Keitä kiinnostavat toisten verotiedot ja palkat?

Duunari.

Lehdet ovat taas täynnä tietoja siitä, kuinka paljon kukakin julkkis tienasi viime vuonna. Verotietojen julkistamisen jälkeen nettilehdissä oli yhdeksäntoista uusinta uutista kahdestakymmenestä julkkiksia koskeavia verouutisia. Siellä seassa oli sitten joku poliittinen uutinen tai onnettomuusuutinen.

Mikä ihme niissä toisten ihmisten palkka- ja verotiedoissa on niin kauhean kiinnostavaa? Minkälaiset ihmiset lukevat niitä uutisia? En keksi mitään muuta selitystä kuin että ne on julkaistu duunarinaisia varten, jotta nämä voivat sitten työpaikan tupakkapaikalla tai leikkipuistossa muiden naisten kanssa yhdessä pöyristellä toisten hirveitä palkkoja. No, sanotaan suoraan: juoruämmiä varten.

Itse olen duunari ja tienaan pientä palkkaa. Sillä olen saanut tähän mennessä leipää, ja voita leipäni päälle. Vaatteitakin on sen verran kuin tarvitsen. On telkkari, vanha tietokone, kännykkä ja 15 vuotta vanha auto. En silti tunne mitään tarvetta kadehtia miljonäärejä ja lukea heidän tienaamistaan rahoista ja maksamistaan veroista. Heidän rahojaanhan ne ovat, eivät minun.

25

142

    Vastaukset 25

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Feodaaliorjuus.

      Kyseisten tietojen julkaiseminen on osa propagandaa, aivopesua, että yksityisyyttä ja tietosuojaa ei kannata palvoa. Ihmiset totutellaan siihen että ei ole omaa aluetta jossa on yksityisyys taattu.

      • Häh?

        Kyllä niiden ainoa tarkoitus on saada iltapäivälehtiä myytyä keski-ikäisille naisille. Ihan niin kuin ylioppilaslistojen julkaisemisellakin!


    • Who cares at all
      • Leonard Skinner

        Simppeli Manne on hieno biisi. Ja Leonard Skinner on hieno bändi.


    • kuten minua

      Ainakin kaikkia joita kiinnostaa yhteiskunnallinen oikeudenmukaisuus ja tulonjakokysymykset yleensäkin.

      • KivijalkaIhminen

        Hyvähän se on, että ne julkituodaan, mutta siittä huolimatta kannattaa olla tuottavan työn tekijöiden puolella ja pitää tätä koko paskaa pystyssä kaikesta finanssipeluruudesta huolimatta...


    • luonto on kaunis.

      ei vois vähemmän kiinnostaa. en vaivaudu kadehtimaan ketään, on parempaakin tekemistä.

    • 19+7

      Sinäpä sen sanoit.

      En ole itse kadehtinut ketään, mutta kritisoin yhteiskuntaa koska se on vastuuta. Naapureita en tunne, eikä minua kiinnosta muiden tulot eikä verot, omissakin on tarpeeksi.

      Julkkisjuoruja työkseen lukevat ovat yleensä hieman lahjattomampia, niin otaksun ja heille joku julkimo on esikuva.

    • mullekans

      Kyllä, minua kiinnostaa kovasti miksi johtajat saavat kovin
      isoja palkkoja verrattuna työntekijöihin, varsunkin valtionyhtiöissä,
      mitä niin arvokasta he tekevät että ansaisevat satojatuhansia,
      kun duunari saa vain parikymmentätuhatta.

      Finnairkin tuottaa tappiota mutta silti pomot saa palkkaa 300tuh,
      työntekijöiltä pitäsi kyllä leikata, onko sitten ihme jos lakkoillaan?

      En kadehdi, vaikka olen köyhä,mutta jokin oikeudenmukaisuus
      pitäisi olla palkoissakin.
      Se takaisi yhteiskuntarauhan,eikä lakkojakaan olisi.

