Rimanalitus jopa kreationisteille

Luominen.fi on yleensäkin lapsellista todistamista ja vääristelyä sisältävä pamflettisivusto, mutta uusin kirjoitus taitaa olla sen historian pohjanoteeraus, niin pielessä siinä on kaikki "faktat".

Minne kaikki ihmiset ovat kadonneet, kuuluu artikkelin otsikko ja sitä seuraava johdanto on jo surullista luettavaa.

"Tämänhetkisen vallitsevan näkemyksen mukaan ensimmäinen Homo sapiens eli yli miljoona vuotta sitten. Jos näin todella on, missä ovat kaikki biljoonat ihmiset, joiden tulisi joko olla hengissä, tai joiden hautautuneita ja mahdollisesti fossiloituneista jäännöksiä pitäisi löytyä laajoilta hautausmailta ympäri maailmaa?"

Ei, koska vallitsevan näkemyksen mukaan anatomisesti moderni Homo sapiens ilmaantui noin 200 000 vuotta sitten. Jos kirjoittaja olisi puhunut arkaaisesta Homo sapiensista, niin olisi mennyt melkein oikein. Suomentaja on vetänyt mutkia suoriksi, koska alkuperäisessä artikkelissa puhutaan vain ihmisen ilmaantumisesta eikä Homo sapiensista, joten silloin oikea ikähaarukka olisi suvun ilmaantumiselle noin 1,5 - 2,5 miljoonaa vuotta sitten. Mistähän kirjoittaja on repäissyt biljoonat ihmiset, kun arviot vaihtelevat todellisuudessa 100 ja 115 miljardin välillä?

Loput tekstistä onkin sitten loogisesti kestämätöntä virheellistä ala-aste matematiikkaa ja hyvin rajoittuneen ajattelun hedelmää. Ihmettelin hetken, että minkälaisen ihmisen kynästä tämä kirjoitus on syntynyt, mutta sekin selvisi lopuksi.

"SILVIO FAMULARO

on Jumalaa rakastava uusi-seelantilainen, jolla on italialaiset vanhemmat. Hän on puoliammattimainen oopperatenori, näyttelijä, koomikko ja puhuja. Silvio on innokas paljastamaan valheellisia evoluutioteorioita ja levittämään evankeliumia pelastumattomille."

Niinpä tietenkin, puoliammattilainen koomikko-tenorihan se on pätevä paljastamaan evoluutioteorian "valheet".

http://www.luominen.fi/minne-kaikki-ihmiset-ovat-kadonneet/

6

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Niinpä tietenkin, puoliammattilainen koomikko-tenorihan se on pätevä paljastamaan evoluutioteorian "valheet"."

      Onhan tuo parempi kuin palstamme täyspäiväiset koomikot.

    • >"SILVIO FAMULARO
      on Jumalaa rakastava uusi-seelantilainen, jolla on italialaiset vanhemmat. Hän on puoliammattimainen oopperatenori, näyttelijä, koomikko ja puhuja. Silvio on innokas paljastamaan valheellisia evoluutioteorioita ja levittämään evankeliumia pelastumattomille."

      Eikö kretupelleillä tosiaan ole minkäänlaista kontrollia sen suhteen, kenet he kelpuuttavat luonnontieteitä kaatamaan? Riittääkö täydeksi pätevyydeksi aina vain se, että on kreationisti?

      Jos se valehteleva ketkusakki ei olisi mitä on, tuntisin ihan helvetillistä myötähäpeää. Nyt vahingonilo, joka sana on varmasti kretuille hauskanpidon toisena synonyymina mitä tutuin, ohittaa sen heittämällä oikealta ja vasemmalta.

    • blindwatchmaker

      "Mistähän kirjoittaja on repäissyt biljoonat ihmiset, kun arviot vaihtelevat todellisuudessa 100 ja 115 miljardin välillä?"

      Urpo kääntäjä on tehnyt alkeellisen käännösvirheen. Amerikanenglannin 'billion' tarkoittaa meidän miljardia.

      Muutenkin kirjoitus oli sitä totuttua kreationistien pölhölän logiiikkaa.

      Näin se kreationismi etenee.

      • "Urpo kääntäjä on tehnyt alkeellisen käännösvirheen. Amerikanenglannin 'billion' tarkoittaa meidän miljardia."

        Näin itsekkin ensin ajattelin käyneen, mutta Silvio Famularo kirjoittaa alkuperäisessä artikkelissa näin;

        "According to the now-prevailing view, the first humans lived over a million years ago. If that is really so, where are all the trillions of people who should either be alive, or whose buried remains, potentially fossilized, should be found in vast graveyards scattered around the world?"


      • blindwatchmaker
        solon1 kirjoitti:

        "Urpo kääntäjä on tehnyt alkeellisen käännösvirheen. Amerikanenglannin 'billion' tarkoittaa meidän miljardia."

        Näin itsekkin ensin ajattelin käyneen, mutta Silvio Famularo kirjoittaa alkuperäisessä artikkelissa näin;

        "According to the now-prevailing view, the first humans lived over a million years ago. If that is really so, where are all the trillions of people who should either be alive, or whose buried remains, potentially fossilized, should be found in vast graveyards scattered around the world?"

        " where are all the trillions of people"

        No huh. Heh. Kreationistit ne kykenevät aina yllättämään :)


    • Joka päivä jotain uutta. En tiennytkään, että kreationisteilla on jokin rima.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      311
      8597
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      200
      4697
    3. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      32
      3351
    4. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      195
      2644
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      119
      2218
    6. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      101
      1769
    7. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      51
      1766
    8. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      58
      1688
    9. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      350
      1378
    10. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      170
      1364
    Aihe