JP Morgan esittää uudessa katsauksessaan arvioksi 400 miljardia euroa.
Zerohedgen julkistama raportti laskee Kreikan eurosta lähdön eli nykyisin tuttavallisemmin "grexitin" seurauksia niin, että Kreikka on velkaa 240 miljardia euroa EU:lle ja IMF:lle sekä 130 miljardia eurojärjestelmällä Target2-maksujärjestelmän kautta. Eurooppalaisten pankkien kautta tappioita voi tulla vielä 25 miljardia euroa. Yhteensä summa hipoo siis 400 miljardia.
Raportti arvioi, että Kreikan lähtö synnyttäisi niin paljon ongelmia - inflaation nousun, polttoainepulan, elintason laskun ja levottomuuksia
400 miljardin tappio=Kreikan lähtö eurosta
33
183
Vastaukset
- Kusipäiden unioni
Kreikka siis kupattiin jo tyhjäksi EU:n eliitinin toimesta, kuka on seuraavana vuorossa?
- Spekulatsi
Espanjan lähtö olisi kai sitten 3000 miljardin paukku?
- PUHDASTA VOITTOA!!!
Puhdasta voittoa Euroopan eurokokoomuslaisille, ja kansa maksaa riihikuivaa voittoa pankkikapitalisteille.
Täydellinen systeemi: rahat pois tyhmiltä, ja suomalaiset maksaa hiljaisina kun vatikaanijutsku-pankkijetset tyhjää EU-kassan?
Rahaa on? Suomi- EU?:
http://groups.yahoo.com/group/EUROPEANS_IN_SUPPORT_OF_ISRAEL/message/975
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Jews_in_Finland
http://www.jpost.com/ArtsAndCulture/Entertainment/Article.aspx?id=114420
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10647177
http://myreader.co.uk/msg/1212209983.aspx
http://www.jewishswitzerland.org
http://cojoweb.com/ref-origin_of_company_names.html
http://keskustelu.suomi24.fi/node/5677282
- Loppumme
Espanaja rommaa pankit nimitäin,Nokia rommaa,pelastukoon ken voi!
Terveydenhoito katastrofin partaalla. - vihellettävä poikki
Kovasti toitottavat Kreikan lähdön aiheuttamia ongelmia. Eli säikytellään typerät politiikot maksamaan lisää.
Eipä missään kerrota asian hyvistä puolista.Outoa. Oleellisin parannus ja ainoa vaihtoeht. Euro nurin kaikki palaa omaan rahayksikköön ja sen arvo hakeutuu äkkiä
reaalitasolle.
Kataisen höpöttämällä työllisyystouhulla ei mitään merkitystä. Jos kymmenen menisikin,niin ei niistä kannata miljardeja maksaa.
En myöskään tajua tuota öljyjuttua. Tosin suomessa hinta nousee aina kun jenkeissä joku huotamo palaa.- se vasta maksaisi
no kerro sinä niitä hyviä puolia!
Kun niitä ei oikeen taida löytyä.
"euro nurkin"
tajuatko sen merkitystä, mitä se maksaisi meille kaikille?
Mahdoton kuvio se vasta maksaisi kirjoitti:
no kerro sinä niitä hyviä puolia!
Kun niitä ei oikeen taida löytyä.
"euro nurkin"
tajuatko sen merkitystä, mitä se maksaisi meille kaikille?
Mahdoton kuvioMistä haluamme maksaa?
Kaikestahan on maksettava.
Mikä on lopullinen hintalappu esim. paketissa "Kreikka eurossa"?
MIkä on lopullinen hintalappu paketissa "Euron romahdus"?
Tapahtuipa mitä tahansa, maailmanloppu ei näin tule.- Niksinirkka.
jjeeves kirjoitti:
Mistä haluamme maksaa?
Kaikestahan on maksettava.
Mikä on lopullinen hintalappu esim. paketissa "Kreikka eurossa"?
MIkä on lopullinen hintalappu paketissa "Euron romahdus"?
Tapahtuipa mitä tahansa, maailmanloppu ei näin tule.Tehdään Islannit, keskari pankeille, ja lurjukset lusimaan. Sitten kansan suunnittelema oma uusi perustuslaki, ja joko oma (ulkomaille päin) koroton valuutta, tai vaikka Norjan Kruunu valuutaksemme. Helpottaisi öljyn ja maakaasun ostamista sieltä.
Niksinirkka. kirjoitti:
Tehdään Islannit, keskari pankeille, ja lurjukset lusimaan. Sitten kansan suunnittelema oma uusi perustuslaki, ja joko oma (ulkomaille päin) koroton valuutta, tai vaikka Norjan Kruunu valuutaksemme. Helpottaisi öljyn ja maakaasun ostamista sieltä.
Eilisen ja tämän päivän poliitikoille on mahdoton ajatus, että ilman heitä mikään - vaikeuksienkin kautta - kääntyisi parempaan. He viihtyvät "Eurooppa"-seurapiirissä, nauttivat tunnontarkkuusmaineestaan, Rehnin roolista.