      • Mutta...

        ethän sinä saa verotiedoista selville sitä asiaa, "miksi johtajat saavat kovin
        isoja palkkoja verrattuna työntekijöihin, varsunkin valtionyhtiöissä,
        mitä niin arvokasta he tekevät että ansaisevat satojatuhansia,
        kun duunari saa vain parikymmentätuhatta."


    • ahaaaaa

      mut toisaalta niistä pystyy katsomaan sellaisen tosiseikan, et kuinka ahneita ovat he jotka ansaitsevat elantonsa toisten selkähiestä, eikä se oo mikään hieno meriitti tuo ahneus. Pörssiin heitetään kauheesti rahaa ja jos tulee takapakkia niin ei hätä, pitää vaan kiristää entisestään työntekijöiden oloja ja pistää ne juoksemaan vähän lisää, että saadaan tappio jotenkin kuitattua, siitä voi sitten antaa onnistuessaan taas näille ahneemmille palkankorotuksen.

      Se on sellane lista mistä voi lukea miten ahneilla narsisteilla ei oo mitään selkärankaa toimissaan.

      En silti lue, ahneen tunnistaa ilman palkkatietojakin käyttäytymisestä ja. itsekeskeisyydestä.

      kymmenes käsky, siinä oli hyvin mainittu jotain työnantajalle koskevaa tietoutta, älä ahnehdi lähimmäisesi työnteijää yms hyvinkin osuvaa.

    • Sutsirk

      Ei noita julkaistaisi, jos ketään ei kiinnostaisi. Olisi vain kiva nähdä vertailu koko Eu:n alueen vastaavissa töissä maksettavista palkoista. Suomessa ei ole kuin kourallinen isokenkäisiä, jotka ansaitsevat hyvin. Taitavat suurin osa olla kansainvälisesti vertailtuna palkkakuopassa?

      Pääomatuloilla ne isot rahat on Suomessa hankittava, jos isoja rahoja havittelee. Tuo suurituloisin ei ole enää ensi vuonna listalla, koska möi yrityksensä pois.

      Kehitelkää joku hyvä yritys, jonka iso kilpailija sitten ostaa pois. Tällä on rikastunut moni tavallisempikin tallaaja. Itsekin tunnen muutamia.
      Tosin enemmän tunnen konkurssin tehneitä. Silläkin kuulemma voi rikastua. Tiedä häntä? Kovin kurjasti nuo ainakin näyttävät enimmäkseen elävän, konkurssin tehneet.

    • kaikkimurenee..

      minua kiinnostaa miksi politikot sa tuloa miinpaljon ministerit n, 200 000e
      muut n.50 000---100 0003!!!!
      MIKSI???
      MONTAKO MILJARDIA ON VUOSI ? MITÄ HE TUOTTAVAT HYÖDYLLISTÄ TULOSTA?
      ei mitään valtio velkaantuu vauhdilla.

      MISSÄSE YHTEINEN HIILI ON ?
      MITEN TE AHNEET NUKUTTE YÖNNE RAUHASSA?
      MITEN TE TUUTTE KÖYHIEN LUO KERTOMAAN LEIKAUKSISTA JA VEROJENNOSTOSTA?

      sanokaa suoraan että menotnousee että omamme palkat ei tipu.

      en ilkeäis tulla kansaneteen ,toisilla ei ole mitään ja siitä vähästäkin vielä kiskotte.
      asumista ,autoilua,opiskelioita ,työttömiä sairaita ,lapsilta .

      HUOMATKAA ETTE IKINÄ SELVIÄ NÄISTÄ VELKATAAKASTA!
      VEROTUS KÄY TEITÄ VASTAAN.

      • Nautakiiliäinen

        Juuri huonon palkan takia meillä on huonoja poliitikkoja. Aniharva kovan luokan johtaja lähtisi töihin tuollaisilla palkoilla, mitä poliitikoillemme maksetaan.

        Duunarien palkat ovat nousseet tällä vuosituhannella 54 prosenttia ja reaaliansiotkin 25%, joten palkansaajilla on mennyt paremmin kuin missään muussa maailman maassa. Eikö ihmeellistä? Totta se kuitenkin on.

        Velkaantuminenkin on teollisuusmaiden pienimpiä.

