EKP: "Euroalueella leikattava palkkoja kriisin selättämiseksi"

Tulihan se sieltä

"Euroopan keskuspankin (EKP) johtokunnan jäsen, saksalainen Jürgen Stark sanoo, että euroalueella ei ole muuta tietä ulos velkakriisistä kuin valtioiden budjettialijäämien pienentäminen, palkkojen alentaminen ja muut rakenteelliset muutokset."

Lisää linkissä: http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2011/11/30/euroalueella-leikattava-palkkoja-kriisin-selattamiseksi/201117987/12

Odotan innolla kohta ilmestyvää HS:n ja YLE:n Taloustutkimuksella teettämää kyselyä josta selviää että valtaosa suomalaisista on valmis laskemaan palkkojaan ja eläkkeitään jotta euroalue saadaan pelastettua.

23

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HairCutter

      Jep. Kaikki vaan parturiin, samalla keikalla voi ostaa myös muita palveluja á la Strauss-Kahn [rraiska:n], jahka ensin HIUKSET ON LEIKATTU. Ettei vaan samalla lähtis kaikki muukin, järki ja munat - mitä näitä nyt on? Syrän? Voi voi sen tähären....

    • 12+9

      Palkkaleikkaus koskee pienipalkkaisia niinku aina hell jeah!

      • www.eu-facts.org

        Kansainväliset pankkiirit sanoivat jo satoja vuosia sitten että heidän unelma-maailmassa palkat minimoidaan ja korkotulot maksimoidaan. Mitä EU on jos ei koronkiskonta-tyrannian paratiisi?

        Tähän asti parhaiten pankkiirit pääsivät tavoitteeseensa kaapattuaan vallan saksan viranomaisilta toisessa maailmansodassa.

        Työvoima oli ilmaista, ja korot juoksivat hurjissa prosenteissa.


    • Fight back

      Mitä nopeammin euro ja EU lopetetaan, sitä paremmat mahdollisuudet kaikilla Eurooppan kansoilla on vielä joskus toipua tästä neokommunistisesta dystopiakokeilusta.

    • Beep beep

      Luuleeko joku että ihmisten ostovoimaa leikkaamalla saadaan Eurooppa nousuun? Taitaakin olla niin, että euvostostallarien tarkoituksena onkin ajaa euroalue tietentahtoen anarkiaan, jotta saataisiin julistaa sotatilalait voimaan?

    • jjcnknjjlm

      Ihan sama kun ei ole varaa enää vuoden vaihteen jälkeen töihin mennä. Diesel nousee 12 snt ja sen myötä sitten kaikki.
      Jos ostais viimeisillä rahoilla tankin täyteen ni pääsis haaparannalle tilanteen niin vaatiessa.

    • Semmosta se on

      Eh.....raksamiesten (ulkomaisten) 1,5-2 euron palkoista ei enää paljoa leikata, eikä myöskään tavallisten duunarien 1500-2000 euron bruttopalkoista, koska nämä ovat jo nyt riippuvaisia valtion tulonsiirroista, asumistuesta, lapsilisistä ja fattasta.

      Eliitin juoksupoikien 4000 euron kuukausipalkoista tai ylisuurista eläkkeistä ei tulla leikkaamaan, eikä myöskään eliitin 10000 euron kuukausipalkoista ja eläkkeistä, joten mikään ei oikeasti muutu.

      Nyt siis eliitti vaan jahkailee, ja jahkailee, ja on tekevinään jotain, lisää lainaa otetaan niin kauan kuin sitä saadaan (lue:valtioilla on jotain omaisuutta luovutettavaksi Rotschildin banksterimafialle), sitten kun ei ole enää mitään, tulee sota, jossa kaikki omaisuus jaetaan uudelleen.

    • niin-

      Jos kaikkien..siis kaikkien palkkoja alennetaan, vain kiinalaiset tuotteet kallistuu.

    • tuupa-ukko

      Tämä leikkaus olisi varmaankin paljon helpompi toteuttaa tulovero progressiota korottamalla, koska jos palkkoja leikataan niin silloin myös verotulot alentuvat ja kaikki mikä jää niin se menee yksityiselle puolelle ja sitä tietä veroparatiiseihin ja muuhun keinotteluun verottajan ulottumattomiin. Tuntuu kuin oltaisiin pelastamassa näitä sijoittajia ja kaikenmaailman keinottelijoita yhteiskunnan tuella? Ekös tässä olisi parempi pelastaa yhteiskunta kuin yksityisen sektorin keinottelijat ja sijoittajat jotka eivät vaadi vakuuksia sijoituksilleen ja jättävät vastuut veronmaksajille ja vähävaraisille kansalaisille? Suomessakin saa kaikelaiset keinottelijat rellestää miten tahansa, mutta rehellinen ja vastuunsa tunteva yrittäjä koitetaan kuristaa kaikenmoisin maksuin ja erilaisten lakipykälien avulla kuiviin heti alussa. Herää kysymys, että onko Suomessa mopo karannut päättäjiltä vai annetaanko kaikki mennä vain painollaan, kun toiset puolestani työt tekevät?

