harjoitusraviongelma

SedRo

minulla on sellainen ongelma, että aina kun menen harjoitusravia pyllyni pysyy satulassa (jos menen hiljaista ravia) mutta jalkani hölskyvät. en saa jalkojani rennoiksi ne ovat vain lötköt makaronit. MITEN SAAN JALKANI RENNOIKSI!!!

8

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Hmm...Yritä pitää kantapäitä alhaalla,minulla se ainakin tepsii,mutta minulla pomppii sitten(Pompin aina harjoitusrvissa)...

    • hölskyjä

      Kannattaa mennä ilman jalustimia aina kun pystyy tasa paino harjottuu :) Ja kantapäät alas :) Mutta se onglema alkaa lähteä pois mitä pidempää on ratsastanut :) Sitä kyllä oppii. Voit vaikka ensi tunnilla yrittää keskittyä erityisesti jalkoihin :) Muista ettei polvilla saa puristaa sillä silloin myös jalat saattavat lähteä... :)

    • Laita vaikka lapaset pohkeidesi alle. Siis hevosen ja saappaan väliin hieman pohkeen puolivälin alapuolelle. Jos jalkasi alkavat heilua, ne putoavat. Sillä lailla minä aikoinani harjoittelin pitämään pohkeen vakaana, ja voin sanoa, että se tehosi! Ensin alkuun siinä toki jännittää jalkojaan kun puristaa hevosta saadakseen lapaset pysymään paikallaan, mutta sitten kun se alkaa sujua, siinä rentoutuu ihan itsestään. Se on aluksi myös turhauttavaa kun lapaset tippuilevat tämän tästä, mutta se opettaa. Avustaja on hyvä olla olemassa, niin ei tarvitse itse hyppiä ylös alas tumppujen perässä niiden pudotessa. Tai ne voi sitoa kiinni satulaan narulla, joka on tarpeeksi pitkä, että lapaset pääsevät putoamaan pohkeen alta, mutta niin lyhyt, että ne eivät putoa maahan asti. Sillä tavalla ne saa takaisin paikoilleen itsekin.

      Olen itse turvautunut tumppusulkeisiin muutaman oppilaan kanssa kun ne jalat eivät pysyneet paikoillaan millään, ja jokainen heistä oppi hyvin nopeasti.

      Ilman jalustimia tai koko satulaa ratsastaminen auttaa tasapainon kanssa kuten hölskyjä sanoi, mutta ainakan minua se ei pohkeiden suhteen auttanut. Tasapaino minulla kyllä pysyi, mutta pohkeet eivät. Mutta ei tasapainon harjoittamisesta koskaan haittaakaan ole, joten kannattaa kuitenkin ratsastella ilman jalustimia tai koko satulaa jos mahdollista.

    • SedRo

      Vielä tarkennus: kun pidän kantapäät alhalla niin silloin hölskyn, koska jännitän jalkojani. Kun taas jalkani ovat löysät makaronit ja hevonen etenee hiljaa en hölsky. Kiitos vinkistä lampinajadi, aijon kokeilla!

    • Tarkista myös millä tavalla istut satulassa. Jos nojaat liikaa eteenpäin, tasapaino kärsii ja silloin helposti myös hölskyy enemmän. Kokeile nojata hiukan enemmän taaksepäin, silloin sinun on helpompi myötäillä hevosen liikkeitä lantiollasi, minkä pitäisi auttaa pomppimiseen.

    • Roso

      Kannattaa kysyä neuvoa valmentajalta/ratsastuksenohjaajalta, tai joltain asiantuntevalta. Oma vinkkini olisi tällainen:

      Onhan jalkasi oikeassa paikassa? Oikea paikka=vähän satulavyön takana
      Ajatteletko, että rentoutat jalkasi? Rantouta=heiluttele jalkojasi hetki ilman jalustimia
      Painatko kantapään alas? Paina alas=ajattele samalla, kun painat
      Onko jalustin oikealla kohdalla? Tarkista=jalustimen kuuluu olla noin päkiän kohdalla

    • Kasiro

      Voit kokeilla niinkin että et paina kantapäitäsi alas vaa nostat jalkateräsi ylös. Eli aloita irrottamalla jalustimet ja roikota jalkojasi vapaasti. Sitten nostat jalkateräsi ylös ja säädät jalustimet sen mukaan.
      Moni pitää liian lyhyitä jalustimia ja hölskyy sen vuoksi.

    • SeDro

      Kiitos Roso ja Kasiro!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      31
      3060
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1626
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      129
      1484
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1345
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      90
      1247
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      26
      1119
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      54
      1028
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      971
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      231
      969
    10. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      125
      950
    Aihe