Luominen.fi on yleensäkin lapsellista todistamista ja vääristelyä sisältävä pamflettisivusto, mutta uusin kirjoitus taitaa olla sen historian pohjanoteeraus, niin pielessä siinä on kaikki "faktat".
Minne kaikki ihmiset ovat kadonneet, kuuluu artikkelin otsikko ja sitä seuraava johdanto on jo surullista luettavaa.
"Tämänhetkisen vallitsevan näkemyksen mukaan ensimmäinen Homo sapiens eli yli miljoona vuotta sitten. Jos näin todella on, missä ovat kaikki biljoonat ihmiset, joiden tulisi joko olla hengissä, tai joiden hautautuneita ja mahdollisesti fossiloituneista jäännöksiä pitäisi löytyä laajoilta hautausmailta ympäri maailmaa?"
Ei, koska vallitsevan näkemyksen mukaan anatomisesti moderni Homo sapiens ilmaantui noin 200 000 vuotta sitten. Jos kirjoittaja olisi puhunut arkaaisesta Homo sapiensista, niin olisi mennyt melkein oikein. Suomentaja on vetänyt mutkia suoriksi, koska alkuperäisessä artikkelissa puhutaan vain ihmisen ilmaantumisesta eikä Homo sapiensista, joten silloin oikea ikähaarukka olisi suvun ilmaantumiselle noin 1,5 - 2,5 miljoonaa vuotta sitten. Mistähän kirjoittaja on repäissyt biljoonat ihmiset, kun arviot vaihtelevat todellisuudessa 100 ja 115 miljardin välillä?
Loput tekstistä onkin sitten loogisesti kestämätöntä virheellistä ala-aste matematiikkaa ja hyvin rajoittuneen ajattelun hedelmää. Ihmettelin hetken, että minkälaisen ihmisen kynästä tämä kirjoitus on syntynyt, mutta sekin selvisi lopuksi.
"SILVIO FAMULARO
on Jumalaa rakastava uusi-seelantilainen, jolla on italialaiset vanhemmat. Hän on puoliammattimainen oopperatenori, näyttelijä, koomikko ja puhuja. Silvio on innokas paljastamaan valheellisia evoluutioteorioita ja levittämään evankeliumia pelastumattomille."
Niinpä tietenkin, puoliammattilainen koomikko-tenorihan se on pätevä paljastamaan evoluutioteorian "valheet".
http://www.luominen.fi/minne-kaikki-ihmiset-ovat-kadonneet/
Rimanalitus jopa kreationisteille
6
100
Vastaukset
"Niinpä tietenkin, puoliammattilainen koomikko-tenorihan se on pätevä paljastamaan evoluutioteorian "valheet"."
Onhan tuo parempi kuin palstamme täyspäiväiset koomikot.>"SILVIO FAMULARO
on Jumalaa rakastava uusi-seelantilainen, jolla on italialaiset vanhemmat. Hän on puoliammattimainen oopperatenori, näyttelijä, koomikko ja puhuja. Silvio on innokas paljastamaan valheellisia evoluutioteorioita ja levittämään evankeliumia pelastumattomille."
Eikö kretupelleillä tosiaan ole minkäänlaista kontrollia sen suhteen, kenet he kelpuuttavat luonnontieteitä kaatamaan? Riittääkö täydeksi pätevyydeksi aina vain se, että on kreationisti?
Jos se valehteleva ketkusakki ei olisi mitä on, tuntisin ihan helvetillistä myötähäpeää. Nyt vahingonilo, joka sana on varmasti kretuille hauskanpidon toisena synonyymina mitä tutuin, ohittaa sen heittämällä oikealta ja vasemmalta.- blindwatchmaker
"Mistähän kirjoittaja on repäissyt biljoonat ihmiset, kun arviot vaihtelevat todellisuudessa 100 ja 115 miljardin välillä?"
Urpo kääntäjä on tehnyt alkeellisen käännösvirheen. Amerikanenglannin 'billion' tarkoittaa meidän miljardia.
Muutenkin kirjoitus oli sitä totuttua kreationistien pölhölän logiiikkaa.
Näin se kreationismi etenee."Urpo kääntäjä on tehnyt alkeellisen käännösvirheen. Amerikanenglannin 'billion' tarkoittaa meidän miljardia."
Näin itsekkin ensin ajattelin käyneen, mutta Silvio Famularo kirjoittaa alkuperäisessä artikkelissa näin;
"According to the now-prevailing view, the first humans lived over a million years ago. If that is really so, where are all the trillions of people who should either be alive, or whose buried remains, potentially fossilized, should be found in vast graveyards scattered around the world?"- blindwatchmaker
solon1 kirjoitti:
"Urpo kääntäjä on tehnyt alkeellisen käännösvirheen. Amerikanenglannin 'billion' tarkoittaa meidän miljardia."
Näin itsekkin ensin ajattelin käyneen, mutta Silvio Famularo kirjoittaa alkuperäisessä artikkelissa näin;
"According to the now-prevailing view, the first humans lived over a million years ago. If that is really so, where are all the trillions of people who should either be alive, or whose buried remains, potentially fossilized, should be found in vast graveyards scattered around the world?"" where are all the trillions of people"
No huh. Heh. Kreationistit ne kykenevät aina yllättämään :)
Joka päivä jotain uutta. En tiennytkään, että kreationisteilla on jokin rima.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702071
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371455Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321154Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56902- 55846
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250814Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20782Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18735Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58713Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis198634