      • Konttorirotat töihin

        Valtiolle ei pidä antaa liikaa verotuloja, koska käytäntö on osoittanut, että rahat vaan törsätään jonninjoutavaan sijaistoimintaan, jollainen pitää rahoittaa yksityisesti.

        Ongelma on se, että aina vaan pienempi porukka tekee sen vientitavaran, vientitavaran joka on edellytys tuontitavaralle.

        Ja aina vaan isompi porukka tienaa aina vaan suurempia rahoja toiminnasta, joka ei ole missään tekemisissä vientitavaran valmistuksen kanssa.

        Ainoa keino vähentää suuripalkkaista tyhjäntoimittajalaumaa, on alentaa heidän palkkansa duunarin palkan tasolle, eli alle 2500 euroon kuukaudessa.

        Tällöin tyhjäntoimittajilla ei ole enää varaa ostella kaukoidän ihmeitä, ja he hakeutuvat töihin tuotantoon, jolloin hyvässä lykyssä tuotannossa toimivien palkatkin nousevat, kun maassa ei tarvitse elättää maan kokoon nähden kymmenkertaista virkamies/naislaumaa.


    • Minä luin jo

      1970-luvulla Leninin kirjallisuutta, vaikka en edes äänestänyt kommunisteja.Siitä huoli-
      matta minulle jäi Leninin imperialismiteoria elävästi mieleen.1912 Lenin kirjoiiti.

      "Euroopan Yhdysvaltojen imperialistinen nousu perustuu herrojen arvovaltaan,joka tuhoutuu velkoihin".

      Tapahtuuko proletariaatin vallankumous myös EU-valtioissa? Juuri tätä
      kysymystä pohditaan paljon nykyään sekä Kremlissä että Pekingissä.

      • Mistä Leninin teoksesta lainaus on?


    • q

      Suomessa voidaan nostaa ruuan arvonlisäveroa, ja jos tarvetta on nostettakoot heti reippaalla kädellä.

      Sehän käytännössä tarkoittaa sitten vain sitä, että ne joilla rahaa on ostavat entiseen malliin, heitä ei hintojen korotukset heilauta mihinkään.

      Ja me, jotka jo nyt joudumme tinkimään ruokamenoista, otamme erittäin "tarkan markan" elämän tavan käyttöömme ja ostamme vain ja ainoastaan sen ruuan millä pysymme hengissä.

      Talkoisiin koko väki.

    • jjdjjhhjlkhhj
      • Hops vaan, muutkin ovat lukeneet jo ilouutisen! Ei se mitään, herkkua ei koskaan tarjota liikaa!


    • Tyhmille tiedoksi

      Kyseessä olisivat julkisen sektorin palkat. Nehän maksetaan verovaraoista.

    • pump

      Eikös Kokkarit ole jo pidemmän aikaa ajaneet suomalaisten palkkoja alas? Kauasnäköistä viisauttako?

      • Onhan itsestään selvää, että se joka teettää työtä elikkä ostaa työvoimaa, tahtoo tehdä sen mahdollisimman halvalla. Kirkastuisipa se vähän yleisemminkin.


    • virkaloinen syö raha

      Virkamiesten eli valtion ja kuntien palveluksessa olevia pitäisi erottaa. Koko julkinen sektori on ylimitoitettu. Sieltä voisi potkaista ulos heti 20% ja pienentää jäljelle jäävien palkkoja 20%. Ylemmille virkamiehille pitäisi myös asettaa palkkakatto. Ei ole kyse muusta kuin kavalluksesta, kun valtion virastojen johtajat tienaavat satoja tuhansia. Näillä ratkaisuilla Suomi selviäisi kaikista ongelmistaan. Lisäksi mm. terveydenhuoltoalalla on tuplamiehitys, koska he ovat tottuneet jatkuvaan laiskotteluun.

    • me-262

      Vai ei muuta tietä ulos.
      Ei muuta kuin lopetetaan koko euroalue, siinä muutakin tietä kuin pelkkää euron johdattamaa Via Doloroosaa.

      Ps. Päivä päivältä euron kaatuminen tai devalvointi setelipainatuksella näyttää aina vain ajankohtaisemmalta:
      "Torstaina euroalueen pankkien yön yli ulottuvien talletusten määrä Euroopan keskuspankissa nousi korkeimmalle tasolle tähän mennessä tänä vuonna, EKP:n tilastot kertoivat perjantaina."
      http://yle.fi/uutiset/teemat/velkakriisi/2011/12/pankkien_luottamus_saroilee_euroalueella_3075612.html

    • ahneet alas.

      KOSKA RAKAS SUOMI ON SIINÄ JAMASSA ETTÄ HERRAT LEIKKAA PALLKKOJA JA ELÄKEITÄ .
      PRESITENTTIÄ MYÖDEN PALKAT ALAS.

    • .

      Hintataso ja verotus jatkavat hurjaa nousuaan tehtiin palkoille mitä tahansa.

      Kulutus pysähtyy. Lama tulee ja omaisuuden uusjako siinä samalla. Sitä tässä valmistellaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1084
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      606
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      605
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      67
      557
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      535
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      512
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe