Uhkakuvat on totta.
Ravattulan Cittarista ja Itäharjun Prismasta voi oli loppu! Lidl nostanut hintaa kahdella eurolla kilo ja ostorajoitus voimassa.
>>
Voi loppuu kaupoista, joulun ruuat uhattuna
>>
http://www.iltalehti.fi/ruoka/2011111714770146_ru.shtml
Nyt se on tapahtunut!
18
303
Vastaukset
- Ei älyä!
Onko kaikki Suomen voi viety Ruåtsiin?
Entäs sokeri? Paras juurikasvuosi ikinä ja sokerin hinta pompsahtaa! Myös ostorajoitukset pelissä. - Nepotismi.
kaikki vtun osasto-osto-ym. tumputuspäälliköt ovat nykyään suhteilla palkattuja ja töissä yksiä stana tumpeloita.
- voivoi
Myyvät mielummin venäjälle.
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/venaja-syo-suomen-voit-valio-vie-niin-paljon-kuin-tehtaista-irtoaakai noista eu:sta ulosvietäviestä sentään älytään periä tuottajilta maataloustuet takaisin? muutenhan hommassa ei ole mitään järkeä että kustannamme ulkomaille halpaa voita..
- Hienoa.
EUn ulkopuolelle viennistä saa vielä kaupan päälle vientituen.
eiköhän tuo ole taas vain vedätyskeino hinnan korottamiseksi? lidlissä on ainakin joka kerran ollut ingmanin voita ja niitä pieniä saksalaisia paketteja. nyt vain kalliimmalla hinnalla.
- Kokkare Voita.
Hinnan nostoon kelpaa mikä tahansa syy.
Jos syytä ei ole se tehdään tai keksitään.
Hinnan laskuun ei syitä ole juuri koskaan.>>Hinnan nostoon kelpaa mikä tahansa syy.>>
perinteisesti tuota on kyllä käytetty vain sähkön ja junalippujen hinnoissa, mutta miksei hyväksi havaittua mallia tosiaan voisi soveltaa muihinkin tuotteisiin..
- .
Euvostoliitossa taidetaan kohta puolin jonottaa kaikkea, aivan kuten eräässä toisessa liitossa aikoinaan.
Ruokakortti takaisin?
Käteisen rahanviljelyllä tulee olemaan kova hinta. Tulee viime lama vielä kalpenemaan tämän rinnalla. No, mutta pankit voi ainakin paksusti ja "on otettu vastuuta", mainekin säilynyt maailmalla ja kaikkee joten mikäs tässä...>>Ruokakortti takaisin?>>
kyllä tuon suuntaiseenkin on valmius nyt otettu
http://www.yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2011/11/huoltovarmuuskeskus_paivitti_kriisisuunnitelmiaan_3051993.html
- Vois laskea saksan h
Joo ennen makso 1.85 €/500 gramma, nyt 2.85 € ja se on saman hintasta kuin ne saksalaiset 250 gramman paketit.
Mutta sieltä saa nyt nautasikaa alle neljän euron ja muut tuotteet on silti edukkaita. No voi uusavuttomuutta!
Mahtaako olla kaupassa kuohukermaa? Jos on, vispilällä siitä syntyy voita hujauksessa. Ruisranteiset, kokeilkaa! Ja hyvää voita tuleekin.- Se ei leikkaa ruoass
On ja sakemanni kerma maksaa 69 sentti 2dl.
- vilperi77
Mihin jouluruokaan välttämättä tarviaan voita ?
- pipari/torttu
Kaikkiin leivonnaisiin ainakin, vaikka ei ne ruokia olekaan.
- tu-tukiaiset
Joku tuolla edellä taisi kysyäkkin, että kait peritään Venäjälle ja EU-maihin vietävästä voista maataloustukiaisia takaisin kaurahattujen tileiltä?
Ilman muuta kuuluu periä, sillä nämä maksamamme kalliit lunnaat kotoisen "ruuantuotannon" subventoimiseksi , jottapa saisimme evästä halpaa kalliimmalla (näinhän se menee) eivät todellakaan ole tarkoitettu vanjojen ja muiden hanttapulien ikenien tilkkeeksi #!! se siitä voipulasta. nyt oli prisman tiskit täynnä virosta tuotua voita ässän omalla tuotemerkillä. ja kuten yleensä virolaiset, tämäkin peittosi maussa suomalaiset tuotteet.
valio vie voin venäjälle ja me saamme tilalle parempaa voita virosta. ei huono diili.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101074
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82804Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat262586Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede16572- 65531
- 92499
- 26492
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 40428
- 47427