Sensuuri menee jo liian pitkälle

Kukkahatut asialla

Jos sensuroidaan klassikkokirjan otsikko, niin kyllä on jotain vikaa sensuroijan päässä. helvetti ei edes ole kirosana. helvetti on paikan nimi. Lisäksi on näitä, jotka vaativat, että klassikkoja, kuten Peppiä pitäisi mennä muuttamaan jopa sisällön osalta, jos joku kokee sen rasistiseksi, niin voisivat hankkia elämän. Kirjat ovat aina suhteessa omaan aikaansa. Kyllä lukija sen ymmärtää. Ei niitä voi mennä muuttamaan. Mitä jos Setä Tuomon tupa mentäisiin sensuroimaan? Jäisikö kirjasta mitään edes jäljelle? Milloin nämä kukkahattutädit lopettavat tämän järjettömyyden?

http://www.hs.fi/kulttuuri/Apple sensuroi helvetin kirjan nimestä verkkokaupassaan/a1305550089219

9

149

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jep. noin naurettavaa sensuuria voi harrastaa vain apple. eiku... näköjään joku nimeltä mainitsematon forumi myös..

    • Tosi on

      Kyllä tällä menolla häviää vanhat "Pekka-Pätkä Neekereinä" elokuvatkin elokuva arkistoista.

    • Haloo!?

      Niin, varmaan ne SDP:n kukkahattutädit (esim. Mikael Jungner) haluaa tehdä tilaa islamille. Sadut (koraani?) eivät kuulu islamiin. Ne pehmittävät lapset ja silloin menetetään hyvää terroristiainesta ja itsemurhapommittajia.

    • -

      Sankkeri-aloitus poistettiin.

      • väärä palsta

        Se ei ollut oikealla palstalla. Taudeista keskustelulle on omat palstansa, kuten myös homoista keskustelulle ja julkkishomojuoruille.


    • No tumma vieköön

      Sensuurilistalla on myös täysin järjettömästi valittuja nimiä, kuten tumma. Lauri Tähkän kappalekin näkyy nimellä "taivas on t***a ja tahmee!.

      Taidan jättää iPodin oston sikseen, muista Applen tuotteista puhumattakaan.

    • mistä apu

      noita-akat liikeellä

      kaikki katoaa .... netti.

    • Onneksi näitä "syntisiä" kirjoja saa kirjastoista ja kirjakaupoista ihan alkuperäisinä.

      Amerikkalainen tekopyhyys jyllätköön rauhassa siellä viihde-elektroniikassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      120
      5699
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2080
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1912
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      65
      1080
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1063
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      977
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      957
    8. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    9. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      882
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      745
    Aihe