Katselin tässä joku päivä sitten dokkaria "Leipzigin ihme". Se kertoi joistakin DDR:n kansannousuista juuri ennen derkkuhallinnon romahtamista ja muurin murtumista. Kaduilla vellovat, järjestysvaltaa pelkäämättömät valtaisat kansanjoukot huusivat "kansa olemme me".
Näin kai islantilaisetkin taannoin reagoivat. Mutta entäs me, mekin olemme "kansa". Jos lähtisimme kaduille satoina tuhansina vaatimaan muutosta, niin viesit olisi selvä. Vaalitulokset on helppo neuvotella näännyksiin. Näimme jo viime eduskuntavaaleista. Hallitusta on käytännössä mahdoton vaihtaa, jollei pääministeri itse saa päähänsä erota. Onpa meillä oiva perustuslaki.
- kykykokkareet
Tuo tappio on jo toteutunut. Kreikan lähtö ei sitä enää suurenna vaan lopettaa ainakin Kreikan osalta tukipakettien juoksemisen.
- wryiteuykl
Mutta onneksi Espanja ja Italia ovat tulossa tilalle. Ja Kroatia otetaan jäseneksi ensi vuonna. Eli ei meiltä pelastettavat lopu......
- Suomi 1,5%
Suomen osuus tukipaketeista 1,5%
- Stubbi hymyilee
TV:ssä vaikka puhuu katastrofista. Kokkareilla ei hätää ilmeisesti.
Suomen osuus 30 000-50 000 miljoonaa euroa. Mistähän rahat? Urpi-Katainen on jo hiljaa piilossa, ei tule vastauksia. Kokoomus mainostaa (uhkailee?) nyt enää EU-liittovaltio iskujoukkoja katastrofin hillitsemiseksi, jos kansa kapinoi. - oletko Jutta
Voi kun näyttää sirolta ja pieneltä.
Mutta lopeta vääristely.
Sekä esitä miljardeina oikea luku. - Mene takaisin kouluu
oletko Jutta kirjoitti:
Voi kun näyttää sirolta ja pieneltä.
Mutta lopeta vääristely.
Sekä esitä miljardeina oikea luku.Tuosta 400 miljardista 1,5% on esim 6 miljardia.
- kaikki sekaisin
Mene takaisin kouluu kirjoitti:
Tuosta 400 miljardista 1,5% on esim 6 miljardia.
täällä menee iloisesti sekaisin puurot ja vellit!
Hehhh
400 miljardia ei nyt suinkaan ole sen tukipaketin suuruus,
vaan arvio kaikkiaan mitä Kreikan kaatuminen maksaa.
Suomen osuus 1,5% on siitä alkuperäisestä tukipaketista,
jonka EU on viilannut. - Tai sitten ei
kaikki sekaisin kirjoitti:
täällä menee iloisesti sekaisin puurot ja vellit!
Hehhh
400 miljardia ei nyt suinkaan ole sen tukipaketin suuruus,
vaan arvio kaikkiaan mitä Kreikan kaatuminen maksaa.
Suomen osuus 1,5% on siitä alkuperäisestä tukipaketista,
jonka EU on viilannut.Jonka tiesin oikein hyvin, se oli vain esimerkki. En ole tässä vaiheessa edes kärryillä paljonko Suomi on taannut lainoja ja heittänyt tukea EU:n kautta.
- Homman laskentaa
kaikki sekaisin kirjoitti:
täällä menee iloisesti sekaisin puurot ja vellit!
Hehhh
400 miljardia ei nyt suinkaan ole sen tukipaketin suuruus,
vaan arvio kaikkiaan mitä Kreikan kaatuminen maksaa.
Suomen osuus 1,5% on siitä alkuperäisestä tukipaketista,
jonka EU on viilannut.muuten hankaloittaa sekin että onko Kreikka saanut kaikki tuet ja lainat kerralla vai saako se ne erissä.
Jos se ei ole saanut vielä edes suurinta osaa niistä niin on Suomelle helpotus jos EU ja IMF laittaa rahahanat kiinni tässä vaiheessa. On kuitenkin aika selvää kaikille että Kreikka ei tule selviämään yksin velkojen maksusta.
- jk
Ihnko tosi?
- 2miljardia Suomelle
Kreikan eurosta eroaminen maksaisi Suomelle noin 2 miljardia euroa. Näin arvioi makrotaloudellinen konsulttitoimisto GnS Economics.
Jos Kreikka silti irrottautuisi yhteisvaluutasta, rahaa palaisi kaikilta euromailta. GnS Economicsin yksinkertaistetun arvion mukaan Suomen suorat tappiot olisivat noin 2,4 miljardia euroa, mutta Kreikan Suomelle myöntämät lainatakuut pienentäisivät summaa. - Hei, me tienataan tä
llä. Tienataan, tienataan, tienataan... Tralla- lal- lal- la- lal- lallalaa......
t: Jykä - rikastutaan kovasti
Tuo on teoriaa. On näet monta valtiota jotka tarvii tukea lähes välittömästi. O aivan turha kuvitella että ne maksaisi tappionsa. Jos suomi selviää 2,5 miljardilla niin
espanjan luku olis isompi,niikuin myös Italian ja sitä rataa,,,,, - alennusmyynnit?
koska tulee Kreikan matkat alennusmyyntiin?