        Tässä vertailu muiden eu-maiden poliitikkojen palkoista http://www.londonlovesbusiness.com/comment/which-countries-politicians-earn-the-most-in-europe/1419.article


    • raataja !

      Kyllä vituttaa..kun jotkut savat miljoonia turhalla työllä!


      Kyllä tappaa pitäs !

    • kituuttaja!

      ei olla kade jakakaa muillekkin sitä yhteistä hyvää,niin ollaan tyytyväisiä .
      kaikille palkkaa reilusti niin ei tunnu missään veronmaksu.
      mutta kun tulo on kuukaudessa se kun teillä ON PÄIVÄPALKKA
      SE ON JO LIIKAA!

    • Lain mukaan verotustiedot ovat julkisia - mutta eihän laki edellytä, että kaiken maailman iltapäivälehdet siinä missä "arvokkaat" päivälehdetkin menekkiä lisätäkseen heruttavat viimeisetkin pisarat ihmisten verotiedoista julkisesti räävittäviksi.

      En jaksa minäkään ymmärtää tuota mielenkiintoa. Kai sitten levikkitutkimukset ovat noteeranneet piikin lukijamäärissä. Ovatkohan tutkineet päinvastaista ilmiötä: tympiintyneisyyttä? Tämän päivän Hesarista meni meikäläiseltä monta sivua ohitetuiksi tuon verovouhotuksen takia.

    • Verotarkastajn tuttu

      Yhtä asiaa en hiffaa nimittäin miten maan tilatuimman artistin ja todella loistavan tanssijan Johanna Tukiaisen tulot ovat romahtaneet vuodessa 48 000 tuhannesta puolella tyylikkäällä tähdellähän on ollut keikkaa ja kysyntää enemmän kuin koskaan onko hän siirtynyt hyväntekijäksi ja tehnyt viimeisen vuoden pääasiassa ilmaiskeikkoja ja jos on tehnyt niin mistä massit ylelliseen elämään ja matkusteluun voisiko joku antaa tähän vastauksen

      http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1288512743304.html

      http://www.metropoli.net/julkkikset/millaisilla-tuloilla-johanna-tukiainen-rahoittaa-glamourelamaansa/

    • linkki

      mistäs ne tiedot löytyy.

    • kohtuuttapalkkoihin,

      http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1288616312576.html

      Täältä löytyy.

      En minä moiti niitä jotka tienaa yrityksillään, se on itse ansaittua
      tuloa, mutta erityisesti valtioyhtiöiden palkat ovat kohtuuttomia,
      ja vain duunareilta vaaditaan palkkamalttia.

      Politiikkomme ovat palkkakuopassa ja siksi siellä ei osaavia
      ihmisiä ole, jos onkin niin puolue vaientaa heidät ryhmäkurillaan,
      joka on muuten lainvastainen, kts,perustuslaki.

    • 3+3

      mistä voi katsoa omia tietoja ja duunikavereiden.

      • 19+6

        ei enää mistään kun aiemmin ilmestynyt verokalenteri ei saa ilmestyä... ainoa josta mitään iloa oli.... mitä meitä ketään kiinostaa joku julkkispellen tulot, ihan sama mitä saa. Nyt voi mennä liiankin hyvin , parin vuoden kuluttua makselee nykyisten mätkyjä eikä tuloja lainkaan...vrt tukiainen....hmmmm.


    • hernekeittoa.

      odotellesaan uutta vaalikieruetta.

    • jokakertakysytään

      ensimmäinen kysymys vaaliehdokaille tulee olemaan teidän palkka.
      miksi pitää olla verotonpalkka ja n.7000ekk

    • protoja kiinnostaa

      Ainakin prototyyppiporilaiset ovat yliuteliaita toisten raha-asioista, mm. palkasta ja verotiedoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      31
      1389
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      70
      919
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      853
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      196
      786
    5. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      303
      726
    6. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      47
      702
    7. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      38
      648
    8. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      92
      640
    9. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      546
    10. Kyllä on ihmisillä paha olla

      Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan
      Sinkut
      114
      545
    Aihe