Lähitulevaisuus

Syväekologi

Tammikuu 2012 TV-maksu nousee 3%. Nousevat KELA:n etuudetkin.
Etäluettavia sähkömittareita 2012.
Automaattikassoja 2013, maksu visa-kortilla. Paperipostin ja käteisen käyttö romahtaa.
2014 uusi matkakortti-järjestelmä.
2015 puoliautomaattinen Länsimetro.
2016 GSM-verkot ja Digi-TV pois, NATO-jäsenyys?

2017 ilmastonmuutos jopa peruuttamaton?

10

147

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höpöspossum

      2012 Siirrytään uuteen valuuttaan
      2012 Pankit lopettavat käteisjakelun
      2013 Pankit menevät konkurssiin
      2013 Uusi valtionpankki perustetaan, muita ei sallita
      2013 Käteisjakelu aloitetaan, paperisetelit korvataan muovisilla
      2014 Suomi saa itsenäisyytensä takaisin
      2250 Venäjä luovuttaa hyväntahdon eleenä Petsamon ja Kannaksen Suomelle

    • ennustaja eukko

      2012 uusi presidentti
      2015 uusi EK ja oikeat kansikset
      2018 Suomi Natoon
      2024 Nato ilmoittaa taloutensa romahtamisesta
      2029 Nato kaatuu ja kuopataan
      2034 Armeijamme on ajettu alas
      2037 Venäjä tulee rajan yli
      jatkoa seuraa

    • tarkennetaan

      2012 oikea presidentti

      2015 oikean eduskunta ja oikeat kansanedustajat

      2018 oikeat kansanedustajat jatkaa

      2018 "2012" presidentti jatkaa

    • lainsuojaton järki

      maailman väkiluvun lisääntyminen lisääntyvä kulutus ympäristön muutokset... ei tarvita lukuja, pian on pian ja se mitä se on, sen ymmärtää jokainen, jolla on toimivat aivot.

      • "Toimivat aivot"? Eikö riitä jos omistaa uusimman älypuhelimen?

        Ei riitä. Aivojen käyttö on ihan ilmaista, ei siitä markkinatalous mitään hyödy.


    • :::::::::::::))

      2000-2030 Samaa paskaa, eurooppa islamisoituu, pankkikartellit kukoistaa.
      2030-2050 Maailman unioini tulee, kuluttajarobottisuus huipussaan.
      2050-2060 Suursota öljystä ym. luonnonvaroista alkaa.
      2060-2100 Elämä pallolla käy hyvin hankalaksi, ihmislaji mahdollisesti hävinnyt.

      Tämäkin on yksi mahdollisuus monista, valitettavasti aika todennäköinen.

    • ajateltuna

      2112 Netti kaatuu, koska se olikin vain pikkupoikien temmellyskenttä ja hiekkalaatikko
      -markka on palanut takaisin
      -pörssit romahtavat koska ihminen luottaa taas kestävään kehitykseen eli luontoon
      -ihminen lakkaa uskomasta poliitikkojen puheisiin ja löytää oman tien löytää totuus
      -suomessa lisääntyy maanjäristykset ja niiden seurauksena ydinvoimalarakentaminen kohtaa takapakin
      -työuupumus loppuu koska työpaikatkin vähenevät ja työnantaja arvostaa taas tavallista työntekijää ei kiusaajien selityksiä vaan työllä aikaan saavia ihmisiä
      -netin tilalle syntyy kuntakohtainen sisänetti asioiden hoitoa varten, sormitunnuksilla netti hoituu, pikkupojat palaavat hiekkalaatikolle takaisin
      -vanhuksia taas arvostetaan kun markka palaa takaisin
      ym.

    • 2010-2020
    • foliopipokiristää

      2012 Euro ja EU ajatuu syvempään kriisiin. Saksa, Italia, Ranska, Suomi tarvitsevat kipeästi taloudellista tukea. Keskieuroopassa syntyy päivittäin mellakoita. Saksa ja Ranska ovat poikkeustilassa ja maiden armeijat valvovat järjestystä. Suomessa ihmetellään menoa ja lässytetään suomi24 foorumilla.

