Ollila paraskin

puhumaan!

"Jorma Ollilan mukaan Suomessa tehdään vuosittain 150 000 turhaa miestyövuotta." Helppohan se on miljonäärin huudella, ei ole hätäpäivää enää koskaan, on eläkepäivät turvattu, on rahaa säästössä ja sijoituksissa, on vaikutusvaltaa. Ei pitäisi laukoa tuollaisia kommentteja, ellei tiedä, millaisissa oloissa moni suomalainen nykyään elää, on paljon köyhyyttä, pulaa vaatteista, pulaa ruuasta, pulaa normaaliin elämiseen liittyvistä asioista.
Tuollaisilla puheilla ei auteta ketään, jos niillä saadaan vielä aikaan uusia irtisanomisaaltoja, eikö näille ahneille pörssikeinottelijoille mikään koskaan riitä?

12

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kai joku euroopanomistaja seuraavaksi meuhkaisee, että Suomessa on 150 000 turhaa miestä.

      Milloin tavallisten kansalaisten, heidän vaatimattoman työnsä tai tahattoman työttömyytensä julkinen halventaminen ja irvaileminen säädetään rikokseksi siinä missä rasismikin?

      • sdgbgdswgvasdv

        totta. pitäisi todellakin pikkuhiljaa puuttua siihen oikeaan ongelmaan, nimittäin julkisen sektorin suojatyöpaikoissa maleksiviin jonninjoutaviin virkaloisiin. niistä on väestömäärä katsottuna n. 75% ylimääräisiä, joille pitäisi antaa potku persuuksiin.


      • työteho nyt 10%
        sdgbgdswgvasdv kirjoitti:

        totta. pitäisi todellakin pikkuhiljaa puuttua siihen oikeaan ongelmaan, nimittäin julkisen sektorin suojatyöpaikoissa maleksiviin jonninjoutaviin virkaloisiin. niistä on väestömäärä katsottuna n. 75% ylimääräisiä, joille pitäisi antaa potku persuuksiin.

        aivan oikein,kaikki julkinen puoli sisältää varmaan 50-75% liikaa väkeä. laitokset ei
        kehity oikeastaan mitenkään,kun verrataan ns. normaaleihin töihin ja työpaikkoihin..

        jokainen suojelee vain omaa penkkiään kaikin keinoin ja selityksin,näin mikään ei muutu. julkisen sekrorin täysi mylläys on enemmän kuin paikallaan.
        kaikki turha pois ja vain tarkoituksenmukainen olennainen esiin ja käyttöön.

        mm. nyt esillä oleva valvira on täydellinen koulutettujen suojatyöpaikka,joka on välittömästi käännettävä ympäri.
        ko. laitos on pelkästään sisäisen arvovaltamaailman ja selitysten laitos,joka ei kehity eteen- vaan taaksepäin. kaikkea selitetään maailman tappiin,mutta itse ongelman alkujuuriin ei älytä ja haluta puuttua koskaan. tuskin tietävät talon ulkopuolista elämää olevankaan.

        eivät halua,osaa ja uskalla kehittää byrökratiaansa pois,ovat niin korkeasti koulutettuja. suorastaan ylimielistä sakkia lähes kaikki ja todellinen työn teho 10%.
        kaameilla palkoilla olevaa porukkaa,joilla ainainen rahapula...sekin on heille normaali "ikiselitys ja tahtotila".
        evira on täysin samanlainen koulutettujen keskenään kinaavien turhakejoukko.

        tämä it- ja nettiaika on myös luonut&luo hirvittävän määrän täysin joutavaa selitystä,sääntöä,pykälää ja ohjetta,jotka aina tullessaan työllistää kaikkia turhaan.
        it-koneista on tehty täydellinen haitta- ja hidastelaite avustavan laitteen sijaan.
        arvioin työtehon pudonneen em. johdosta vähintään 50% siitä entisestäkin olemattomasta määrästä.
        nyt viimeistään jatkuvien pykäläviisauksin kehitys-luominen saa loppua,on menty täysin överiksi ajat sitten.


      • kuntoutukseen
        sdgbgdswgvasdv kirjoitti:

        totta. pitäisi todellakin pikkuhiljaa puuttua siihen oikeaan ongelmaan, nimittäin julkisen sektorin suojatyöpaikoissa maleksiviin jonninjoutaviin virkaloisiin. niistä on väestömäärä katsottuna n. 75% ylimääräisiä, joille pitäisi antaa potku persuuksiin.

        Julkisen sektorin loisvirkailijat pitää laittaa tekemään työtä. Missään yksityisessä yrityksessä tuollaista laskurijoukkoa ei hyväksyttäisi.


    • No ,älähän

      kun työläiset ja köyhät näyttää ensin vallankumouksen eli demokratian mallia New
      Yorkissa,Ateenassa,Roomassa,Lontoossa jne.

    • HOI hei..

      Eiköhän tällä julkitulolla ollut tarkoitus pelotella työntekijäosapuolia sopeutumaan työnantajan mielihaluihin ja ehkäistä palkkakilpaa. Missään firmassa ei nykyään ole ylimääräisiä tekijöitä, kyllä nämä 150-tuhatta jotain tekee.

      Koko pelottelun voi jättää omaan arvoonsa, pelkkää räksytystä.

