Essayah on hurmosliikkeessä mukana

Elämästä hengissä

Sari Essayah on uskonnollisen hurmosliikkeen, helluntailaisuuden, kannattaja. Jos hänet valitaan presidentiksi, niin koko kansakunnan on kiristettävä pipojaan huomattavasti, koska kaikki on kiellettyä. Tanssiminen on syntiä, ennen avioliittoa ei missään tapauksessa saa olla sukupuoliyhteydessä, kirkkoon ei saa kuulua, koska helluntailaiset eivät kuulu kirkkoon. Sinun on otettava aikuiskaste. Mitä ihmiselämää se sellainen on?

11

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sionisti.

      Mikähän sullakin alhainen pakana on helluntaiporukkaa vastaan? Mikä ihmeen hurmosliike? Olet säälittävä tietämätön epäuskovainen ja pakana!

    • lutterin mutteri

      No onpas kamalaa! Lutherkin kääntyilee haudassaan jos saa tällaista tietoa Suomesta!
      Suomalaiset ovat niin peruslutterilaisia kuin olla voi. Kaikki muut kristilliset uskonnot on kauhistus. Puhumattakaan budhalaisista ja muslimeista!

    • .

      Sohaisit ampiaispesää - nyt hihhulit suuttuvat sinulle ja sinua ei tempaista ylös.

      • .

        Köhköhköö. Te ateistit olette kyllä säälittävää sakkia. Mikä teillä ateisteilla on oikein helluntaiporukkaa ja uskovaisia vastaan? Todella yhteiskunnallisesti ja poliittisesti aktiivista porukkaa, erittäin isänmaallista sakkia ja edustavat hyvinvointiperiaatetta myös muillakin kuin taloudellisin mittarein. Hengellinen ja henkinen hyvinvointi, lähimmäisestä välittäminen ja huolehtiminen sekä arvomaailma on sekä yhteiskunnan että sen hyvinvoinnin peruspilareita. Oletpas sinä niinsanotusti ahdasmielinen ihminen, kun aina itsekin saan tätä kuulla.

        Olen itse PerSu ja uskovainen, vaikka Saria kyllä kannatan. Myös PerSuilla on paljon uskovaisia kannattajia ja jopa useita uskovaisia kansanedustajia kuten Mika Niikko ja Hakkarainen. En todellakaan tiedä, saati ymmärrä, mistä vihamielisyytesi ja asenteesi kristittyjä kohtaan ja vastaan oikein kumpuaa? Voisitko valaista minua hieman tässä? Oletko näitä monikultuuriutopisteja, kenties?


    • Upsista ups

      Upsista.

    • Viitsitkö tarkistaa perustuslaista mitkä ovat tasavallan presidentin tehtävät ja valtaoikeudet.

    • Upsista ups

      Upsista.

    • Upsista ups

      Upsista.

    • iuytrvfcde

      Tää on kyllä totta

    • taivasosuus meni jo

      Hypätkää taivaaseen ja puhukaa kielillä helluntailaisten hihhulien tahdissa, jos ette muuhun pysty.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      187
      1890
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1033
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      99
      947
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      717
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      544
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      536
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      199
      473
    Aihe