      2013 Usa ilmoittaa että Usan liittovaltio on virallisesti konkurssissa. Joku erioisnero ekonomi keksii että Usan liittovaltiot lopetetaan ja tilalle tulee yksi uusi valtio muoto, Amerikka. Myös väli- ja etelä-amerikka pakotetaan tähän uuteen valtioon, sotilaallisin keinoin, selityksenä terrorismi. Entinen Usa antaa itselleen velat anteeksi ja pistää uuden dollarin liikkeelle. Pankit pelastetaan, muutama miljoonaa ihmistä menettää kotinsa ja omaisuutensa mutta maan talous pelastuu.
      Samalla euroopassa on alkanut massiivinnen pakolaisvyöry joka puolelta sotien runtelemaa afrikaa. Myös saudi-arabiasta alkaa virrata pakolaisia eurooppaan Usan hyökättyä Arabi emiraateihin. Syynä Usan hyökkäykselle oli terrorismi.
      EU koettaa edelleen pitää Euroa pystyssä, Kreikka ja Portugali erosivat eurosta ja ovat pahan taantuman vallassa. Molemmissa maissa vallitsee sotilashallinto ja siviileilla ei ole mitään oikeuksia. Muut maat sulkevat silmänsä.
      Suomessa ihmetellään ja päivitellään miten tyhmiä ulkomaalaiset ovat ja jatketaan tappelua suomi24 foorumilla.

      2014 Amerikka ja Kiina ajautuvat riitoihin ja kesäkuussa 2014 Kiina julistaa sodan Amerikalle. Syynä Amerikan öljyvaltaukset saudi-arabiassa ja pohjois-afrikassa.
      Norja ilmoitaa että sen öljylähteet loppuvat vuoteen 2018 mennessä.
      Suomi pitää öljyn loppumista paskapuheena ja siitä keskustellaan kiivaasti Suomi24 foorumilla

      2015 Kiina pommittaa Amerikan tukikohtaa entisissä arabi-emiraateissa, Usa laukaisee ohjukset euroopasta kohti kiinaa. Venäjä laukaisee ohjukset kohti Amerikan tukikohtia euroopassa. Amerikka vastaa venäjällle lähettämällä ohjuksia jäämereltä sukellusveneistään.
      Euroopassa on sisällisota hallinnon ja siviilien välillä.
      Suomessa saa edelleen pullakahvit torilla, tosin hinta on lähes 40 euroa. Suomi myös pitää median uutisoimia "Keskieuroopan levottomuuksia" liioiteltuina ja jatkaa keskustelua 2015 Big brotherista suomi24 foorumilla kunnes netti katkeaa ohjusten iskytyess ympäri maata.

      2016 Pohjois-Amerikkaa ei enää ole, jäjellä on vain palanut radioaktivinen joutomaa. Sama koskee Suurinta osaa venäjää ja kiinaa sekä keski-eurooppaa ja saudi-arabiaa. Myös pohjois-arfikka sai osansa ydin sodasta.
      Suomessa suututaan kun ei ole nettiä, telkkarista ei tule mitään, kaupat on kiinni ja valtion johtokin näyttää häipyneen jonnekkin jossain vaiheessa. Suomalaiset tappavat suutuspäissään toisensa ja viimeinen jukolan jussi sitten kuolee kylmyyteen ja nälkään yksin jossain pohjanmaan perällä.

      2017 ...
      2018....
      2120 500 000 Norjalaista kömpii ulos bunkkerista ja aloittaa rakentamaan maailmaa uudelleen, apuna paljon siemeniä.....

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      136
      7177
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      125
      4971
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      66
      4332
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3483
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2291
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      301
      1773
    7. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      23
      1515
    8. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1485
    9. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1448
    10. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      58
      1394
    Aihe