      • hieman totuutta

        on siinä hyväkin puoli..oikein hyvä..nyt työttömiä n. 150 000 ja tarpeettomia töissä 150 000 ollilan mukaan.
        näin reservi kuuluisaan tulevaan työvoimapulaan on jo 300 000.
        kun lisätään toivottavasti voimakas ja innokas
        jatkuva kehitys kaikissa toiminnoissa,on reservissä käytännössä n. 500 000 henkilöä.
        tuo luku ei kuulemma riitä tulevaan työvoimapulaan,mutta koska taantuna ja lama jalkautuu pian eurooppaan ja suomeen pikakyytiä,meille jää helposti reserviin minimi 700 000 henkilöä.
        tästä seuraa,että mamuille pitää antaa pikapotkut maasta,eikä yhtään tilalle ennen kuin todellinen tarve joskus jos koskaan ilmenee maassa.

        ...että ei niin huonoa,ettei hyvääkin seuraa,,,aivan mahtavaa näin lukujen valossa.
        on kataisellekin suuri helpotus,kun tarvii "joskus" enää vain 1.1 miljoonaa mamua,
        ei 1,8 miljoonaa,kuten jykä esittänyt,koska em. reserviä on mielestäni jo nyt aivan liikaa ja näkyvissä lähiaikoina.
        tässä myös ollilalle uusia lukuja tyhjien höpötysten sijaan. jospa hänkin tekisi joskus "oikeita töitä" ilman hyvin keveitä puheita. tuollaisia pystyy lähes kuka vaan puhumaan,mutta kukaan ei pysty todistamaan.
        jos ollila tarkoittaa kiinan mallia,jossa töitä 14-18 h/vrk... 6 pv/vko ja lähes nolla palkoilla ja vain firman ehdoilla,silloin hän ei kuulu enää suomeen miltään kantilta ajatellen. hän saa mennä shelliin ja syvälle meren uumeniin.


    • aikansa jäänne

      ollila on kauan ollut turhake. nokian alamäki alkoi hähen aikana,koska hän nukahti miljooniensa kasan päälle,eikä tajunnut muita olevankaan.
      nokia ei ole ollilan tekemä luomus,vaan voimakkaan kännykkä "ajan tulos",jossa ollilan osuus max 5%. kaiken oikean työn teki kaikki muu henkilökunta,kun "isäntä" itse uinahti motivaation puutteeseen vain palkkaansa nauttimaan aurinkoisin auvoisin ajoin.
      ollillan osuudeksi ja ansioiksi jää käytännössä suuret sisäiset ristiriidat ja nokian todella ruma,tyhmä,järjetön tehty alamäki ja täysin tarpeettomasti. hän oli ja lienee vieläkin puh.joht. johtorymässä. miten sekin mahdollista?

      kyllä huvitti,kun suomibrändiä 1-2v sitten ns. viisasten "kerho" oikein tv:ssä loi ja suunnitteli ja olllan tulos oli ahtisaari-päivä. tavis tajuaa tuosta ollilan tietotaidon 99% varmasti. kuvitelkaa aikaansaannos, tuo suunnattoman älytön ajatus,kuinka kauas se suomea kantaa...korkeintaan 100m.
      ko. porukka ei saanut kerrassaan yhtään mitään aikaan,ei niin mitään.

      kaikesta hänen puheistaan nykyisin paistaa pelkkä tyhjyys, ei pienintäkään uutta
      auringon alla. siis turhake on paras sana tämän ajan ollilasta. harmi,mutta se on ainoa totuus. kaukana kansallissankarista.

    • paha moka

      Ollila voisi olla hiljaa nurkassa. Hän tuhosi juuri Nokian pitämällä yllä laiskottelua koko firmassa ja odottaen suu auki, kun kilpailijat käveli yli.

    • niinpä käry kävi

      ja nyt puhuu tommosia, on siinä "suuri esimerkki",miten ei pidä toimia.
      tosin joku ne "osatyötkin" teki,mutta ei ollila. nukkui onnensa ohi miljoonapatjallaan.

      • häipyis pois

        yrittää olla tärkeä ja tietävä,mutta olemuksesta näkee täysin,ei onnistu,ei millään.
        humpuukia selittelyitä vailla pohjaa.


    • Kyllästyttää tämä

      Juuri tuosta syystä maamme menestyy heikommin kuin sen pitäisi, sillä turha työ ei tuota mitään hyödyllistä.
      Neuvostoliitossa lapioitiin samaa sorakasaa paikasta toiseen ja saatiin siten pidettyä jotkut töissä, mutta ei sekään ollut mitenkään hyödyllistä.

      Meillä ihmiset istuvat kokouksissa, keksivät uutta byrokratiaa ja tarkkailua, sekä ahkerati sitten tekevät niitä seurantaraportteja, ilmoituksia ja anomuksia valtion virastoihin ja keksivät uusia keinoja kuluttaa aikaa kokouksissa.

      Niitä oikeiden töiden tekijöitä on koko ajan yhä vähemmän kun tuo tarpeeton puuhastelu täyttää koko yhteiskunnan.

      Eräs tuntemani lääkäri tekee joka viikko täyden työpäivän ihan vain kaikenlaista virastokankeuden tyytyväisenä pitoa, eli lukee papereita ja vastaa kaavakkeisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1054
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      784
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      570
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      14
      557
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      521
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      486
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      23
      443
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      46
      407
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      29
      405
    Aihe