Konteksti:
"With their endless appetite for talk and attention, extroverts also dominate
social life, so they tend to set expectations. In our extrovertist society, being outgoing is considered normal and therefore desirable, a mark of happiness, confidence, leadership. Extroverts are seen as bighearted, vibrant, warm, empathic. "People person" is a compliment.
Introverts are described with words like "guarded," "loner," "reserved," "taciturn," "self-contained," "private"—narrow, ungenerous words, words that suggest emotional parsimony and smallness of personality. Female introverts, I suspect, must suffer especially. In certain circles, particularly in the Midwest, a man can still sometimes get away with being what they used to call a strong and silent type; introverted women, lacking that alternative, are even more likely than men to be perceived as timid, withdrawn, haughty."
"People person" suomeksi?
12
2173
Vastaukset
”People person” on suomennettavissa lähinnä sanoilla ”sosiaalinen ihminen”. Tai ”hyvin sosiaalinen ihminen”.
- ulkosuomalainen.
Kiitos. Mitään muotitermiä sille ei ilmeisesti ole keksitty?
- how about
ulkosuomalainen. kirjoitti:
Kiitos. Mitään muotitermiä sille ei ilmeisesti ole keksitty?
Entäs ihmisläheinen? A people person does this or that, ihmisläheiset tekevät sitä tai tätä.
- ulkosuomalainen.
how about kirjoitti:
Entäs ihmisläheinen? A people person does this or that, ihmisläheiset tekevät sitä tai tätä.
Toisaalta introvertti voi olla hyvänä kuuntelijana hyvinkin ihmisläheinen ja avulias.
- ”People person”
http://www.theatlantic.com/magazine/archive/2003/03/caring-for-your-introvert/2696/
Mitä noita ihmettelemään?- ulkosuomalainen.
Miten niin ihmettelemään? Kyse oli sanaparin suomenkielisestä vastineesta. En nähnyt linkkisi artikkelissa mitään suomen kieleen liittyvää.
- sanoisinko
että ihmistenystävä, aivan kuten voi sanoa eläintenystävä tai luonnonystävä.... kaikkien ystävä ;)
- Etten sanoisi
Ihminen voi käsittääkseni olla ihmistenystävä (ihmisystävä, filantrooppi, ihmiskuntaa universaalisti rakastava) olematta silti erityisen sosiaalinen. Niinpä tuo Yuccan esittämä ”sosiaalinen ihminen” on mielestäni merkitykseltään paljon osuvampi käännös.
Seurallisiksihan tuollaisia ihmisiä täälläpäin kutsutaan.
- seurallinen..
Ei se oikein sovi, jos puhutaan esim. erilaisista ihmistyypeistä ja kiinnostuksen kohteista vaikkapa ammatinvalinnan kontekstissa.
seurallinen.. kirjoitti:
Ei se oikein sovi, jos puhutaan esim. erilaisista ihmistyypeistä ja kiinnostuksen kohteista vaikkapa ammatinvalinnan kontekstissa.
Millä tavoin em. kriteerit täyttyvät englannin ilmauksessa People Person?
- seurallinen..
Kollimaattori kirjoitti:
Millä tavoin em. kriteerit täyttyvät englannin ilmauksessa People Person?
No, suomessakin on kissaihmiset ja koiraihmiset. Samanlainen käsitehän tämä people person on. Suomeksi olisi aika kömpelöä sanoa Ihmisihminen tai ainakaan heti ei merkitys avautuisi.
Seurallinen on mielestäni enkuksi sociable tai outgoing. People person tarkoittaa ehkä enemmän kuitenkin mielenkiinnon suuntautumista kuin käyttäytymisen tai persoonallisuuden piirrettä. Tottakai people person useimmiten on ekstrovertti, mutta ei välttämättä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585483Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4334759Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483909KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1863443Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142576Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222335Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182288Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1542101- 1282059
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241529