkeä

      Miksi tässä kävi näin?

      Urheiluliitolta loppui kantti kesken. Ei toisaalta uskallettu olla valitsematta Lehtolaa, vaikka hän sattui heittämään vain yhden huippuheiton. Eikä varsinkaan uskallettu tehdä sitä ratkaisua, että nykykuntoisen Pitkämäen paikka on kotona. Jompikumpi kova päätös olisi pitänyt tehdä. Kun ei pystytty, päädyttiin oikeusmurhaan. Oli varmasti hankala päätös valita Lehtolan ja Pitkämäen välillä, sen ymmärrän ja olisin hyväksynyt kumman tahansa valinnan. Mutta se on surullista, että valintaa ei tehty heidän kesken, vaan Ruuskanen heitettiin sivuun.

      Ruuskanen antoi valinnoista aika rankaa palautetta julkisuuteen. Mitä siitä pitää ajatella?

      Ymmärrän häntä täysin. Eikä tässä kaukana ole se ajatus, että hän joutui maksamaan siitä että ei välttämättä ole nykyisen lajijohdon suosikkipoika. Ruuskanen ja varsinkin hänen valmentajansa Aki Parviainen ovat kritisoineet rajusti lajivalmentaja Hannu Kangasta. Väkisinkin tulee mieleen, että näillä asioilla on oma roolinsa tämän lopputuloksen kanssa. Ei välttämättä ole, mutta kyllä SUL nyt tuli omilla toimillaan lisänneeksi erilaisten salaliittoteorioiden elinvoimaa. On aivan varmaa, että tämän asian käsittelystä tulee vielä melkoinen härdelli.


      http://www.urheilulehti.fi/lisaa-lajeja/yleisurheilu/oikeusmurha-mm-valinnoissa-–-sul-ei-uskaltanut-pudottaa-pitkamakea

    • Albert Speerwurf

      Voi kun sille IlmajoenTerolle saisi niitä lihaksia ,jotta rupeaisi ruipelon keppi taas lentämään ; ei huippulahjakkuus riitä loputtomiin.

      Eräs pitkän linjan urheilumies sanoi minulle jo vuosia sitten, että TP tulee todennäköisesti kuivamaan tuolla taktiikalla ..ja niinhän siinä kävi
      - ei tietoakaan 90 kaarista.

    • jenkkisysteemi ainoa

      reilu systeemi. kaikki muu on p*skaa.

    • vienotuuli

      Nooooh ...minkä metreissä häviää....sen komeudessa voittaa :DDDDD

      Sinne vaan, muitten joukkoon.

    • Heittäjä*

      Oikeassa olin taas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      90
      6515
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      460
      4617
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      125
      2585
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      137
      2359
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      0
      2111
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      30
      1129
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      69
      1030
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      53
      1000
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      101
      959
    10. Ajatteletko koskaan

      Että rikoit luottamukseni?
      Ikävä
      72
      848
    Aihe