34 % ateisteja

Vaikkä tämä ei ole mikään ateismipalsta, olen huomannut että kreationistit pitävät välttämättömänä haastella aivan solkenaan ateisteista, ateismista ja joistakin "atterievokeista".

Siispä on paikallaan palata eiliseen Hesariin. Siinä dogmatiikan professori Miikka Ruokanen kertoi, että alle 30-vuotiaista suomalaisista jo 34 % ei lainkaan usko Jumalan olemassaoloon.

Samalla Ruokanen totesi, että toisin kuin ennen, uskonnollisuus ei enää enene iän karttuessa. Tuo 34 % on siis tuleva ateistien määrä koko kansassamme, jos edes riittää.

Ruokasen pääasia oli kirkon pahenevaan jäsenkato. Hänen lääkereseptinsä tuntuu olevan se, että kirkko maallistumisen mielistelyn sijasta muuttaisi opetustaan kirkkaammaksi, ymmärtääkseni siis mm. Luther-säätiön suuntaan. JC ja monet muut kretut varmaan ilahtuvat ikihyväksi tästä reseptistä, jonka toimintamekanismi juuri ateismin leviämisen torjumisessa on minulle suuri mysteeri.

Tällä hetkellä ateisteja on kaikista suomalaisista Ruokasen mukaan 21 %, joka luku on täälläkin hiljattain esitetty.

Ehkäpä vääntö ateistien määrästä voidaan nyt lähettää joksikin aikaa jäähylle ja keskittyä paremmin palstan varsinaiseen aiheeseen, joka lukee selkeästi tuolla ylärekisterissä.

7

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sen verran tarkennusta, että "alle 30-vuotiaat" tarkoittanee tässäkin täysi-ikäisiä ihmisiä.

    • V.U.Orijumala

      Hihhuleilla on tuohon valmiina selitys,eli ateismin lisääntyminen on maailmanlopun merkki.
      Hihhulismiin taipuvaiset hihhuloituvat lisää ja uskonsota kärjistyy heidän keskuudessaan.
      Voimme siis odottaa entistä enemmän paatoksellista julistusta heidän taholtaan.
      Kun sitten maailmanloppua ja "tempauksia" ei edelleenkään kuulu eikä näy jatkaa hihhulismi hidasta kuihtumistaan.

    • Niin, kirkolla on edessään erittäin kriittiset ajat eikä helppoa ratkaisua ole. Totuushegemonia vietiin jo satoja vuosia sitten ja uskonnollinen de facto-monopoli romuttuu kovalla vauhdilla Kirkko tuskin on silti halukas luopumaan etuoikeuksistaan kuin pakon edessä.

      Tuossa se Ruokasen kirjoitus

      http://www.kotimaa24.fi/blogit/article/?bid=220&id=45866

      Ja muistutuksena tuolle 25% joka pohtii eroa kirkosta: sekularistista Suomea ja vakaumusten tasa-arvoa voi parhaiten edesauttaa nimenomaan eroamalla kirkosta - ja sen voi tietysti näppärimmin tehdä tuolta: eroakirkosta.fi

    • alivääntö

      Homojen määrä kasvaa samassa suhteessa ateismin kanssa. Ainakin jos sen päättelee TV-ohjelmien tarjonnasta.

      • Cum hoc ergo propter hoc. Korrelaatio ei implikoi kausaliteettia, tollo!


      • TVTV!

        Joo, ennen TV:tä ei ollut homoja eikä ateisteja.


      • tieteenharrastaja

        Älä sitten päättele. Joudut pian toteamaan, että kolmaosa suomalaisista osallistuu kokkauskilpailuihin ja toinen kolmannes paritusleikkeihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      659
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      631
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      77
      598
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      574
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      547
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      513
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      88
      438
    Aihe