Heinäkuussa vois taas lähteä Rodokselle käymään.Kyllähän Kreikan matkat ovat pidempään näyttäneet edullisilta, oletko seurannut?
Itse en kyllä aivan näinä aikoina lähtisi sinne lomailemaan, vaikka matka olisikin edullinen. Eihän sitä voi matkaa varatessaan ja maksaessaan tietää, tuleeko matka-ajankohtana lakkoja ja levottomuuksia, onko varattu hotelli menossakin konkurssiin, ovatko kadunmiehet ja asiakaspalvelijat täysin ryytyneitä vaaleisiin pohjoiseurooppalaisiin, alkaako esiintyä enenevässä määrin turistiin kohdistuvaa pikkurikollisuutta tai kiusantekoa.
Jos me täällä olemme pitkään kiukutelleet Kreikan tukipaketeista, niin kreikkalaiset ovat varmasti paljon kiukkuisempia leikkauksista, säästöistä ja työttömyydestä.
Mutta onhan Rodoksella taikansa, ja aurinko paistaa - säästelemättä.- uskaltaako mennä
uskaltaako sinne matkustaa?
Saako ruokaa,juomaa, toimiiko sähköt ja vedet?
Entä työntekijät,onko hotelleissa porukat edellen hommissa?
Mikä kaikki maksaa, nouseeko hinnat pilviin ainakin kaikki
tuontitavarat?
Käykö euro Heinäkuussa Kreikassa?
- ei riitä 2miljardia
130 miljardia eurojärjestelmällä Target2-maksujärjestelmän kautta
eli meille tulee reippaasti lisää luottotappioita tuon arvioidun 2miljardin lisäksi,
sillä juuri target-järjestelmän vuoksi saatavamme lisääntyvät eikä maksajaa
tule koskaan olemaan - ei hyvä?
kalliiksi tulee
- sääli kreikkalaisia
suurin murhe on kuitenkin itse kreikkalaisille,
ne vasta liemessä on, jokatapauksessa.
Sääliksi käy - havukka2
Kreikkalaiset luonnollisesti ymmärtävät, etteivät he koskaan voi ja halua maksaa tuollaisia satojen miljardien eurojen velkoja, jotka on heille myös vastoin parempaa tietoa EU:n ym. toimesta annettu.He saattavat myös ajatella, että on kunniakkaampaa kärsiä kurjuudesta omaehtoisesti, kuin ottaa koko ajan käskyjä EU:n taholta. Vanha kulttuurimaa ei voi nöyrtyä kurjuudenkaan kohdatessa, koska he varmaan myös tajuavat sen, että ovat itse aiheuttaneet tilanteen harhauttamalla yhteistyökumppaneitaan.
Se on ihmisen osa sellainen, että se menee nurkkaan häpeämään, kun on tehnyt peruuttamattoman virheen.
Tätä häpeämisen taitoa toivoisi myös lisää meidän EU -asioita hoitaville ministereille. Olisi sekin jotain, että edes reilusti myönnettäisiin tehdyt virheet eikä keksitäisi aina vain uusia selityksiä.- ei vaihtoehtoja
mutta kun on PAKKO!
Ei kreikkaiset voi sanoa ettei halua maksaa ja kiristää,
tai voi toki niin sanoa mutta kun vaihtoehtoa ei enää ole.
Siellä on 20 vuotta eletty velaksi ja lykätty pahoja päätöksiä
- voiko irtautua
jos Kreikka irtautuisi eurosta on sen arvioitu syöksevän Kreikan talouden suoranaiseen kaaokseen.
Sitten vasta asiat niillä huonosti olisikin - eli ME hävitään myös
Kreikan ero eurosta maksaisi Suomelle noin kolme miljardia euroa, Pellervon Taloustutkimuksen toimitusjohtaja Pasi Holm arvioi Maaseudun Tulevaisuuden haastattelussa.
Holm on laskenut mukaan kaikki Kreikalle tähän mennessä annetut lainat sekä Euroopan keskuspankin kautta tulevat riskit. Laskelmien oletuksena on, että Kreikka jättää maksamatta noin puolet veloistaan.
Tappioita pehmentäisivät Suomen saamat vakuudet, edellyttäen, että ne myös maksetaan. Suurimmat tappiot tulevat Suomen pankin ja EKP:n kautta Kreikkaan virranneista rahoista.
Käytännössä tappio realisoituisi siten, että Suomen pankki ei muutamaan vuoteen maksaisi korkotuloja valtiolle- ioyuyte721
Fantastista Faktaa.. Hei me tienataan, meidän hyvinvointi yhteiskunnalle,mielettömät määrät rahaa Matin Jutan ja jykän ollessa näin viisaita.
Uuniperuna masa
Kukkapurkki jykä
Verkkosukka blondi.
Sääliksi käy meitä suomalaisia, kun vallankahvassa on näitä tunareita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest986807Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4634904Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1292756Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1412413Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t72167Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m341176En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su721103Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta531040- 1031003
Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä58922